7.0

#1
4.0

Autrey králem obratu i koncovky!

Osm minut do konce byli na hraně K.O. Za stavu 54-63 pro hosty z Hané - po zalamujícím faulu Faita na trojkujícího Váňu - se zdálo, že Pandy nemají kudy skórovat a naopak soupeři za sebou z konce třetí čtvrtiny měli nejlepší dvouminutovku utkání. Z 52-51 tu bleskově otočili na 52-61, když práskli do obruče dvě trojky a navíc naplno využili nesportovní faul domácího Rakočeviče.

Jenže základní pětice SLUNETY, jež se kromě tří bodů postarala o celou produkci týmu v zápase, se odmítla vzdát a po třech trojkách rozehrávačů Autreyho s Hanesem vyrovnala čtyři minuty do konce na 65-65. Hostům až na jeden zásah v posledním dějství vyprahlo trojkové zřídlo (za prvních 30 minut 11 tref z 28 pokusů), a když si Hanes s Hanákem Bezbradicou vyměnili trojky na 71-71, šlo se do dramatického závěru.

Za Olomoucko se v něm nešťastníkem zápasu stal Američan Henry, který dostal pod koš luxusní pas z rohu a zcela sám mohl tým pohodlně poslat do vedení. Jenže při pokládce míče fatálně selhal a Autrey o dva útoky dál po útočném doskoku domácích zamíchal míčem téměř na hraně tříbodového oblouku a ”neomylně” jej 25 sekund do konce poslal o desku do obroučky na konečných 73-71.

Kouřil ještě po timeoutu trojkou zkusil vše otočit pro Hanáky, ale minul, a byť jeho tým se dostal i k odraženému míči, v nastalé trmě vrmě pod košem o něj přišel a po nadějné čtvrté čtvrtině na něj zbyla jen dlouhá a smutná cesta domů.

Duel byl od začátku enormně vyrovnaný, jen ve druhé čtvrtině se dočasně vychýlil o pár bodů pro oslabené domácí (bez Pecky a Haymonda). V poločase za stavu 36-34 si Pandy hýčkaly výhodu zpod koše (22-8) a z brejků (12-2), hostům patřily trojky (16/3 - 19/6), což ještě vyostřili po třiceti minutách, kdy měli na kontě 11 tref proti čtyřem domácích.

Jenže ti z oblouku na poslední chvíli přece zabrali a nakonec manko stáhli na 27/8 - 37/12. Navíc si pomohli zpod koše (32-18) a při poměru útočných doskoků 12-16 vyhráli na body z nich 14-11. Jejich střelecké šiky vedli Hanes (23), Autrey (19+12 doskoků a 7 asistencí) a Maděra (12), za z pole 32procentní hosty kontrovali Bezbradica (23+10 doskoků, trojky 12/5) a Váňa (19, trojky 11/5).

Jan Šotnar (trenér SLUNETA Ústí):
”Za toto vítězství jsem strašně šťastný. Tým bojoval až do konce, ačkoli to s námi nevypadalo moc dobře. Po těch zdravotních patáliích, jimiž jsme si v posledních dvou týdnech prošli, smekám před hráči klobouk, jelikož někteří nastoupili se sebezapřením. Nehráli jsme dobré utkání, Olomoucko hrálo výborně. Nepadaly nám otevřené střely za tři body, dělali jsme chyby v obraně, což v minulých zápasech nebylo, ale to spíš připisuji únavě. Navíc jsme vyhořeli na obranném doskoku, avšak i přes všechna tato negativa jsme dokázali zvítězit, a proto je to velice cenná výhra. V nadstavbě už máme tři, a můžeme směle říct, že to směřuje k tomu, abychom se porvali o sedmé místo. Těšíme se, až se k nám připojí Láďa Pecka s Tuckerem Haymondem, a budeme konečně kompletní a budeme zase moct pořádně trénovat.“

Michal Pešta (kouč BK Olomoucko):
”Z naší strany to byl tři čtvrtiny kvalitní zápas, jen ke konci jsme začali hrát nedisciplinovaně a promrhali jsme desetibodový náskok, což nás stálo zápas. Navíc jsme neproměňovali otevřené střely či nájezdy, což jsou ve finále body, které nám chyběly.“

Lukáš Sychra (forward BK Olomoucko):
„Domácí si výhru vybojovali. My jsme nedávali volné střely z doskoků a jednoduché koše, které jsme měli dát. Ke konci jsme selhali v obraně, díky čemuž Ústí vyhrálo.“

Dalibor Fait (forward SLUNETA Ústí):
”První poločas jsme dobře bránili, nicméně prosadit se v útoku bylo těžké pro oba týmy. Byla tam spousta vystřelených trojek. Ve druhé polovině třetí čtvrtiny jsme šli hodně dolů, nebyli jsme schopní bránit a inkasovali jsme těžké střely za tři body, některé jsme hostům ale nechali zbytečně otevřené. Naštěstí jsme to pak zlomili a dokázali jsme zvítězit možná šťastnou střelou, ale to je přesně situace pro Lamba Autreyho.“

Vzájemné zápasy v této sezoně: 70-81, 90-76

Absence Ústí: power forward Pecka, křídlo Haymond (oba v karanténě)

Největším pozitivem tohoto utkání je, že se vůbec uskuteční. Koronavirová nákaza se v týmu SLUNETY prokázala minulý týden pouze u jednoho člena realizačního týmu, hráči jsou po posledních testech v pořádku, takže chybět budou ”jen” forward Pecka a nový křídelník Haymond, kteří jsou v karanténě už z dřívějška.

Zajímavostí souboje Pand s Hanáky je, že oba celky zatím uspěly ve venkovním vzájemném zápase. Jenže to bylo ještě za minulých trenérů Pištěckého a Benáčka. Od té doby proteklo v Labi už dost vody a ústecký celek se pod vedením nového lodivoda Šotnara vydal za záchranou sezony.

Jedenáctí Hanáci ale vyhlásili za jednoznačný cíl předkolo play-off, a byť jejich manko tří výher na pohled nebudí přehnaný optimismus, jejich současnou formu a už tři výhry v řadě nelze podceňovat, zejména při oslabení SLUNETY. Tým hází nůše šestek, navýšil počty doskoků a umí se rozohnit i z oblouku, na což si domácí musí dát velký pozor.

Jan Šotnar (kouč SLUNETA Ústí): „Olomoucko hraje ve výborné formě, což potvrdilo výhrami v Hradci, ve Svitavách a naposledy doma s Ostravou. Náš tým si naopak prošel nelehkým obdobím zapříčiněným zdravotními problémy hráčů. Do sobotního utkání však jdeme s jasným cílem uhájit domácí palubovku a navázat na dvě úvodní výhry ve skupině A2.“

Dalibor Fait (forward SLUNETA Ústí): „Stále nám chybí dva hráči základní rotace, ale zatím jsme se s tím jako tým vypořádali velmi dobře a věřím, že formu potvrdíme i na domácí palubovce. Určitě budeme chtít navázat na dobrou obranu z předchozích zápasů.“