34

14
8

Hanáci se dotýkají záchrany v NBL

Rozhodným obratem ve čtvrté čtvrtině, již ovládlo 28-15, si Olomoucko na domácí půdě řeklo už téměř o jistotu udržení v NBL i pro příští sezonu. Vítězství 90-81 nad poslední GBA znamená, že ke ztrátě 11. místa by nyní Hanáci museli všechna tři zbývající utkání prohrát a bankéři by naopak museli vše vyhrát, doma nad REDSTONEM navíc i o 9 bodů kvůli lepším vzájemným zápasům.

GBA přitom dlouho cílila na výhru i v Olomouci. Už v první čtvrtině vedena Sydorovem ničila domácí z trojek a útočných doskoků a vedla o tucet. Americká divize Olomoucka pak ale zahájila stíhací jízdu a v polovině třetí čtvrtiny se začínalo znovu. Hosté se ještě dvakrát odpoutali na několik bodů, ale sedm minut do konce už se dostali do vedení Hanáci. Ti si vytvořili minináskok a ten pak hodně díky šestkám donesli až do cíle.

Vedli je Tomsick (23+7 asistencí), Kněževič (18), McSwain (17+12 doskoků), Bracey (15) a Vučkovič (11+7 doskoků). Za GBA (bez Dorna) vynikli Sydorov (17), Victor (14+9 doskoků) a Novotný (13). Z pole o 14 procent lepší domácí měli víc z šestek (22-11), hostům patřily trojky (6-10), útočné doskoky (8-13, body z nich 11-20) i ztráty (14-8) a také měli o 17 střel víc.

Miljan Čurovič (kouč BK REDSTONE Olomoucko):
„V prvním poločase jsme prakticky nefaulovali a soupeři dovolili lehké střely. V obraně jsme nebyli precizní, to byl problém. Ale šli jsme za svým. Dlouho se nám nedařilo vynulovat několikabodovou ztrátu, odskočit se povedlo až v poslední čtvrtině, kdy to na sebe vzali naši klíčoví hráči. Máme velkou radost, ještě ale není rozhodnuto. Soupeř má stále šanci se dostat před nás, to nechceme dopustit.

Nicholas Tomsick (rozehrávač BK REDSTONE Olomoucko): „Máme radost, je to pro nás velké vítězství. Nebylo snadné, museli jsme pořádně zabojovat. Ale stálo to za to. K záchraně jsme už blízko. V posledních týdnech si naše hra sedla, docela hodně zápasů jsme vyhráli. Snad to ještě chvíli potrvá.”

• rychlá hra

Velká bitva se dá očekávat na Hané, kde se domácí výhrou už mohou přiblížit téměř jistotě 11. místa a tím i vyhnutí se baráži. A zejména pokud by zvítězili vyšším rozdílem, získali by nad posledními bankéři už téměř nezvratitelnou výhodu. Tři kola do konce nadstavby by měli tří výhry náskoku a při aktuálně vyrovnané vzájemné bilanci (2-2 a +1 pro GBA) i lepší skore s Jihočechy. Ti by pak k odpoutání z posledního místa museli vyhrát tři zbývající utkání, doufat ve tři porážky Olomoucka a v posledním utkání s ním doma zvrátit i vzájemné skore. Je tak jasné, že v olomoucké hale bude ve středu hořet palubovka.

Domácí po čtyřech výhrách v minulém kole padli v prodloužení v Ostravě, ale stále mohou spoléhat na svou nyní pevnou obranu. GBA bez svého lídra musí zátěž utkání rozložit na více mužů a pokusit se udržet svou defenzivní kvalitu z posledních kol.

Vzájemné zápasy v této sezoně: 100-92, 77-82, 87-99, 77-69

Absence GBA: guard Dorn (zranění do konce sezony)

Jimmy Rhoads (asistent GBA Fio banka J. Hradec): „Půjde o extrémně důležitý zápas pro oba týmy. Olomoucko se vyznačuje fyzickou hrou, má velmi zdatné podkošové hráče a to v našem posledním zápase úspěšně využilo. Tentokrát budeme chtít být mnohem lépe připraveni na jeho tlak v obraně a agresivní snahu o získání každého doskoku.”