Užitečnost

#44
10.0

Druhé Pandy doma i podruhé setnuly vedoucí Nymburk!

Ve druhé půli výrazně hladovější SLUNETA, která tuto dvacítku ovládla jasně 51-35, i podruhé v této sezoně doma zcela zaskočila vedoucí Nymburk (87-80), utnula jeho sérii 7 výher a připsala mu třetinu všech jeho ligových porážek. Favorit, který ve středu ukončil svou letošní eurojízdu, pokračuje ve svých příležitostných výpadcích (nezřídka bezprostředně po utkáních Europe Cupu) v domácí soutěži, které se vedle Ústí už dvakrát přihodily i s Brnem. Stále ale má k dobru tři dohrávky a ani porážka od druhého týmu tabulky s největší pravděpodobností neohrozí jeho prvenství po nadstavbě.

Po vyrovnaném úvodu, kdy oba celky skórovaly z útočných doskoků, se v kulise 1310 fanoušků probilo do vedení 23-18 Ústí, aby hosté ve druhé čtvrtině (15-29 s 9 ztrátami domácích), svém jediném vydařeném herním období s úderničením na obou koncích hřiště, otočili hodně díky guardům Rylichovi s Tůmou na 25-34. Po poločase 36-45 s body z brejků 2-16 a 12 ztrátami Ústí ale domácí podřadili, Nymburk druhou půli protápal v obraně i útoku, a když jej pod košem vyučoval i power forward Karlovský, jinak autor 4 bodů na utkání, srazila SLUNETA manko po 30 minutách na 60-62, a poté, co se k Nicholsovi s Autreym přidal velkými střelami i křídelník Rowan, 4:30 do konce už domácí vedli 75-68. A když minutu do závěru výjimečným sportovním gestem (přiznanou tečí míče) rozehrávač Nymburka Sehnal vrátil míč Pandám k dalšímu útoku, a Nichols se poděkoval trojkou na 82-72, padla i poslední naděje Polabanů.

Ústí (bez Váni, Žikly) táhli Nichols (22+8 asistencí), Rowan (18), Autrey (13), Karlovský (12), Pecka (10+10 doskoků) a Martin (10). Za hosty (bez Svejcara, Sanderse) marně korigovali Bell (15), Gordon (14), Mathon (12+9 doskoků) a Sehnal (10+7 doskoků). Z pole výrazně přesnější Pandy (v procentech 52-36) vyhrály i doskok (42-37, útočné 10-16, ale body z nich 17-17), hostům bez nároku na odměnu patřily trojky (8-11), kterých vystřelili víc než dvojek (36 ku 32), dále body z brejků (5-21) i ztráty (19-13).

Jan Šotnar (trenér SLUNETA Ústí): „Myslím, že to byl nádherný zápas a zážitek. Ne proto, že bychom předváděli nějaký nejhezčí basketbal, co jsme letos hráli, ale protože jsme porazili doma Nymburk a porazili jsme ho tím, že jsme bojovali. První poločas hráli hosté velice dobře a právě ta bojovnost byla spíš na jejich straně. My jsme si k tomu ale v poločase něco řekli a od třetí čtvrtiny jsme změnili momentum. Začali jsme v obraně, trefili jsme pak i nějaké střely, a samozřejmě když takhle hrajete, trochu se k vám přikloní i štěstí a ve finále je z toho pro nás neskutečné vítězství. Poslali jsme signál všem soupeřům, že tady u nás se jen tak vyhrávat nebude a jsme schopní porazit i Nymburk.”

Jan Karlovský (power forward SLUNETA Ústí):
„Pro nás super výhra, možná trochu nečekaná, ale předvedli jsme týmový výkon. Je to skvělé povzbuzení před derby v Děčíně, kde chceme rovněž zvítězit. Hlavně ve druhém poločase jsme odevzdali skvělý výkon, kterým jsme si potvrdili, že můžeme hrát s kýmkoli.”

František Rylich (guard ERA Basketball Nymburk): „Měli jsme trochu pomalejší start, ale nakonec jsme se do toho celkem rychle dostali. Ke konci poločasu jsme dali nějaké rychlé střely, padlo nám to a dokázali jsme si vybudovat náskok. Po změně stran jsme ale přestali plnit to, co jsme chtěli dělat. Přestali jsme hrát agresivně, nechávali jsme Ústí otevřené střely. Snažili jsme se hrát celý zápas, ale někdy nám na konci limitu na útok dali nějaký těžký koš, a to nám samozřejmě nepomohlo, naopak nám to v útoku nepadlo. Na konci už za sebou měli domácí celou halu, dali ještě pár košů, my se netrefili a Ústí tak zaslouženě vyhrálo.”

Francesco Tabellini (kouč ERA Basketball Nymburk): „V první řadě gratulace domácím, hráli skvělý zápas, nebylo to jenom o procentech a o nasazení. V této sezóně odvádí skvělou práci a druhé místo si zaslouží a doufám, že to udrží až do konce nadstavby. Ale o nás, většinu zápasů, které jsme doposud prohráli, to bylo kvůli našemu útoku, pod tlakem jsme přestali sdílet míč a nevytvářeli jsme si dobré pozice. Tentokrát to nebyl ten případ, dnes jsme si vytvářeli dobré pozice, ale neproměňovali je. Rozdíl byl v mentální odolnosti, nebyli jsme schopni přidat to extra nasazení, které bylo zapotřebí, abychom zastavili soupeře, když se mu daří. My jsme se sice snažili bránit, ale domácím se dařilo a v tom případě musíte ještě více přitvrdit a to se nám nepodařilo.”

• top obrana ligy

Absence Ústí: křídlo Váňa (po operaci achilovky), power forwardi Pecka (zranění v dolní polovině těla, start nejistý), Žikla (viróza, start nejistý)

Absence Nymburka: křídlo Svejcar (zranění), pivot Sanders (nejistý start)

Vzájemné zápasy v sezoně: 85-78, 83-89

Kurzy Chance na výhru: 3,91 - 1,29

Ústecký tým jde do nedělního atraktivního duelu sdíleně druhého celku s prvním s 11 výhrami ze 14 utkání a s vědomím, že už v sezoně Nymburk jednou zdolal. Tentokrát ovšem Pandám může chybět kapitán Pecka, což by pro domácí znamenalo zásadní oslabení.

Nymburk přijíždí po už sedmi výhrách v řadě, ale také po náročném středečním duelu ve Varese, navíc vstřebává smutek z konce v Europe Cupu, což nemusí být pro další výjezdní zápas právě komfortní situace.

Jan Šotnar (kouč SLUNETA Ústí): „Nymburk je letos daleko více dominantní než v předešlé sezoně. V pohárové Evropě se prezentoval velmi dobrým herním projevem což mu vyneslo postup do závěrečného play-off Europe Cupu. Pro nás to tak bude velmi dobrá zkouška naši aktuální formy. V minulém utkání jsme se dostali zpět do našeho rytmu i přes absenci některých klíčových hráčů. Vzhledem k postavení obou týmu v ligové tabulce se bude jednat o velmi atraktivní utkání a věřím, že dorazí co nejvíce fanoušků SLUNETY. Budeme se jim snažit předvést výkon na hranici našich možností a zopakovat výkon ze základní části, kdy jsme Nymburk dokázali porazit.”

Ladislav Pecka (power forward SLUNETA Ústí): „Jsem rád, že jsme jako tým zvládli utkání na Folimance, ale teď nebudeme v roli favorita, obzvláště, když nejsme kompletní a Nymburk nám určitě bude chtít vrátit porážku ze základní částí. Pro nás by mohla hrát únava soupeře z dlouhého cestování. My naopak hrajeme po delší době doma a věřím, že nás čeká opět skvělá atmosféra.”

Francesco Tabellini (trenér ERA Basketball Nymburk): „Ústí předvádí lepší a lepší výkony, dostalo se na druhou příčku. My už tam jednou prohráli a chceme to teď napravit a vyhrát tam. My se teď snažíme zmobilizovat po konci v Europe Cupu a nastoupit v Ústí se správnou energií. Evropa už je pryč a teď se všichni musíme maximálně soustředit na poslední cíl, který je pro nás tím nejdůležitějším.”

Martin Kříž (forward ERA Basketball Nymburk): „Ústí pro nás bude první krok do poslední části sezony. A věřím, že to bude úspěšný krok a že se teď budeme po vypadnutí z pohárů všichni plně koncentrovat na ligu, protože si musíme uvědomit, že to nebude jednoduché. Máme nyní pár zápasů v nadstavbě, kdy se na play off můžeme připravit a vyladit formu. Loni jsme se přesvědčili, že play off je jiná soutěž. Všechny týmy zapnou na jiné obrátky. Proto musíme teď každý zápas využít k tomu, abychom na boj o titul byli připraveni.”