29

14
17

Ex-kolínský Dubose řádil, ale Pardubice nakonec vítězné

Beksa doma dlouho směřovala k jasné záležitosti, ale ve druhé půli si hrála s ohněm a GBA, která dokázala doma Pardubice skolit, se ještě málem vrátila do hry. Nakonec však padla podeváté v řadě (86-74), naopak Beksa má definitivu skupiny A1.

Poprvé v utkání zavelela k náporu na přelomu prvních dvou čtvrtin, kdy ji vedle rozehrávačů Vyorala s Budou táhl k úniku z 21-17 na 37-22 i nový vytáhlý centr Vrankovič. Před půlí pod koš (34 bodů odsud za prvních 20 minut) a za útočnými doskoky (13 bodů z druhých šancí) směřující domácí vedli o 19 a nic s tím nenadělal ani nejlepší hráč hostů Ian Dubose, čerstvě propuštěný z Kolína, ani navrátilec do Jindřichova Hradce srbský rozehrávač Edi Sinadinovič. Jejich tým navíc do půle dvakrát více ztrácel.

Jenže po změně stran hosté mocně zabrali na útočném doskoku, pokračovali v úspěšné palbě trojek, jež naopak nepadaly domácím, a 13 minut do konce tak GBA snížila na 64-58. Domácí se ale vzápětí vrátili do vedení o 14 a tím už i rozhodli. Hosté se sice tři minuty do konce ještě jednou přiblížili na šest, ale pak už jejich ofenziva ztratila údernost.

Lídry vítězů (bez Pekárka) byli Vyoral (21+9 doskoků a 7 asistencí), Šafarčík, Vrankovič (po 14), Walton (11) a Švrdlík (10). Za hosty (bez Dorna) se ukázali Dubose (19), Stegbauer (17) a Brown (15), Sinadinovič v obnovené premiéře za Jindřichův Hradec zapsal 8 asistencí bez bodu za 23 minut. Beksa si víc pomohla zpod koše (48-36), šestek (23/19 - 7/4) a útočných doskoků (15-10, body z nich 23-18), doménou GBA byly trojky (20/3 - 27/10).

Dino Repeša (trenér BK Pardubice): „Gratuluji hráčům k vítězství a děkuji všem fanouškům, kteří přišli, atmosféra byla skvělá. Jsem šťastný, protože pokračujeme ve vítězné šňůře, vyhráli jsme i třetí zápas po Novém roce. Škoda, měli jsme už náskok 19 bodů na konci druhé čtvrtiny, ale Jindřichův Hradec má určitě trošku lepší tým než na začátku sezony. Má pět velmi dobrých cizinců, ty dvě výhry, které hosté mají, nejsou odpovídající týmu, jaký mají. Co se týče nás, neměli jsme dobrou střelbu za tři body, ale vyhráli jsme obranou, energií a doskokem, ten byl nejdůležitější.”

Kamil Švrdlík (power forward BK Pardubice): „Asi jsme si to představovali jednodušší, hlavně po prvním poločase jsme si mysleli, že uděláme nějaký nástup a závěr bude jednodušší, což se nepodařilo. Jindřichův Hradec se držel na dostřel vlastně až do závěru. Trápili jsme se do zóny, nebyli jsme schopni dát koš z dálky a byli jsme moc statičtí, díky tomu se soupeř držel. Nasazené tempo z první půle jsme neudrželi, ale i taková výhra se počítá a jsme za ni rádi.”

Gilbert Abraham (trenér GBA Fio banka J. Hradec): „Zápas rozhodly dva faktory. Jedním z nich byly doskoky, druhým rychlé protiútoky. Také bylo hodně důležité, že jsme museli hrát zónovou obranu, ta někdy vychází a někdy bohužel ne, a když ne, tým ztrácí možnost doskoků, což byl náš dnešní problém.”

Lukáš Stegbauer (forward GBA Fio banka J. Hradec): „Je to o 12 bodů, myslím, že to byl vyrovnanější zápas. Po pravdě ani nevím, kde byl rozdíl, myslím, že to byly detaily. Odvedli jsme dobrý výkon a musíme se od něj odrazit. Příští zápas s Nymburkem využijeme k tomu, abychom se sehráli, protože máme nové hráče, ve skupině A2 snad urveme nějaké vítězství a půjdeme v tabulce výš.”

• atletičnost hráčů

Pro Beksu, která se naposledy zvedla dobytím Folimanky, by za standardních okolností měl být zápas s chvostovým soupeřem doma poměrně snadným oříškem k rozlousknutí, jenže - týmu může vedle Pekárka chybět i guard Šafarčík, GBA se posílila o americké křídlo Dubose propuštěného Kolínem a hlavně - Jihočeši právě s Pardubicemi získali jednu ze svých dvou dosavadních výher.

Dokud má však Beksa, která si v týdnu výhrou ve Welsu zajistila postup do play-off Alpe Adria Cupu, v sestavě reprezentačního dirigenta Vyorala, který naposledy v druhé půli ovládl dění na Folimance, nemusí mít velké obavy. Musí si však dát velký pozor na útočný doskok hostů. S tím by při své premiéře měl pomoct i nový chorvatský věžák v sestavě Antonio Vrankovič.

První vzájemný zápas sezony: 90-92

Absence Pardubic: křídlo Pekárek (zranění), rozehrávač Svojanovský (zranění), guard Šafarčík (start nejistý, nemoc)

Absence GBA: guard Dorn (zranění ruky)

Adam Konvalinka (asistent BK JIP Pardubic): „Soupeř hraje hodně rychle, řekl bych jednoduše. Neopírá se o nějaké složité systémy, je to tak o tom, že kdo si uloupí balon, ten může zakončit. Mají hodně cizinců, navíc jejich tým se od našeho předchozího vzájemného zápasu proměnil. V tabulce sice figurují dole, ale nějakou individuální kvalitu rozhodně mají, takže si na ně musíme dát pozor. Z klíčových faktorů bych jmenoval doskok. Díky příchodu Antonia Vrankoviče jsme pod košem silnější, ale Jindřichův Hradec má také pár větších hráčů. Dále bude důležitý náš návrat na obrannou polovinu hřiště, protože soupeř hraje hodně rychle, a pokud se nám podaří hosty zastavit v přechodové fázi, bude se nám hrát o dost líp. Celkově je to z našeho pohledu jasné: když budeme dodržovat věci, na které se připravíme a které si před zápasem řekneme k jednotlivým hráčům, tak si myslím, že můžeme být hodně blízko k vítězství.”

Tomáš Vyoral (rozehrávač BK JIP Pardubic): „V obou zápasech po Novém roce jsme dobře bránili, ve Welsu jsme dokonce povolili domácím dát jenom 50 bodů, což je výborné. Je pravda, že kvalita rakouského týmu nebyla tak velká, nicméně předcházející dva zápasy nám ukázaly, že rozhodně bránit umíme - když se nám chce. Musíme si to přenést i do dalších utkání. V sobotu se nám nesmí stát to, co se stalo v prvním vzájemném zápase v Jindřichově Hradci. Do nového roku jsme vstoupili nejlépe, jak jsme mohli, a myslím, že bychom si sami podkopali nohy, kdybychom teď doma prohráli. Tohle utkání bude hlavně o nás. Pokud nastavíme nějaký rytmus a dobré tempo, začneme od 1. minuty dobře bránit a v útoku si budeme dobře půjčovat míč, věřím, že bychom měli vyhrát.”

Gilbert Abraham (kouč GBA Fio banka J. Hradec): „Tým Pardubic má za sebou plno úspěchů a je velmi dobře trénovaný. V jeho sestavě najdeme dva bývalé hráče GBA Davida Pekárka a Matěje Burdu, přejeme jim jen to nejlepší a těšíme se na náš vzájemný zápas. Pardubice mají jednu z nejvšestrannějších sestav v lize díky několika hráčům, kteří mají kvalitní střelbu, přihrávku i dribling. Tomáš Vyoral je zkušený rozehrávač s velmi dobrou schopností tvořit hru. Právě na omezení Vyoralovy dovednosti tvořit hru klademe v naší přípravě velký důraz, jelikož je pro tým Pardubic klíčová. Dále musíme omezit jejich rychlý přechod do útoku a dávat si pozor na mismatchové situace, ke kterým dochází kvůli velikosti pardubických hráčů na několika pozicích.”