19.0

#14
29.0

Beksa v Opavě nez šance

Slezanům se vyplatilo neposlat ve čtvrtek na Alpe Adria Cup do Vídně svou základní osu, která tak byla v sobotu plně ready na náročný domácí střet s Pardubicemi. Ten Opava rozhodla dokonce už za prvních 20 minut, kdy díky drtivé převaze v trojkách (16/8 – 12/1) i z brejků (12-2) kralovala 46-27, vedena 22 body dua Šiřina – Gniadek. Z pole jen 33procentní Beksa se nemohla trefit odnikud (tentokrát byl nečekaně střelecky aktivní i power forward Nečas), i proto, že se v útoku nechala postupně čím dál víc zatlačit agresivnějšími domácími.

Pardubicím, jimž stále chybí více nebezepčných hráčů, se Slezané nadobro vzdálili během 3,5 minuty na přelomu prvních dvou čtvrtin, kdy po třech trojkách prchli ze 17-15 na 30-17. Beska tu ztrácela míče a také nevyužívala útočné doskoky, což se jí stalo osudným. A Dragoun se Švandrlíkem ji v závěru poločasu třemi trojkami dorazili tak, že po změně stran už neměla sílu na odpor.

Vítězství Opavy (stále bez Klečky) 85-65 znamená, že druhý tým tabulky i nadále všechny soupře vyjma mistra zavřel do sedmdesáti bodů v obraně. V útoku jej sytili Gniadek (19+8 doskoků, 6 asistencí), Šiřina (16+8 asistencí, 6F+), Dragoun (12) a Bujnoch (11). Za hosty, kteří zaostali v trojkách (33/14 – 23/6) i ztrátách (8-16), dvojciferně skórovali jen Vyoral (14+7F+) a Švrdlík (13). Jejich tým dosáhl jen 8 bodů z brejků a základní pětice se před tou opavskou sklonila 57-41.

Petr Czudek (kouč BK Opava): „Jsem rád za vítězství. První čtvrtka byla vcelku vyrovnaná. Začali jsme mírně nervózně. Utkání se rozhodovalo ve druhé čtvrtině, kde jsme získali rozhodující náskok. Mrzí mne, že jsme za stavu plus třicet udělali několik zásadních chyb v obraně. Zvláště, když na hřišti byla zkušená sestava.“

Kenneth Scalabroni (kouč BK JIP Pardubice): „Dnes nebylo pochyb, kdo byl na hřišti lepší. My jsme se trochu drželi v první čtvrtině, ale potom to bylo hodně špatné. Opava velmi dobře řešila útočné clony a v obraně nám sbírala míče. Vstup do třetí čtvrtky, to už byla pro nás hrůza, když se Opavští dostali až do náskoku třiceti bodů.“

Tomáš Vyoral (rozehrávač BK JIP Pardubice): „Hodně špatný zápas z naší strany. Hráli jsme alibisticky, nebojovali jsme a to se pak nevyhrává ani proti slabším soupeřům, než byla dnes Opava.“

Martin Gniadek (power forward BK Opava): „My jsme odehráli slušné utkání jak střelecky, tak i ve hře pod koš. Dali jsme několik šťastných tříbodových košů, což nás uklidnilo, a pak soupeř neměl nárok.“

11 28 39 2 14 5 16 18 18 70 65

Absence Opavy: rozehrávač Klečka (zlomená zánártní kůstka, absence ještě minimálně na tři týdny)

Po vstupních výkonech Beksy do sezony by se nezdálo, že už v osmém kole bude hitem mezi druhým a třetím právě její duel v Opavě. Kouč Scalabroni je však zřejmě basketbalovým kouzelníkem, který je schopen zázraků do tří dnů, a po dvou těsných výhrách s Ústím a na USK s 65 a dokonce jen 58 inkasovanými body má jeho tým na třetí pozici výtečnou bilanci 5-2.

Zápas bude soubojem pro defenzivní fajnšmekry, neboť oba celky brání zatím na 70 bodech, což je už značka vysoké kvality. Slezané i vzhledem k tomuto duelu ve čtvrtek nevyslali do Vídně k duelu Alpe Adria Cupu hlavní opory, v Rakousku se ovšem z lavičky nezvedl ani forward Zbránek, a otázkou tak je sobotní využitelnost některých tahounů týmu.

Duel bude velkou přehlídkou reprezentačních rozehrávačů – domácí Jakub Šiřina jde do zápasu v roli ligového top skórera i nejužitečnějšího hráče (z hráčů se všemi odehranými zápasy), Tomáš Vyoral spolu s Viktorem Půlpánem pak táhnou Beksu, přičemž Vyoral v utkání oslaví už 400. zápas v NBL.

Petr Czudek (kouč BK Opava): „Pardubice jsou dlouhodobě jeden z nejlepších týmů v lize. Jsou dobře organizovaným týmem s reprezentační dvojicí rozehrávačů Vyoralem a Půlpánem. Mají za sebou cenná vítězství z palubovky USK v NBL a z polských Gliwic v Alpe Adria Cupu. My chceme zůstat na vítězné vlně a pokračovat v kvalitních výkonech, které letos předvádíme. Doufám, že v souboji o průběžnou druhou příčku v ligové tabulce nás přijdou povzbudit fanoušci.“

Martin Gniadek (power forward BK Opava): „S Pardubicemi je to vždycky boj. Předpokládám, že ani v sobotu to nebude jiné. Hrajeme před domácím publikem a tak doufám, že „šestý“ hráč nám pomůže k vítězství nad silným soupeřem.“

Adam Konvalinka (asistent BK JIP Pardubice): „Opava prohrála jen s Nymburkem, všechna svá další utkání vyhrála, vždy o více než 20 bodů. Všechny tyto zápasy kontrolovala, ale paradoxně třeba USK s ní hrál 30 minut vyrovnané utkání a s Ústím to bylo podobné. Tyto zápasy Opava definitivně rozhodla až během poslední čtvrtiny. Ve skvělé formě hraje hlavně Jakub Šiřina. Na začátku sezony mu nadstandardně vyšlo několik zápasů a teď se veze na vlně, kdy nemá žádný problém s tím, že si na něj obrany soupeřů dávají velký pozor. My máme u jeho jména velký vykřičník, ale rozhodně to nestavíme tak, že musíme ubránit Šiřinu a vyhrajeme. Přibrzdit Šiřinu bude ovšem jeden z důležitých faktorů, stejně jako limitování našich ztrát. Chceme navázat na náš obranný výkon z USK a z druhého poločasu v Gliwicích - je to hlavně o koncentraci a pohybu. Na zápas se všichni těšíme. Bude hrát druhý s třetím, mělo by tedy jít o jeden z top zápasů kola. Na obou stranách jsou výborní hráči, potkají se dva velmi kvalitní soupeři, kteří - věřím - nabídnou fanouškům velmi kvalitní podívanou.“

Atrakce utkání: vystoupení roztleskávaček, poločasové vystoupení opavských přípravek.