14.0

#1
5.0

Kolín se chytil střelecky a dál vítězí

Pátou výhru z posledních šesti zápasů si připisuje Kolín, když dokázal na domácí palubovce v trochu nečekané přestřelce udolat Ostravu 96:87. Nová huť naopak padla počtvrté za sebou.

Kolínští si oddechli, že v utkání mohli počítat s kapitánem Adamem Čížem, který v týdnu bojoval s nachlazením, do hry naskočil i podobně indisponovaný Jan Křivánek. Ostravu naopak trápily absence podkošového dua Bohačík – Radukič.

První nástup domácích přišel v polovině první čtvrtiny, kdy na dvě slepené trojky Jiřího Dedka odpověděli Medvědi během tří minut sérií 11:0 a nebýt osobní minišňůry Gianlucy Proška, mohlo být pro Ostravu ještě hůř. Právě tato šňůra ale nestartovala návrat NH do duelu, když po dvou minutách druhé desetiminutovky byli hosté zpět v nejtěsnějším vedení. V utkání jako na houpačce pak znovu získal mírnou kontrolu nad duelem a těsné vedení Kolín, který si sedmibodový náskok přenesl i do přestávky.

V druhé půli pak ostravští předvedli několik náporů, ale ani skvělá střelba hostujícímu celku obrat nepřinesla. Milligan snížil tři minuty před koncem na tři body, ale v klíčových chvílích Kolín vždy dokázal reagovat. Důležitým faktorem bylo doskakování, které domácí celek ovládl poměrem 43:25 (Kolín 19 útočných doskoků) a pak také převaha Medvědů na šestkách (29:13 body z čáry trestného hodu). Ostravě nepomohla ani téměř dokonalá střelba s úspěšností 63% za dva a 41% za tři (jedenáct trojek).

Adam Číž sice trefil jen tři z jedenácti trojek, ale i tak se dostal na 26 bodů, dvacet nastřílel Michal Mareš a 17 bodů s 10 doskoky přidal Džiugas Slavinskas. Ostravu držel Matej Marječák s 22 body, devatenáct zaznamenal Evan Milligan.

Adam Konvalinka (kouč BC GEOSAN Kolín): „Tak dneska jsme sice vyhrál, ale myslím si že v hlavách našich hráčů asi hodně převážilo to, v jaký sestavě přijel soupeř. A musím podotknout, že soupeř si zaslouží velký kredity za to jak hrál a jak se toho nebál, s tím že neměl co ztratit.  My jsme trošku laxně měli obrovský problém s návratem do obrany po koších a o tom se bavíme už od začátku sezóny. My nemáme problém v útoku vůbec, tam si vytvoříme dost pozic a umíme přečíst ty situace, ale absolutně vůbec nejsme schopni jednoduše zastavovat soupeře a donutit je k tomu, aby hráli delší útok a opřít se o obranu, aby jsme z toho mohli těžit mnohem víc než jenom spoléhat na útok. Takže výhra v řádů asi povinných vůči sestavě co soupeř přijel, ale jak se říká o soutěži už od začátku ročníku, tady asi nebude lehkých zápasů a tenhleten to dokázal. Takže důležitá výhra v uvozovkách povinná, ale kredit soupeři na to jak to odehrál a v jaký sestavě.”

Adam Choleva (kouč NH Ostrava): „Tak gratuluji domácím k vítězství, dneska nás porazili výškou. My jsme se snažili v útoku nám zase lítal balón, prostě dobrá práce útočně, ale v té obraně se ukázalo, že reprezentační pauza nám neprospěla. 96 bodů je moc, my s tím musíme něco změnit. Chybí nám dlouhý, tak se s tím nějak pasujeme, je to otevřenější z venku, ale dobře. Zase na druhou stranu když proti vám je 43 doskoků a vy máte 16 ztrát, tak ty body vždycky nějak přijdou. Takže my musíme omezit doskok a ty ztráty.  Tak doufám, že se to zlepší. To je ode mně všechno.”

Ondřej Šiška (rozehrávač BC GEOSAN Kolín): „Tak pro nás, nebojím se říct, povedené vítězství, protože hosté přijeli bez dvou základních hráčů Morgana a Radukiče, kteří dávají tak 40 bodů na zápas. K utkání asi budu trošku kritický, protože jsem na to koukal ze dvou pohledů. Měli jsme tuším přes 90 bodů což je super, ale dostal 87 bodů je za mě dost. Jak už jsem říkal ještě když Ostrava přijela v takovéhle oslabené sestavě na domácí palubovce s dalšími týmy se tohle nemusí vyplácet, ale samozřejmě jsme rádi za výhru a že se zlepšujeme v útoku a nesmíme zapomenout na obranu.”

Matej Majerčák (rozehrávač NH Ostrava): „Tak věděli jsme, že nás čeká těžký zápas, přišli jsme tu bez našich dvou nejlepších střelců bez Morgana a Radukiče a přece jen Kolín má velkou kvalitu tenhle rok. A věděli jsem, že nás nebude čekat nic lehkého, ale chtěli jsme poprat, chtěli jsme makat 40 minut, což se nám v podstatě i podařilo, ale měli jsme zase nějaké slabé chvilky, kdy nám ten Kolín zase nadskočil, ale myslím že v celku můžeme být spokojeni. Bojovali jsme, dali jsme 87 bodů což je super, ale zase jsme dostali 96 což je strašně hodně. Myslím že tam máme největší nedostatky v obraně a musíme zlepšit obranu a dál už to bude lepší.”

• bodový lídr Morgan

Medvědi uspěli čtyřikrát z pěti posledních duelů a jako sdíleně druhý celek mohou dál vylepšovat své postavení, zejména pokud uschopní svého lídra Číže. V ofenzivě i na doskoku zatím dietně vystupující tým sází pod koučem Konvalinkou na obranu, jen v Pardubicích inkasoval nad 80 bodů, navíc minimálně ztrácí, už třikrát v řadě vsítil nejméně 11 trojek (11, 14, 14) a čtyřikrát za sebou házel nejméně 20 šestek.

NH na palubovku favorita přijíždí po třech porážkách v řadě, když navíc při pěti domácích utkáních z úvodních šesti představení vytěžila jen dvě výhry. K podkošovému veteránovi Bohačíkovi se navíc v divizi absentérů přidává i klíčová opora Radukič, a to už představuje velkou díru ve vymezeném území, kterou GEOSAN bude pravděpodobně chtít naplno využít.

Absence Kolína: rozehrávač Číž a forward Jan Křivánek (oba nachlazení, o startu se rozhodne před utkáním)

Absence Ostravy: power forwardi Bohačík, Radukič (po trhání zubu), křídlo Janů

Filip Rytina (asistent BC GEOSAN Kolín): „Domácí utkání s Ostravou musíme zvládnout, ovšem nečeká nás nic lehkého. Během reprezentační pauzy mohlo dojít ke změnám v systému hry soupeře, a tak je těžké něco predikovat. Každopádně do utkání vstupujeme jako favorité a musíme ho dovést do vítězného konce.”

Jiří Jelínek (power forward BC GEOSAN Kolín): „Ostrava zatím předvádí sympatické výkony, výborně posílila kádr, ale my v domácím prostředí musíme vyhrávat, a s tím jdeme do zápasu.”

Saša Jankovič (asistent NH Ostrava): „Kolín letos hraje velmi slušně a hlavně pod košem a na rozehrávce má obrovskou sílu. My však chceme prolomit sérii porážek a dovézt do Ostravy výhru.”