18

USK Praha
BK Opava

Sovy Opavu zničily z brejků a šestek

Muži z pražských Nuslí dál zvedají cenu svých akcií, když tentokrát na svém kurtu především z šestkové linie (45/28 - 15/9) a z brejků (27-4) složili Opavu (86-78) a mají čtvrtou výhru ze šesti zápasů.

Poločas přitom měli mírně navrch Slezané, kteří 16 body zpod koše a čtyřmi trojkami nakopli vedení po první čtvrtině (22-29). A při distanční mizérii Sov (do půle trojky 10/1) dotlačili i díky dobré hře do koše poločas k vedení 40-44.

Od třetí čtvrtiny ale USK zvýšil obrátky, za prvních devět a půl minuty zavřel hosty na sedm bodů a z non stop atakování koše otočil na 63-53. Šiřina sice velkou trefou zpoza půlky s klaksonem čtvrtiny ještě vrátil svůj tým na sedm, ale Sovy už nešlo zastavit. Přidávaly zásahy po útočných doskocích, a i když Opava, jíž posledních sedm minut chyběl po vyfaulování letošní top skórer Puršl, po třech slepených trojkách stáhla manko na 70-68, přibrzdily ji vzápětí nesportovní faul a také technická pro kouče Czudka a zbytek už domácí vyřešili z dalších útočných doskoků.

Vedli je Campbell (19), Švec (17+10 doskoků, TH 13/7), Samoura (14), Bruce (11+7 doskoků) a Vlk (10). Za hosty korigovali Zbránek (16), Kvapil (12) a Howard (10+15 doskoků). USK byl lepší i zpod koše (44-34), na útočném doskoku (15-13, body z druhých šancí 19-13) a ve ztrátách (9-18), takže menší počet trojek (4-11) mohl oželet.

David Gale (kouč USK Praha): „Jsem na naše kluky hrdý. Po minulém zápase jsme mluvili o tom, že musíme být fyzičtější, že musíme udeřit jako první, a tak si myslím, že jsme dnes byli mnohem lepší. Opava je velmi fyzický tým a myslím, že jsme vyvolali hodně kontaktů a opravdu je frustrovali naší obranou, což bylo něco, na čem jsme se snažili pracovat, abychom byli více sladěni. Starali jsme se pouze o hru mnohem lépe a dostali jsme se na čáru trestných hodů, v čemž jsme dělali opravdu dobrou práci. Musíme střílet lépe šestky, ale v obraně jsme byli dobří a pak jsme dobře běhali nahoru a dolů a využívali naše mládí a myslím, že statistiky to ukazují, takže jsem opravdu hrdý na kluky a na jejich úsilí.”

Ondřej Švec (rozehrávač USK Praha): „Myslím, že jsme nezačali úplně dobře, nechali jsme si hosty utéct, dali nám asi 30 bodů v první čtvrtině, potom druhá už byla lepší na obranné polovině a v druhé půli jsme zlepšili obranu, eliminovali Opavě rychlý přechod do útoku a myslím, že to byl klíč k dnešnímu vítězství.”

• doskok

Sovy by šlo vedle Písku označit za top překvapení úvodu soutěže, kdy nechybělo zase tak moc, aby jejich bilance mohla být i podstatně lepší. Tým po výsledkově nezávratné přípravě vlétl do ligy jako její nejlíp doskakující komando a pod vedením veterána Schilba dál vzkvétá. Nabitý dravým mládím z tuzemska i zahraničí navíc ještě neukázal svou plnou sílu.

Ovšem Opava, která se rychle vzpamatovala z rány způsobené povodněmi, už rovněž předvedla svou sílu, zatím kromě duelu s Nymburkem vyhrála vše, co mohla, a to i v neúplné sestavě. Naposledy Ostravu zvládla i bez Howarda s Farským, tradičně kraluje na doskoku, málo ztrácí a útok jí sytí už téměř tucet trojek na utkání. A to bude pro Sovy velmi složitý koktejl k překonání.

Absence USK: pivot Fuxa

Absence Opavy: křídlo Kavan (zranění kotníku)

Kurzy Chance na výhru: 2,18 - 1,83

David Gale (trenér USK Praha): „Ve středu nás čeká další velká zkouška proti zkušené opavské skupině hráčů. Musíme pokračovat v budování a růstu, neuspokojit se s několika výhrami, ale pokračovat v boji s ohledem na širší perspektivu.”

Petr Czudek (trenér BK Opava): „Po dobře zvládnutém derby nás čeká zápas na palubovce USK Praha, víme že na Folimance ty zápasy jsou těžké, je to specifická hala, navíc USK má dobrý rozjezd sezony, určitě se jim dobře rehabilitovalo po vítězství v Olomoucku. Těším se na setkání s Blakem Schilbem.”

František Váňa (křídlo BK Opava): „Víme, že USK hraje rychlý basket, musíme se na to připravit a do zápasu vstoupit koncentrovaně.”