35.0

#24
5.0

Slezané ubili Pandy trojkami a druhými šancemi, zářil Klečka

Radim Klečka si váží svého současného bytí na prknech NBL jako málokdo jiný. A po tom, co už si vytrpěl se svými koleny, musí být rád za každé další ráno svého ligového působení. I proto hraje doslova jako o život. Po roce mimo hru řádí v Europe Cupu i v domácí nejvyšší soutěži, jako by mu nikdy nic nebylo, a 21 body doma proti Ústí opět posunul své letošní střelecké maximum. Právě jeho výkon včetně čarodějných střel byl klíčem k nesnadné televizní výhře Opavy 80-67.

SLUNETA totiž kladla po většinu utkání velice tuhý odpor. Už do půle ji 15 body potáhl lídr Autrey a hosté drželi i při jediné trefené trojce a manku z druhých šancí (11-3) velmi hřejivé skore 40-38, když navíc téměř nebyli vidět slezští šéfové Šiřina s Markussonem.

Jenže ve třetí čtvrtině (24-12) se sedmi ztrátami hostů už zadul opavský vichr a čtyřmi trojkami i body ze zisků a útočných doskoků sfoukl z cesty i Pandy. Za Klečkou se jako druhý a třetí střelec domácích seřadili Jurečka (13) se Šiřinou (10+7 asistencí), u hostů (bez Maděry) se prakticky nikdo nepřidal k Autreymu (28+8 doskoků) se Svejcarem (18). Slezané kralovali z oblouku (28/11 - 23/4), z druhých šancí (24-7 při útočných doskocích 13-14!) i body laviček (36-6).

Kryštof Vlček (asistent BK Opava): ”Velmi těžké utkání, kdy hosté ukázali,že mají letos silný tým. Začali jsme špatnou obranou Autreyho, ten se rozstřílel a hosté vyhráli první čtvrtinu. Ve druhé čtvrtce jsme mírně odskočili, ale po chybách jsme šli do šaten jen s dvoubodovým náskokem. Asi rozhodující momenty utkání nastaly v začátku třetí čtvrtky, kdy jsme dali tři trojky v řadě. Ve čtvrté čtvrtině jsme vedli již téměř dvacetibodovým rozdílem, ale Ústí svou bojovností snížilo na deset bodů a trenér musel vrátit na palubovku základní pětku. Ta si již náskok uhlídala. Dnes nás střelecky táhl Radim Klečka, který měl několik záhadných úspěšných pokusů.”

Radim Klečka (guard BK Opava):
”Dnes se mi v útoku dařilo, ale radost mám z výkonu celého týmu. V posledních zápasech jsme se trápili a nehráli dobře. Dokázali jsme zabojovat a vcelku přesvědčivě porazit Ústí s jeho pěti cizinci.”

Jan Šotnar (trenér SLUNETA Ústí): ”Prohráli jsme, ale musím tým pochválit. Bojovali jsme celých čtyřicet minut a dokázali dlouhou dobu silné Opavě vzdorovat. Domácím se podařil nástup do třetí čtvrtiny a potom již náskok zvyšovali.”

Lamb Autrey (guard SLUNETA Ústí): ”Věděli jsme, že jedeme hrát proti silnému týmu, který doma často neprohrává. Mám radost z dnešního svého výkonu. Střelecky se mi opravdu dařilo. Domácí nás překonávali z větších vzdáleností a to asi rozhodlo utkání. V ostatních ukazatelích to bylo vcelku vyrovnané utkání.”

• aktuální forma Pecky

Televizní šlágr kola bude hostit Opava, která po pěti výhrách padla v Kolíně, na čemž měl nemalý podíl náročný venkovní start v Europe Cupu. V něm tým tento týden pokračoval v Nizozemí, ale od úterka už měl čas načerpat nové síly, navíc bude v kompletním složení. Lídr doskoku mnoho neztrácí, dává 10 trojek na utkání a brání pod 80 body.

SLUNETA už ovšem sebrala tři výhry ze čtyř posledních utkání a Opavy se nebude bát. Delvon Johnson nicméně bude potřebovat velkou pomoc ostatních při strážení obra Markussona. A Autrey nebude moct čekat se svými body až na druhou půli, neboť proti agresivní obraně domácích jeho produkce bude třeba už od prvních minut.

Absence Ústí: křídlo Maděra (dlouhodobé zranění kolena)

Petr Czudek (trenér BK Opava): ”Po dvou nemastných neslaných výkonech v Kolíně a na hřišti Den Bosche bychom chtěli nastoupit na vítěznou vlnu a před kamerami a domácími diváky předvést náš basket. Podzim máme hodně náročný, spousta utkání, spousta cestování, ale musíme to překousnout. Ústí má letos opět silný tým, který plně respektujeme a víme, že musíme pro jeho zdolání odvést kvalitní výkon.”

Miroslav Kvapil (power forward BK Opava): ”Jsme unavení, ale odhodlaní před domácím publikem předvést vše, co umíme. Soupeř má opět silné zahraniční hráče, ale věříme v tradiční podporu publika, které nás snad dovede k vítězství.”

Jan Šotnar (kouč SLUNETA Ústí): ”V sobotu nás čeká letošní favorit na stříbrné medaile. Opava má široký a kvalitní kádr, který zvláště v domácím prostředí předvádí velmi dobrý basketbal. My jsme posilněni výkony z minulých zápasů a na ně budeme chtít navázat. Pokusíme se znovu překvapit.“

Martin David (křídlo SLUNETA Ústí): ”Do Opavy nejedeme jako favorit, ale poslední zápas se nám hodně povedl. Pokud se vypořádáme s dlouhou cestou a dokážeme navázat na zápas s Olomouckem, mohlo by to být hezké utkání. Opava hraje velmi dobře a je jedno, jestli doma nebo venku. Hlavně ji nesmíme pustit do žádného velkého trháku.“

Atrakce utkání: vystoupení gymnastické skupiny Divošky.