46.0

#17
11.0

Vesmírná forma slezského básníka

Jakub Šiřina se po 7 kolech definitivně vznesl do stratosféry, kde hraje už svou vlastní ligu. Pohybuje se vysoko nad jakýmikoli kariérními průměry, v některých zápasech stačí na soupeře prakticky sám a nemilosrdný byl i ve stánku protivníka, který ho vyslal do oběhu nejvyšší soutěže. Novou huť při opavské loupeži 72-107 sestřelil 32bodovým rekordem letošního ročníku, rozdal i 8 asistencí, získal 6 faulů, z pole byl téměř neomylný (13/10) a sestrojil i ligové ratingové maximum této sezony s hodnotou 46! Jeho aktuální střelecký průměr v čele pelotonu NBL činí už více než 24 bodů a v ratingu je na obr cifře 30,9, již ve svých čtyřech odehraných zápasech překonal jen olomoucký Javonte Douglas.

Playmaker Opavy nakopl 6 body a 2 asistencemi i úvodní šestiminutový trhák týmu (8-16). A když se domácí (opět bez prvního rozehrávače Newkirka) po většinu poločasu zuby nehty drželi – ve druhé čtvrtině i několika trojkami – na hraně manka deseti bodů, hosté (stále bez Klečky) v posledních třech minutách první půle unikli z 32-40 po dvou trojkách až na 32-49 a pak už jen budovali vyšší a vyšší vedení.

Opírali se i o Bujnocha (18+8 doskoků), Bratčenkova a Kvapila (po 11), přetlačili domácí v trojkách (9-13), bodech zpod koše (28-50) i ztrátách (19-7) a při horších útočných doskocích (12-11) měli lepší i body z druhých šancí (5-13). Za NH, která dosud jako jediná kromě Nymburka dala Opavě přes 70 bodů, se dvojciferně prosadili jen Holsey (19+9 doskoků, 8F+) s Nábělkem (11).

11 29 40 4 29 15 7 16 22 142 107

I přes výhru v Kolíně a nadějný výkon Nové huti doma s Děčínem (i bez rozehrávače Newkirka) není favoritem derby nikdo jiný než Opava, která zatím drtí soupeře v obraně, kde je nepouští nad 70 bodů, a v útoku mnohdy stačí sám na vše aktuální top skórer celé ligy Jakub Šiřina, jemuž zdatně sekundují další tři dvojciferní střelci Bujnoch, Gniadek a Jurečka.

Ostrava se směnou power forwardů, kdy mnohem produktivnější Američan Holsey nahradil Ira Carrolla, o něco zvedla, otázkou je, zda se po absenci proti Děčínu už vrátí playmaker Newkirk, bez nějž by to proti defenzivní agresi Opavanů měl mladík Nábělek hodně těžké.

Jistotou je, že duel bude mít skvělou atmosféru, protože dorazí i spousta opavských příznivců.

Štěpán Svododa (křídlo NH Ostrava): „V sobotním derby budeme chtít navázat na výkony z předchozích dvou zápasů. Doufáme že bude plná hala a skvělá atmosféra. Prosíme fanoušky, ať na zápas přijdou oblečeni v čemkoli bílém.“

Luděk Jurečka (křídlo BK Opava): „Je pravda, že v Ostravě je to pro většinu z nás (někdejší) domácí palubovka, takže to bude takové utkání domácí proti domácím. Doufám, že zase přijedou opavští fanoušci a vytvoří nám tu správnou atmosféru. Věřím, že uděláme další lup a výhra bude naše.“