24.0

#21
10.0

Nymburk má šestou v řadě. Řádil Rylich

Dvacetiletý guard František Rylich při odpočinku lídra a šéfdirigenta Klassena (a při trvající absenci Váni) naplno využil svých 22 minut a patnácti body, pěti asistencemi i +14 body vedl Nymburk na domácí půdě k šesté výhře v řadě (96-83), a to i výraznými příspěvky v klíčových sekvencích utkání proti Olomoucku.

Nejlepší úsek hostů přišel hned v úvodu při obratu ze 7-2 na 7-14 i díky několika domácím ztrátám. Jenže obhájce trofeje kontroval ještě silněji, a to čtyřmi trojkami a velkými chvílemi Rylicha s otočkou na 25-16, kdy protivník za 5 minut zvládl pouhé dva body. Od té doby Nymburk náskok kolem deseti bodů udržoval až do konce třetí čtvrtiny, když jej dál nepouštěly ztráty i významná aktivita hanáckých Čechů, kteří v závěru třetí části napomohli až ke snížení na 66-61.

Pak ale opět zapnul Rylich a guard Simmons dvěma slepenými trojkami v úvodu čtvrtého dějství na 77-63 už definitivně zametl s myšlenkami soupeře na stíny dramatu. Celkem stihl 14 bodů, Watson přidal 13, Tůma 11 a Lockett 10. Za REDSTONE (bez opor Kněževiče a Stamenkoviče) odpovídali Moten (15+9 doskoků), Williams (15), Heinzl (11+10 doskoků) a Welsch (10). Tým ERA v duelu širokých rotací byl o něco lepší z brejků (25-19), šestek (17-8), trojek (11-9) a o parník v produkci laviček (54-29). Vykřičník se ale pro mistra vznáší nad 44 body inkasovanými zpod koše.

Pavel Budínský (asistent ERA Basketball Nymburk): „Pozitivní je, že jsme vyhráli, pozitivní je, že jsme mohli některým hráčům umožnit menší minutáž a dát prostor jiným. Například Marek Klassen nehrál vůbec, aby si odpočinul. Věřím, že ti, kteří nás sledují, si všimli, že jsme měli úplně jinou základní sestavu. Myslím, že to splnilo v našem našlapaném programu svůj účel. Máme před sebou v pondělí ráno jeden zápas a pak hrajeme ve čtvrtek s Opavou a potom Ligu mistrů. Mladí hráči dostali v tomto utkání výrazné minuty. Fanda Rylich, Jakub Tůma i Dávid Novák uchopili šanci hrát proti Olomoucku, které hrálo velmi dobrý basketbal. Dejme mu za to kredit. Minuty mladých hráčů jsou velmi důležité, aby měli motivaci v dalším tréninkovém procesu a měli šanci se měřit s našimi staršími hráči. Fanda Rylich dokazuje své kvality i v Polabí v první lize. Tlačíme ho s Láďou Sokolovským, aby přijal roli skórera, aby využil své atletičnosti. Dneska měl v prvním poločase hodně dobrých momentů v přechodové fázi, kdy dokázal velmi dobře tlačit míč a spoluhráče dopředu, najížděl z dvojtaktu, přihrával a pak si i vybíral dobré střelecké pozice, které proměňoval. Sebevědomí si přenesl i do druhého poločasu. Nebyl alibista. Já bych ho viděl dnes jako nejlepšího našeho hráče.“

František Rylich (guard ERA Basketball Nymburk): „Být nejlepším střelcem Nymburka v zápase zní moc hezky. Jsem rád, že k tomu v této sezoně vůbec došlo a že mi tam konečně něco spadlo. U mě je to hodně o sebevědomí. A fakt, že mi trenéři věří a nutí mě k tomu, abych si ty střely bral, tak mi to hodně pomáhá. Dodává mi to sebevědomí. Dostávám příležitosti, které jsem nevěřil, že bych mohl dostávat. jsem za to nesmírně rád. Nastupoval jsem místo marka Klassena na rozehrávce, což je něco jiného než na křídle. Byl jsem tak více na míči a mohl jsem si i sám vytvořit pozice. Vím, že když si nebudu střely brát a budu neviditelný, tak se nikam neposunu. Musím se tlačit do útoku. Dnes mi to padlo, pak se hraje lépe a lépe. My to dnes měli pod kontrolou. Měli jsme tam slabší momenty, ale nehroutíme se a hraje dál naší hru.“

Tihomir Bujan (trenér BK REDSTONE Olomoucko): „Nymburk byl lepší. My se snažili, i když nám chybí Stamenkovič a dnes i Kněževič kvůli zranění. V určitých momentech jsme hráli dobrý basketbal, ale nedařilo se nám udržet koncentraci po celých 40 minut. A to na Nymburk nestačí. Ve třetí čtvrtině jsme se dotáhli na pět bodů, ale pak jsme udělali chyby plynoucí z únavy. A Nymburk toho využil a trestal nás a uzavřel zápas. Já nemám rád porážky. Samozřejmě je to lepší, než kdybychom tu dostali o 20 a více bodů, ale nemohu být spokojený, když jsme prohráli. V současné době nemáme na to, abychom se měřili s Nymburkem, to je realita, ale chtěl jsem po hráčích, aby hráli dobrý basketbal. V některých pasážích jsme ho hráli, ale v jiných bylo mnoho chyb. To samé se nám stalo před třemi dny v Alpe Adria Cupu proti Vídni. Nějakých 25 minut jsme hráli dobře, ale v takových zápasech je třeba hrát 40 minut. A to jsme dnes nesplnili.“

Dominik Heinzl (power forward BK REDSTONE Olomoucko): „Podali jsme slušný výkon, jen jsme si měli lépe hlídat míč. Devatenáct ztrát je číslo, které nám moc nepomohlo. Na druhou stranu jsme měli solidní doskok, kde byly statistiky vyrovnané. A to jsme hráli bez našeho nejlepšího doskakovače Kněževiče, což bylo na jednu stranu dobré, že jsme dostali jeho minuty. Na druhu stranu nám chybí hráč do rotace. V těchto dnech máme hodně nabitý program, a tak jsme dnešní běhavější zápas v nohách cítili. Možná se tím dají vysvětlit i některé ztráty, které byly z té únavy. Prohra o 13 bodů je možná pro nás dobrý výsledek, ale do každého zápasu jdeme s tím, že ho chceme vyhrát. Po vítězstvích proti Opavě nebo Děčínu jsme chtěli zkusit i v Nymburce vyhrát. Nepovedlo se, tak možná příště.“

• lepšící se útočný doskok

V duelu lídra s předposledním jsou karty loženy jasně. Oba celky se sice sbírají z nepříjemné pohárové porážky, ovšem Polabané jsou doma jako vždy favority, jejich útok je v pěti utkáních pod koučem Sokolovským na průměru 103 bodů (stovku dal tým ve třech posledních zápasech) a budou si muset dát pozor jen na druhopoločasové polevení, jež je postihovalo v posledních duelech.

Olomoucko se pod novým trenérem Bujanem rovněž rozběhlo, má dvě výhry ze tří zápasů, ty ale přišly vždy na domácí půdě. Útok ovšem byl v těchto utkáních na průměru 90 bodů, což je u týmu novum, na něž si Nymburk musí dát pozor.

Absence Nymburka: křídlo Váňa (rekonvalescence)

Absence Olomoucka: rozehrávač Stamenkovič (zranění)

Tihomir Bujan (kouč BK REDSTONE Olomoucko): „Všichni víme, že Nymburk je hodně silný a zkušený. Po příchodu trenéra Ladislava Sokolovského na střídačku se vrátil ke kolektivní hře a dobré obraně s velkou snahou o rychlý přechod do útoku. Pro nás to bude hodně těžké střetnutí, vzhledem k účasti v Alpe Adria Cupu absolvujeme hodně zápasů v rychlém sledu. Chceme ale odehrát kvalitní utkání a ukázat, že se naše hra stále zlepšuje.“

Ladislav Sokolovský (trenér ERA Basketball Nymburk): „Chceme ukázat opět rychlý basketbal s dobrou obranou. Nechceme nic podcenit, hráče jsme informovali, že Olomoucko vyhrálo nad Opavou a Děčínem a že je třeba být koncentrovaní. Takže věřím, že navážeme na poslední ligové zápasy. Čeká nás náročný program, hrajeme pak hned v pondělí a ve čtvrtek, takže se tomu pokusíme uzpůsobit minutáž a rozvrhnout síly. Olomoucko je po změně trenéra živější, ten impuls je tam vidět. Musíme se snažit eliminovat Kněževiče pod košem, zvenku jsou tam slušní hráči jako Halada, Feštr či Welsch, který teď hraje slušně. Budeme chtít hrát rychle dopředu a předvést fanouškům i pěkné akce.“

Luboš Kovář (power forward ERA Basketball Nymburk): „Olomoucko podobně jako my po změně trenéra upravilo styl hry a začalo vyhrávat. Přineslo jim to impuls a jsou na tom rozhodně lépe než v úvodu sezony. Nesmíme na ně koukat jako na předposlední tým tabulky, vždy teď porazili Opavu a Děčín. Nesmíme se od nich nechat překvapit. Opírají se o zahraniční hráče, které doplňují kvalitní Češi jako Filip Halada nebo Lukáš Feštr. Teď jim hodně pomohl příchod Marka Welsche, který přináší energii a rychlost. Chce presovat, rychle běhat dopředu a pomohl jim zrychlit hru. Je to pro Olomoucko dobrá posila.“

Atrakce utkání: poločasová soutěž pro dva náhodně vybrané fanoušky o dárky od sítě čerpacích stanic MOL.