17.0

#13
22.0

Mistr vydřel výhru po obratu z minus 17!

V očekávané repríze posledního finále Nymburk na domácí půdě opět potvrdil, že se mu nyní ani v lize nedaří slepit dvě silné půle a podobně jako v pondělí s oslabeným Kolínem se při řadě matných herních činností propadl ve druhé čtvrtině i s oslabenou Opavou do až 17bodového manka. Vzápětí se ale začal zvedat a výrazně lepším druhým poločasem (51-35) dokázal dění otočit a zvítězit 91-82. V čele tabulky je tak po pár dnech sdílení trůnu s Brnem již sám. Naopak Slezané si po čtvrté porážce za pět zápasů pohoršili už na 6-5.

Úvod patřil hostům (bez Kouřila, Bassetta), kteří velmi snadno i přes dlouhána Watsona pronikali pod koš a bez větších potíží skórovali, když navíc nymburský pivot po atacích Kvapila (8 bodů za první čtvrtinu) rychle nabral dva fauly. A v pozdější části úvodního dějství z pole 62procentní a lépe doskakující hosté z 16-12 otočili až na 20-26, když čtvrtinu zavíral třemi tříbodovými akcemi v řadě na rozehře alternující Farský. Opava ale už tady nabrala 6 ztrát a inkasovala 11 bodů z brejků.

Častá snadnost zakončování hostů kolem koše kontrastovala do půle s mnohdy obtížnými pokusy přes obranu domácích, kteří byli i málo důrazní na doskoku (několikrát v utkání nezískali míč po minuté šestce soupeře) a z 29-33 se po bodech Šiřiny propadli čtyři minuty před půlí až na 29-46. Až pak lídra nabudil aktivitou mladík Kovář, který osmi body i přes míjené šestky nejvíc napomohl snížení na poločasových 40-47.

Už za dvě minuty třetí čtvrtiny domácí svou zápasovou proměnu dokončili, když agresí na doskoku, v obraně i v atacích pod koš při ztrátách hostů bleskově srovnali na 48-48. Na přelomu třetí a čtvrté části pak Simmons, Lockett a Kříž sestrojili klíčový trhák ze 64-64 na 78-66, když většinu času seděl na lavičce tým lídr Klassen.

S ním ve hře se pak domácí v útoku znovu zasekli a Jurečkova trojka na 80-77 korunovala novou vlnu slezské agrese. Vzápětí kanadský playmaker znovu šel odpočívat a domácí si pod dočasným vedením Locketta individuálními akcemi i několika defenzivními stopkami řekli o rozhodný devítibodový odskok.

Nymburk (bez Stokese, Váni, Rylicha) vedli Simmons (17), Klassen (13+10 asistencí na 7 ztrát, 8 doskoků), Kovář (12+9 doskoků), Lockett (12+8 doskoků), Watson a Palyza (po 12). Za Opavu byli vidět Zbránek (16), Šiřina (12+9 asistencí na 7 ztrát), Jurečka (12) a Farský (11). Z pole nakonec lepší domácí (v procentech 48-37) byli napřed i zpod koše (46-32), z brejků (34-14) a na doskoku (51-39, útočné 20-16, body z nich 15-9). Hosté dali víc šestek (26/14 - 29/21) a měli o jednu ztrátu méně (20-19).

Ladislav Sokolovský (trenér ERA Basketball Nymburk): „Netoužím hrát takové zápasy a stále obracet skóre proti týmům, které přijedou v pohodě a bez tlaku. Lidé mohli vidět, že jsme druhý poločas hráli úplně s jiným nasazením než ten první. A je otázka, zda je to chyba nás trenérů, že nedokážeme hráče na zápas namotivovat, nebo zda to hráči podcení. Jen nasazením ve druhé půli jsme to otočili. Získali jsme doskoky, nedovolili jsme jim tolik volných střel a pak jsme dávali spoustu bodů z protiútoků. Přitom jsme ve druhé půli dali jen dvě trojky a zapařili jsme spoustu situací a při útocích dva na jednoho jsme to házeli soupeři do ruky. Dali jsem 90 bodů, i když jsme se zas tolik netrefovali. Ale je to celé o tom nasazení, které tam v první půli nebylo. Krev do žil nám vlilo, že jsme to ještě do poločasu snížili. Hráči v šatně pochopili, že to takhle dál nejde. Nemůžeme se takto prezentovat před našimi fanoušky a už jen kvůli nim musíme hrát s nasazením. První poločas nesnesl naše měřítka.”

Erik Lockett (křídlo ERA Basketball Nymburk): „Neustále pracujeme na obraně, ale dnes jsme v první půli zas měli nedostatek komunikace. Nedokončovali jsme jejich akce a dovolili jim pak zas doskočit. Bylo tam hodně maličkostí, které je třeba zlepšit, také nasazení nebylo takové. Každý hráč musí plnit svoje úkoly, pak můžeme lépe bránit jako tým. Ve druhé půli už to bylo lepší. Začali jsme lépe doskakovat a běhat dopředu. Už tam byla z naší strany mnohem lepší energie. Pak jsme se o to společně postarali. Těší mě, že jsme mohl týmu pomoci třeba i tím pěkným blokem, který nám dodal energii. Už jsme prohrávali o 17 bodů, ale víme, že jsme schopni vyhrát i s takovým mankem. Ale teď máme tento zlozvyk, že začneme špatně a pak to musíme otáčet. To musíme zastavit a změnit. Víme, co máme dělat. Teď to jen musíme také plnit.”

Petr Czudek (trenér BK Opava): „Nejsem si jistý, zda oba týmy nyní prochází zrovna šťastným obdobím, protože co já pamatuji, byl to oboustranně asi nejhorší vzájemný zápas, kterého jsem se účastnil. V první půlce jsme hráli s vírou, že bychom mohli vyhrát, padly nějaké střely a Nymburk se neuvěřitelně trápil. Sice jsme vedli větším náskokem, chybami, které nás provázely celý zápas, jsme pustili Nymburk na sedm bodů. Byly to chyby triviální, žákovské. Bylo jasné, že se ve druhém poločase rozběhnou a přitvrdí obranu. Nám nespadly nějaké trojky, a jak hrál Nymburk v první půlce, to my jsme předváděli ve druhé. Hráli jsme hloupě, míč neputoval, nevyužili jsme toho, co Kolín tady v pondělí. To znamená sílu na dvojičce. K tomu jsme se vůbec nedostali. Nymburk zaslouženě vyhrál, ale úroveň by spíše odpovídala souboji o horní osmičku než týmů, které by chtěly hrát ve finále. Nepovedené výsledky poslední doby se promítají do psychiky. Oboustranně chybí pohoda. Ani zdravotně nejsme stoprocentní, je vidět že to trochu lepíme. Uvidíme, jak se bude všechno vyvíjet. Ještě je brzo hodnotit, ale dneska mi bylo i diváků líto. Teď se musíme dát hlavně zdravotně do kupy a pak uvidíme, na co to bude stačit. Liga je vyrovnaná a každý může porazit každého. Zajíci se budou počítat na konci, uvidíme, kdo jich bude mít nejvíce.”

Radek Farský (křídlo BK Opava): „Zápas se mi hodnotí velmi těžko, protože nevím, kdy jindy bude Nymburka zase takhle k poražení. V prvním poločase jsme plnili to, co jsme si řekli. Celkem dobře jsme bránili. Ač jsme udělali spoustu nevynucených ztrát, zbytečných chyb, hlavně při rozehrávce, dokázali jsme vést o 17 bodů. Asi tři minuty před koncem prvního poločasu to Nymburk stáhnul na sedm. I když jsme na začátku druhého poločasu byli stále plus sedm, Nymburk se vrátil do hry. My jsme ve třetí čtvrtině úplně nenašli recept. I když Nymburk ve čtvrté čtvrtině přes nás šel, dokázali jsme ještě stáhnout na tři body, doufali jsme, že nám tam ještě nějaká střela padne. Nymburk se nedal a zaslouženě si došel pro vítězství a já jim k tomu gratuluji.  Ve druhé půli hrála roli jak zlepšená obrana Nymburka, tak naše únava z menší rotace. Domácí se ponaučili z chyb, které dělali v obraně a nenechávali nás tolik volné. My jsme trefili hodně střel, které byly trochu lucky. Celkově jsme v prvním poločase prostě podali lepší výkon. Ve druhém poločase jsme hořeli na úplně banálních věcech. Pro nás je to čtvrtá porážka z pěti zápasů. Máme nějaké zdravotní problémy, doufáme, že se to během týdne vyčistí a že budeme na další zápasy už ready. Sezona je dlouhá a chleba se zpravidla láme až po Vánocích.”

• zkušená osa

V netradiční den se odehraje druhá repríza posledního ligového finále v této sezoně. Tentokrát bude hostitelem Nymburk (dnes od 18:00), na jehož palubovku zajíždí vicemistři z Opavy v nedobrém výsledkovém i zdravotním stavu. Ovšem naposledy v Děčíně i přes těsnou porážku ukázali, že byť v bolestech, hrát se dá i bez obou hlavních rozehrávačů.

Totéž týmu hrozí i v dnešním ligovém magnetu. Jistě budou chybět playmaker Kouřil a první pivot Bassett, navíc šéfdirigenta Šiřinu možná podruhé v řadě nepustí do hry svalové zranění z pohárové bitvy v Levicích, kde si bývalý reprezentant hrábl na dno svých sil všeho druhu.

Opava je po třech prohrách z posledních čtyř utkání v tabulce až šestá, už o tři výhry zaostává za třetím Děčínem a nutně potřebuje každou výhru. V minulé sezoně porazila Nymburk hned třikrát, ovšem v úvodu tohoto ročníku s ním doma prohrála a i v Polabí bude mít velice těžkou situaci. Bez opor bude chybět dostatečně kvalitní a početná rotace, řízení hry i trojková produkce. Naposledy v Děčíně celek navíc nasbíral 21 ztrát. Také měl ale 43 doskoků, z toho 16 v útoku, proto by se domácím jakékoli podcenění mohlo zle nevyplatit.

To ovšem po až senzační pondělní prohře s oslabeným Kolínem, jež mistrovi ukončila 243 zápasů trvající domácí vítěznou šňůru v NBL, nehrozí, už proto, že by pak Polabané spadli z čela soutěže a před úterním rozhodným duelem v Lize mistrů by měli o čem přemýšlet.

Krach s Medvědy po šesti výhrách v řadě také znamená, že i nový kouč Sokolovský už poznal první ligovou porážku. Svůj tým, za který dříve dlouho hrál, povede proti soupeři, jehož barvy rovněž v minulosti roky hájil, proto půjde o speciální utkání, když navíc bude koučovat proti svému bývalému spoluhráči i trenérskému kolegovi z mužské reprezentace U20 Petru Czudkovi.

Obhájce trofeje bude potřebovat lépe pokrývat obranný doskok i útočné kombinace soupeře, kde mu Medvědi zejména do půle notně zatápěli. A také si musí víc pomoct rychlým přechodem do útoku.

Absence Nymburka: rozehrávač Stokes (dlouhodobé zranění), křídlo Váňa (rekonvalescence)

Absence Opavy: rozehrávač Kouřil (nemoc), pivot Bassett, křídlo Kavan (oba zranění), rozehrávač Šiřina (svalové zranění, start nejistý), power forward Kvapil (viróza, start nejistý)

První vzájemný zápas sezony: 69-61

Ladislav Sokolovský (trenér ERA Basketball Nymburk): „Zápasy s Opavou vždy patří k těm nejlepším. Pro mě osobně to bude samozřejmě trochu speciální utkání, protože Opavu znám ze všech našich ligových soupeřů nejlépe. Po prohře s Kolínem to pro nás bude o to důležitější zápas a chceme začít doma novou vítěznou sérii. Poslední zápasy jsme měli problémy v obraně, na kterých jsme se teď snažili zapracovat, a očekávám, že hráči předvedou výkon, od kterého se odpíchneme do úterního zápasu Ligy mistrů.”

Jakub Tůma (rozehrávač ERA Basketball Nymburk): „Očekávám těžký zápas. Naše prohra s Kolínem Slezanům určitě dodá motivaci, že by nás mohli také porazit. My ale chceme dokázat přesný opak a ukázat, že šlo jen o přešlap a převést naší sílu. Musíme zlepšit hlavně obranu, ve které jsme teď měli velké nedostatky. Poslední tréninky jsme na tom hodně pracovali, tak věřím, že to bude lepší. Bude hodně záležet, v jakém složení přijedou. Pokud budou kompletní, tak určitě budou hodně nepříjemným soupeřem. Pokud ale zase přijedou bez rozehrávačů, tak to pro ně bude velká ztráta, protože jejich hra stojí hodně právě na rozehrávačích a na jejich hře z pick-and-rollu. Ten nám teď dělal dost problémy, ale snad ukážeme, že jsme na něm zapracovali.”

Petr Czudek (trenér BK Opava): „My se musíme především poprat s našim zdravotním stavem, který není ideální. Dnes se rozhodne, kdo vlastně do Nymburka odcestuje. Domácí prohráli v pondělí s Kolínem, což není pro nás dobrá zpráva. Určitě na nás vlítnou, aby si napravili reputaci a zahájili novou vítěznou sérii.”

Miroslav Kvapil (pivot BK Opava): „Utkání s Nymburkem, to je vždy pro nás svátek. Budeme se snažit o co nejlepší basketbal, ale nevím, zda to bude stačit na vítězství. Důležitým faktorem bude náš zdravotní stav.”