10

NH Ostrava
BK Opava

Opava v Ostravě v suchém triku

Ještě to bude pár pátků trvat, než i derby o severní Moravu dosáhne dramatičnosti severočeských vřav a nově i těch východočeských. Na ostravském Tatranu to v předehře 11. kola trvalo jen osm minut, než se hosté z Opavy začali na dobro trhat.

Jurečka s Kouřilem ještě na konci prvního dějství odloučili Opavu na rozdíl sedmi bodů a jejich tým druhou čtvrtinou ovládnutou 10-24 definitivně rozhodl. A to tu nepříliš velkou roli sehrálo pět ztrát domácích. Hosté do půle s výjimkou Radukiče (12) zcela odřízli ze hry všechny ostravské pilíře a pěti trojkami, z nichž některé přišly po útočných doskocích, založili na únik 31-51.

Byli tu výrazně lepší z pole, z oblouku NH přestříleli 3-7 a na doskoku kralovali 13-27 (útočné 3-12, body z nich 2-17). Dál už nebylo co řešit a vicemistr v udržovacím módu dospěl k osmé výhře sezony (68-85).

Vítězové (bez Zbránka) měli tři dvojciferné střelce Kouřila (16), Gniadka (15) a Markussona (10+8 doskoků). Hostům patřily trojky (5-11), útočné doskoky (10-18) a body z nich (7-17), domácím díky korekcím ve druhé půli body zpod koše (36-24) a z brejků (16-8). Jejich lídry byli Radukič (20+7 doskoků) s Vannem (12+7 doskoků).

• nejlepší doskok ligy

V netradiční hrací den v úterý od 17:30 přichází na ostravském Tatranu čas prvního severomoravského derby NH s už opět druhou Opavou, která načíná enormně náročný týden se třemi duely, když hned ve čtvrtek doma narazí v Europe Cupu na nabitý ruský Perm.

NH po utkáních s celky z vrchních pozic počítá už tři porážky ze čtyř posledních kol a také má za sebou jako jeden ze dvou týmů už jedenáct utkání. Na regionálního rivala ovšem narazí teprve poprvé v sezoně. Nadále musí pracovat na obraně (89 bodů) a přesnosti trojek (29 procent), naopak se může spolehnout na velké počty vynucených šestek.

Je jasné, že hosté se budou muset zaměřit především na opěrný domácí kvartet Vann, Ubilla, Radukič, Bohačík, který snáší v průměru 49 bodů. Při náročném programu musí hosté rozložit síly, přitom jim chybí dva důležití forwardi, platní na doskoku. A toho by mohli domácí využít a co nejdéle se držet v utkání.

Opava se v minulém domácím zápase s Děčínem až ve druhé půli probrala ze smutku, následujícího po zpackané pohárové koncovce s Benfikou Lisabon, zápas nicméně nakonec zvládla ve velkém stylu a nadále ji tíží jen porážky na palubovce dvou posledních medailistů. Aktuálně má o 14 plusové průměrné skore a i při už jen 10 trojkách na utkání stále sází 90 bodů.

NH OSTRAVA (4-7, 1V) - BK OPAVA (7-2, 2V)

Absence Opavy: power forward Kvapil (viróza), forward Zbránek (koleno)

Saša Jankovič (asistent NH Ostrava): ”Opava se opírá o hru rozehrávače Šiřiny a také výborně doskakujícího Markussona. Do utkání musíme vstoupit s plnou energií a zápalem a budeme se snažit odčinit sobotní nepovedené utkání na půdě Kolína. Prosíme fanoušky, ať přijdou naše hráče podpořit v čemkoliv v bílém a společně tak vytvoříme ”bílé peklo”.”

Petr Czudek (trenér BK Opava): ”Náročný týden, ve kterém nás čekají tři utkání, začínáme zostra, a to v derby s NH. Domácí s novým hlavním trenérem začali soutěž velmi dobře. Proti nám mají vždy velkou motivaci. My chceme pokračovat na vítězné vlně, ale zároveň si uvědomujeme, že to nebude jednoduchý zápas.”

Martin Gniadek (power forward BK Opava): ”Na utkání v Ostravě se vždy těšíme. NH posílila o zahraniční hráče a zejména v domácím prostředí je nebezpečná. Pro nás, Ostraváky, je vždy motivace zahrát na Tatranu co nejlépe a nejinak tomu bude i v úterý.”