29.0

#24
14.0

Když trojky prší!

Pokud by česká liga měla speciální oddělení na statistické zachycování čehokoli, byl by to nejspíš jeden z neobyčejných až rekordních milníků. Slezané v první čtvrtině v Hradci vysázeli 21 bodů a všechny pomocí trojek.

Tak či tak ale jeden výrazný zápis v rekordních análech NBL zanechali - ve vloženém zápase 13. kola do obruče Sokolů doručili celkem 20 trojek, navíc z pouhých 31 pokusů, a s touto náloží zůstali jen o jednu trefu za maximem posledních 20 let, kterým je 21 přesných ran Nymburka z loňského play-off – shodou okolností tehdy byla obětí mistra právě Opava.

Ani kanonáda ala Houston Rockets ale neznamenala, že hradečtí muži byli v utkání odsouzeni k rychlému odstřelu. Naopak. Onu první čtvrtinu zvládli vyhrát 22-21 a vzápětí i vést 31-23, když se dokázali prosazovat zpod koše, z druhých šancí (17 bodů jen za první půli) a z trestných hodů (13 za první půli).

Za remízy 37-37 ale hosté v posledních 2:30 druhé čtvrtiny podřadili a unikli po asistencích Šiřiny na poločasových 42-48. A po 25 minutách za skore 52-57 znovu udeřil Šiřina, který 9 body a 3 asistencemi odtáhl hosty 11,5 minuty před koncem na už téměř dvacet bodů (58-76). Ač Sedmák ještě na chvíli vrátil domácí ve čtvrté části na deset, nezastavitelný Šiřina pak Kingspan dorazil.

K vítězství svého týmu 82-104 pomohl velkým double doublem s hodnotou 25 bodů a 14 asistencí. Power forward Gniadek jej podpořil 24 body a trojkami 4/4 a Zbránek a Bujnochem každý tuctem bodů. Za domácí se ukázali Sedmák (24+7 doskoků a 6F+), Lošonský (14) a Heinzl (13). Opavě vedle trojek pomohly i body z brejků (6-18), domácím nakonec nestačila ani převaha v šestkách (20-14), bodech zpod koše (36-28) a z druhých šancí (24-17).

Absence Hradce: křídlo Mahler (nemoc)

Absence Opavy: rozehrávač Klečka (po operaci zlomené zánártní kůstky, absence na několik týdnů)

Kingspan Hradec Králové je nabuzen druhou výhrou z posledních tří zápasů, když pokaždé dal nejméně 10 trojek a v obou případech vyhrál útokem. Kolínu nasázel doma 108 bodů a v Ostravě vychrlil 98. Jenže ve vloženém úterním utkání 13. kola proti Opavě narazí doma na nejlepší obranu Kooperativa NBL, jež dovoluje soupeřům jen necelých 71 bodů, a ani Sokolům nenabídne žádné koše zdarma. To bude vytvářet tlak i na domácí celek, aby lépe bránil, protože jinak bude bez šance na úspěch. Jeho 95bodová defenziva však zatím není na požadované výši, a proto nejspíš jen velmi špatná střelecká forma hostů by mohla umožnit dramatičtější průběh.

První střet této sezony na opavské půdě ovládli Slezané v poměru 95-68, když jasně dominovali v trojkách a na útočném doskoku.

Lubomír Peterka (kouč Kingspan Hradec Králové): „Opava je velmi kvalitní tým, který zakládá hru na výborné a tvrdé obraně, ze které pak těží v rychlých protiútocích. Do utkání musíme vstoupit s hlavou nahoře a nebát se chodit do tvrdých soubojů. Poslední zápas s Opavou jsme hráli tři čtvrtiny velmi vyrovnaně, takže věřim, že hosty s podporou fanoušků dokážeme potrápit a třeba i vybojovat vítězství.“