#33
10.0

Beksa vydřela derby před návštěvou sezony

Oč dietnější basketbal, o to větší návštěva. O tuto atypickou nepřímou úměru se v enteria aréně postaral už devátý ročník unikáního projektu Hrajeme spolu za Pardubice, kdy úvodní hudební část akce tentokrát ozdobila kapela Sto zvířat.

Pak už se do sebe před rekordní návštěvou letošního ročníku NBL (2315 diváků) zakousla ve východním derby Beksa se Sokoly, aby nakonec vyšli z líté řeže jako vítězové domácí (71-65), kteří po čtvrté výhře v řadě už od Medvědů převzali čtvrté místo v tabulce.

Enormně vyrovnaný duel se začal lámat až šest minut před koncem, kdy Pekárek s Rikičem odloupli Beksu na 63-56, a ta i přes dvě odbojové trojky hostů už pak dovezla minináskok až do cílové pásky.

KVIS dvojciferně táhnuli Pekárek (21) s Rikičem (16+10 doskoků), nadále nemálo oslabené Sokoly (bez Mandaliniče, Autreyho, Svojanovského, Kábrta) sytili Solevič (15+10 asistencí), Šturanovič (15) a Prskalo (15+10 doskoků). Beksa si pomohla z trestné linie (20-7), útočnými doskoky (13-6, body z nich 16-4), produkcí lavičky (18-7) i mnohem efektivnějšími dvojkami (24/15 - 44/17).

Dino Repeša (trenér BK KVIS Pardubice): „Měli jsme určitě lepší zápasy v sezoně, ale tak to je. V minulé sezoně bychom podobný zápas prohráli, teď jsme ho vyhráli, protože jsme ve druhém poločase o dost lépe bránili. Měli jsme také o 12 doskoků víc. Tým bojoval, měli jsme energii pod košem. Škoda, že jsme stříleli tolik trojek, navíc jsme měli tragické procento. Na selekci střel v útoku musíme dál pracovat.”

David Pekárek (křídlo BK KVIS Pardubice):
„Z naší strany to určitě nebyl ideální výkon, bylo to utrápené utkání po celých 40 minut. Tyhle zápasy je ale hrozně důležité zvládat a nám se to naštěstí povedlo, takže s výhrou jsem spokojený, ale výkon byl špatný. Myslím, že rozhodla naše zónová obrana.”

Lubomír Peterka (trenér Královští sokoli): „Těžko se mi to hodnotí, myslím, že ten zápas se dal vyhrát. Celý první poločas byl vyrovnaný, hráli jsme dobře, ale ve druhém poločase nás Pardubice zaskočily zónou. Nejsme ještě sehraní, nebyli jsme na to úplně připraveni. Tam se utkání trošku zlomilo, mírně nám uteklo a pak už si to Pardubice hlídaly. Při trošce štěstí to pro nás bylo hratelné.”

Tomáš Dvořák (guard Královští sokoli): „Zápas hodnotím velice kladně, protože jsme se dokázali vyrovnat jednomu z nejlepších týmů naší soutěže. Ve druhém poločase nás ale domácí zaskočili zónou, s níž jsme se nebyli schopni vyrovnat a bohužel jsme prohráli.”

• dokážou překvapit

Beksa se po roce podívá do svého svátečního domácího prostředí, a to z dobrého důvodu. Už v 16:30 bude v sobotu v hokejové aréně, po dvou ročnících omezených covidem, spuštěna devátá edice hudebně-basketbalové akce „Hrajeme spolu za Pardubice”, v jejíž první části představí svou show kapela Sto zvířat s Komorní filharmonií Pardubice.

Následovat bude východočeské derby, do nějž jdou oba celky v naprosto odlišné situaci. Zatímco domácí Beksa nyní ve většině případů válí a díky suverénně nejlepší obraně ligy, s níž naposledy naprosto zdemolovala Opavu, je už výhru od třetí pozice, Sokoli se krčí se čtyřmi vítězstvími na chvostu tabulky a bojují už nejvýš o předkolo play-off. Ovšem poté, co i při brutálním oslabení dobyli Děčín, a zejména po čerstvém domácím sestřelu Sov v osmifinále poháru s 95 body v útoku se zdá, že jejich poslední dvě posily, zejména pak rozehrávač Solevič, ponesou při postupném vyprazdňování marodky ovoce, jen si tým musí dát velký pozor na množství ztrát, jichž s USK bylo 23!

Absence Pardubic: power forward Čolak  (start nejistý, zranění), guard Lukeš (start nejistý, rehabilituje po zranění)

Absence Sokolů: guardi Mandalinič, Autrey, Svojanovský (všichni zranění kotníku), křídlo Kábrt (poraněná třísla)

První vzájemný zápas sezony v NBL: 90-50

Dino Repeša (kouč BK KVIS Pardubice): „Hradec má dva nové hráče. Hlavně rychlý rozehrávač Solevič je velmi zajímavý, pivot Prskalo může hrát na pozicích 4 i 5. Není to stejný tým jako v listopadu, kdy jsme s nimi hráli poprvé. Připravovali jsme se velmi zodpovědně, protože víme, jak důležitý zápas to pro nás je, s ohledem na situaci v tabulce. Určitě chceme pokračovat v obraně, jakou jsme předváděli v posledních pěti zápasech, i proto, že Hradec dal ve svém posledním zápase 95 bodů a ukázal obrovský útočný talent. O to důležitější bude právě obrana. Nechceme čekat, jestli budeme dávat tříbodové koše, budeme chtít bránit a v útoku co dáme, tak dáme. Pevně věřím, že když předvedeme v obraně takový výkon a agresivitu, jako v posledních zápasech, budeme mít velkou šanci vyhrát! Co se týče samotné akce, už jsem ji zažil z druhé strany, protože před několika lety jsem tu byl ještě s USK Praha. Věřím, že i tentokrát se bude hrát ve skvělé atmosféře.”

Josef Potoček (křídlo BK KVIS Pardubice): „Každopádně čekáme těžký zápas. Nemůžeme koukat na současnou tabulku nebo na první vzájemný zápas, který jsme jasně vyhráli. Mají nové hráče, navíc je to derby, a ještě se hraje v enteria areně, kde jsme celý rok nehráli. Od začátku musíme začít agresivně, jak v obraně, tak v útoku. Důležité bude také nedělat zbytečné ztráty míče a kontrolovat obranný doskok. Na celý večer se moc těším! Přejeme si, aby do areny přišlo co nejvíce fanoušků, užili si skvělý koncert Komorní filharmonie Pardubice a kapely Sto zvířat a pak viděli krásný basketbal. Zvlášť když se hraje zrovna s Hradcem Králové. Pojďme si to všichni společně užít.”

Lubomír Peterka (kouč Královští sokoli): „Derby je velmi specifické, protože budeme hrát v hokejové aréně po koncertě. Derby jsou vždy vyhrocené, my tam jedeme s tím, že chceme překvapit. Chceme překvapivou výhru, nutně ji potřebujeme do tabulky. Pardubice jsou dobře vedený tým, hrají dlouho spolu. Sice to bude oříšek, ale rozhodně tam nejedeme se sklopenými hlavami, doufám, že předvedeme podobný výkon jako s USK Praha.”

Aleksa Solevič (rozehrávač Královští sokoli): „Rozhodně musíme hrát spolu jako jeden tým, tak jak jsme to udělali v minulém zápase. Musíme vždy bojovat až do konce a vynaložit maximální úsilí.”

Atrakce utkání: vystoupení Pohybového studia Hroch, PM Stars Pardubice a SelectDance Pardubice.