#13
6.0

Zisky

Demoliční Brno už sdílí vedení v NBL

Polední předehrávka 15. kola se při brutálním vstupu domácího Brna do zápasu stala rychle jasnou záležitostí mužů zpod Špilberku, kteří mikulášský duel hraný pro školáky ovládli 101-83 a po šestém vítězství ze sedmi posledních utkání se bilancí 9-3 dorovnali vedoucímu Nymburku.

Brňané před 1200 fanoušků, z nichž 1137 bylo dětí, proměnili prvních osm střel z pole a za čtyři minuty tak vedli 20-7. Zaskočený USK, který v tomto úseku třikrát ztratil míč, se ještě snažil držet ligový top skórer Pipes, který měl už za stavu 22-14 na kontě deset bodů, ale pak už hosté ztratili soupeře z dohledu úplně. Za Brno začal řádit guard Mišula, jeho tým odskočil po 10 minutách až na 36-20, když trio Bálint, Chatman, Mišula se složilo na 27 bodů, tým už tady vyskládal i 13 bodů z brejků a z pole minul pouhé čtyři střely (17/13).

Ve druhé čtvrtině náskok minimálně chybujícího Brna narostl až na 58-31, přičemž v poločase bylo napřed z brejků (17-5) a na doskoku (23-16), o 27 procent lepší bylo z pole (dvojky 21/18) a téměř polovinu bodů vytěžilo od svých náhradníků. USK nevzdal ani druhou půli, ale i přes velkou snahu snížil maximálně na 13 bodů.

Lídry vítězů (bez Nečase, Dáni, Körner odstoupil pro zranění) byli Chatman (20+7 doskoků), Bálint (20), Mišula (17), Krakovič (15) a Puršl (11). Sovy (bez Švece, Bátovského) měly jen dva výrazné střelce v Okauruovi (25) s Pipesem (23). Z pole kralující Brno (v procentech 59-40) předčilo hosty i v bodech zpod koše (40-26) a produkci laviček (42-18). USK patřily trojky (8-13), útočné doskoky (10-15) a body z nich (9-17).

Francesco Tabellini (trenér USK Praha): „V první čtvrtině jsme dostali od domácích facku, nebyli jsme schopni čelit jejich tlaku. Věděli jsme, že Brno výborně doskakuje. Dnes hrálo týmově, byl to tým, který drží pohromadě. Udržoval si bodový rozdíl, i když to v některých momentech pro něj nebylo jednoduché. Chci říct, že musíme hrát po celých 40 minut s tím správným mentálním nastavením.“

Michael Okauru (guard USK Praha): „Byl to těžký zápas. Brno má velmi dobrý tým, mělo dnes hodně střel. Musíme se ještě jednou na to podívat a připravit se na další utkání.”

Martin Vaněk (asistent Basket Brno): „V první řadě jsme rádi za vítězství, protože tady byla plná hala dětí, pro které jsme to utkání hráli. V prvním poločase jsme hráli velmi dobře, jak v útoku, tak v obraně. Všechno nám vycházelo, trefovali jsme těžké střely. Bylo jasné, že USK to nezabalí, má kvalitní tým. V druhém poločase začal víc bojovat a utkání se začalo trochu lámat. Jsem rád, že jsme to nakonec zvládli, dali jsme 101 bodů a hrála spousta mladých hráčů.”

Jakub Krakovič (pivot Basket Brno): „Určitě jsme rádi za výhru, vrátili jsme USK prohru z prvního vzájemného zápasu. První poločas jsme hráli s velkou lehkostí, dali jsme 58 bodů, dokázali jsme si půjčit míč. Samozřejmě nám k tomu pomohla vysoká úspěšnost střelby. Myslím si, že jsme tím USK zaskočili, nedokázal být tak agresivní. Jak to v takových zápasech bývá, přišlo trochu polevení, mysleli jsme si, že to jen odchodíme a bude to stačit. USK je ale kvalitní tým, který s tím chtěl něco udělat, ale ten náskok jsme si dobře pohlídali. Připsali jsme si další výhru, zítra nás čeká pohár, v sobotu těžký zápas na Slavii, jedeme dál v tom kolotoči. Dnes zejména na útoční polovině jsme předvedli pěkný basket. Věřím, že děti ze škol si to užily a že nás přijdou podpořit i v jiné dny, nejen teď, když to měli místo školy.”

• celoplošný presink

Naprosto speciální bude středeční předehrávaný duel 15. kola. Domácí Basket Brno se v souboji s USK pokusí stanovit nový tuzemský rekord v počtu dětských diváků na utkání NBL. Podle informací klubu se na zápas chystá kolem 1200 školáků, pro něž to bude lehce opožděný mikulášský dárek.

Druhé Brno aktuálně táhne i dospělé fanoušky, má na pažbě už pět výher ze šesti posledních utkání, hýčká si druhý nejproduktivnější útok soutěže (přes 85 bodů) a výhrou nad Sovami se už může dorovnat vedoucímu Nymburku. Venku v rámci poslední sekvence porazilo Pardubice, Děčín i Kolín, v posledních třech zápasech má průměr téměř 10 trojek a v posledních dvou s Nymburkem a Kolínem navíc téměř neztrácelo (5 a 6).

Ligovým top skórerem Pipesem vedený USK v pražském Edenu ukončil sérii čtyř porážek a v prvním vzájemném duelu doma Brno robil rozdílem 22 bodů, ovšem pod Špilberkem jej čeká mnohem těžší šichta. Vyrovnat se bude muset s brněnskou podkošovou vozbou, zároveň musí omezit své ztráty a zbytek týmu musí bodově víc podpořit ústřední trio Pipes - Okauru - Böhm, bez nějž se neobejde žádný soví úspěch.

Absence USK: guard Šafařík (poraněné zápěstí), rozehrávač Švec (poranění kotníku)

Absence Brna:
křídla Dáňa (zlomená ruka) a Nečas (zraněný kotník)

První vzájemný zápas: 73-95

Martin Vaněk (asistent Basket Brno): „Čeká nás těžký zápas. USK hraje velmi dobrý basketbal založený na agresivní obraně a rychlém protiútoku. Pražany táhne americká dvojice Pipes a Okauru, které si budeme muset pohlídat. V prvním zápase nás USK porazil o 20 bodů, takže mu máme co vracet. Věřím, že jsme se z tohoto zápasu poučili a nedovolíme soupeři jeho hru.”

Šimon Puršl (pivot Basket Brno): „Týmu USK máme co vracet, v Praze jsme prohráli, takže určitě budeme chtít tuto prohru odčinit. Utkání bude v netradiční čas, přijdou děti ze škol a já doufám, že si to všichni užijí. Pro nás hráče je to zápas, na který jsme motivováni a chceme si připsat další výhru.”

Francesco Tabellini (trenér USK Praha): „V první řadě jsme rádi, že se nám podařilo po dvanácti letech hrát derby a ještě navíc vítězné. Nešlo jen o derby, ale i o to sáhnout si na výhru. To bylo pro tým důležité. Hráli jsme slušně, ale bylo to hodně upracované, což bylo ovlivněno i nervozitou a důležitostí utkání. Ve středu v tom musíme pokračovat a přidat do hry více lehkosti a utkání si i více basketbalově užít. Brno je jeden z nejlepších týmů v soutěži, ale navíc hraje i jeden z nejlepších basketbalů na našich palubovkách. Jeho hra v útoku je působivá. To, jak hraje i sdílí míč. U nás prohrálo a bude mít extra motivaci, protože to asi nečekalo. Uděláme maximum pro to, abychom vyhráli i v Brně.”

Patrick Samoura (guard USK Praha): „V Brně nás nečeká nic lehkého. Má silný kádr, který je složený z cizinců a kvalitních českých hráčů, kteří mají své již odehráno. Nejsou to žádní nováčci. Proto je třeba vyvarovat se hloupých chyb v obraně i útoku, jinak budou trestány. Nemáme co ztratit, dáme do toho vše.”

Atrakce utkání: poločasová soutěž, kde bude zástupce každé přítomné školy bojovat o cenné výhry.