BK Opava
22

BK Opava

Válečníci dál žijí. Zrušili i Opavu

O naději na A1 stále snící Válečníci tušili, že doma musí stůj co stůj přežít s Opavou tři čtvrtiny na hratelném stavu. A ve čtvrté už by měli mít fyzicky navrch. To se jim díky skore 61-61 po třiceti minutách i podařilo. A závěrečné dějství už bylo jejich spanilou jízdou o kolo napřed. Podruhé za 24 hodin hrající Slezané, navíc po téměř třítýdenní soutěžní pauze a s limity některých opor, se v poslední desítce ze hřiště zcela vytratili a prohráli ji propastně 27-4. Celý zápas 21. kola pak 88-65.

Jako by se tak naruby obrátil první vzájemný duel v Opavě, kde domácí vyhráli druhý poločas o čtyřicet. Zatímco ale Slezané dál s náskokem drží druhou pozici, Děčín osmou výhrou (a pátou za posledních 7 zápasů) uchoval své naděje na dobytí skupiny A1. Jeho top mužem byl po na míle nejlepším výkonu sezony centr Osaikhwuwuomwan, který za 22 minut doručil 21 bodů při střelbě 11/9.

Tři trojky Opavy za první dvě minuty utkání vůbec nesignalizovaly, v jaké prokletí se pro hosty - s výjimkou trojkově potentního guarda Klečky (17 bodů a trojky 8/5 po třech čtvrtinách) - stane střelba ve druhé půli. V té první (47-44) ještě stihli 6 trojek z 18 pokusů, z pole sázeli trefy s úspěšností 44 procent a ve druhé čtvrtině se vykopali i z devítibodového manka. Také je ale po diskvalifikačním faulu už po 11 minutách opustil důležitý rozehrávač Kouřil.

Pak přišla třetí čtvrtina, která byla doslova bojem o přežití pro oba týmy. Ty se předháněly ve ztrátách i minutých střelách, téměř každý útok zněl hvízdot píšťal a průběh tu připomínal rohovnický zápas v 15. kole s oběma soupeři držícími se pod krkem v provazech. Hojně se diskutovalo s arbitry, na domácích byla znát nervozita z důležitosti utkání, na hostech, jež i podruhé na severu musel vést asistent Vlček, pro změnu únava ze čtvrtečního těžkého boje v sousedním Ústí, nicméně více než pětistovka fanoušků domácích zápasem žila a rozjížděla skandování na podporu svých Válečníků.

Ti v první půli udrželi krok v trojkách (11/7) a hlavně se mocně - 25 body - opřeli o svou lavičku, z níž naskakoval jak Osaikhwuwuomwan, tak klíčový křídelník Matěj Svoboda.

Zápas definitivně zlomila magická asistence domácího forwarda Pomikálka, který v nouzové situaci v šestce navzdory zdvojení uvolnil pasem za zády zcela volného Prahla. Ten vzápětí přidal i dunk, Nichols navázal koš s faulem a trojka Svobody na 77-63 čtyři minuty před koncem už viditelně znaveným hostům zasadila K.O. úder.

Právě Svoboda byl druhým střelcem vítězů (18+9 doskoků, trojky 8/4), následoval jej Nichols (17) a Pomikálek (10+8 doskoků). Nový MVP měsíce Šiška i s tlakem ocenění přispěl 8 body, 10 asistencemi a 5 doskoky. Za hosty (bez Slavíka) byli vidět Klečka (17, trojky 11/5), Markusson (14+9 doskoků) a Šiřina (13). Děčín nakonec jasně kraloval z pole (v procentech 50-32), navíc i zpod koše (46-24, do půle byly body odsud vyrovnané), z brejků (26-6) a produkcí lavičky (39-13). Lepší byl i o jednu trojku (21/10 - 35/9), méně ztrácel (16-22) a při poměru útočných doskoků 8-13 přetlačil Opavu z druhých šancí (8-2).

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín):
„Atmosféra na našich zápasech stojí a padá s tím, jak hrajeme. Když nehrajeme dobře, nemají lidé co ocenit. Děčínští fanoušci basketbalu rozumí, a nám se bohužel první polovina sezony vůbec nevydařila. Teď je to ale úplně jiný příběh, tým si sedá a budeme dál pracovat na tom, aby naše další výkony byly podobné tomu dnešnímu. Dnes jsme si výhru jednoznačně zasloužili, byť Opava bojovala celý zápas a zaslouží za to kredit. Nechtěla prostě dvakrát na severu prohrát. Bylo nám jasné, že po včerejší prohře v Ústí budou hosté hrát mnohem lépe, což se také potvrdilo. O to je ale naše výhra cennější, navíc je to signál, že jsme na dobré cestě. Dnes bych vypíchl především našich dvacet šest asistencí. Když si půjčíme míč z ruky do ruky, jsme nebezpeční pro každého soupeře. Kdyby se nám tohle podařilo udržet, můžeme mít výkony podobné tomu dnešnímu. Hráčům děkuji za předvedený výkon, poslední čtvrtina byla vysoká koncentrace v útoku i obraně a hra byla takřka dokonalá.“

Kryštof Vlček (asistent BK Opava): „Měl jsem radost, že nám to po včerejšku v prvním poločase vcelku šlo v útoku. Bohužel, dostali jsme čtyřicet sedm bodů a navíc nám musel po diskvalifikující chybě odstoupit Radovan Kouřil, který nám ve druhém poločase obrovsky chyběl. Snažili jsme se to zlomit, dostat se přes Děčín, což za stavu 63-63 vypadalo, že by se nám mohlo povést. Bohužel jsme inkasovali nějaké jednoduché koše a pak jsme už nenašli energii na otočení průběhu.“

Ondřej Šiška (rozehrávač BK ARMEX Děčín): „Byla to klasická bitva s Opavou. Byť máme v téhle sezoně některé slabší zápasy, na Opavu si vždy věříme a jsou to s ní vždy skvělé zápasy. Dnes bych chtěl především vyzdvihnout naše skvělé fanoušky, kteří udělali po dlouhé době pořádný kotel. Byla tu skvělá atmosféra, až jsem z toho měl husí kůži. Na Opavě se možná projevila únava ze dvou po sobě jdoucích zápasů, své udělalo i podle mého necitlivé vyloučení Radovana Kouřila. A také se asi projevilo těch devatenáct dní, kdy Opava nehrála. Musím ale smeknout před naší hrou, protože jsme se neskutečně zvedli a konečně můžeme už pilovat jen detaily. Doufám, že nám bude přát i štěstíčko a ještě tu A1 udoláme. Jsme stále více sehraní, každý už zná svou roli v týmu.“

Miroslav Kvapil (power forward BK Opava): „Teď se mi to těžko hodnotí, mám v sobě ještě emoce. Podle mého ale asi rozhodlo vyloučení Radka Kouřila, je to náš druhý rozehrávač, který doplňuje Jakuba Šiřinu, který si také potřebuje oddychnout. Děčín zvítězil svou bojovností, dnešní zápas prostě ubojoval. Jeli jsme si na sever pro dvě výhry, nepočítali jsme s tím, že se vrátíme s dvěma porážkami. Musíme to nějak vstřebat a opět se zvednout.“

• nejlepší doskok ligy

Válečníci stále živí určitou naději na skupinu A1, když stále mohu mít stejnou bilanci 10-12 s Kolínem, Pardubicemi, Ústím, či Hradcem Králové, přičemž s Kolínem a Ústím ještě mohou mít lepší vzájemné zápasy, ale zároveň by potřebovali už jen vítězit a jejich sokové už by museli jen prohrávat. Kolín, který je aktuálně v karanténě, nastoupí při zhuštění zbývajícího programu ještě čtyřikrát, SLUNETA dvakrát a s oběma se Válečníci ještě utkají, ovšem v obou případech venku.

Děčín má ovšem k silnému závěru základní části slušně nakročeno, v prosinci měl třetí nej bilanci ligy (4-2) a naposledy venku srdnatě bojoval i s Nymburkem. Navíc má ze včera Slezany nadějně „načaté” od rivalů z Ústí. Tam Opava začala po téměř třítýdenní pauze návrat do ligového kolotoče a nebyla to žádná hitparáda. Týmu chyběl nemocný kouč Czudek, zdravotně nebyli zcela v pořádku ani Šiřina, Kouřil a Kvapil, hráčům nepadaly trojky, prohráli doskok a ani v obraně nedokázali vyvinout dostatečný tlak po celý zápas. Otázkou bude, jakou váhu bude mít fakt, že se zaskakujícímu kouči Vlčkovi podařilo rozložit minuty na celou sestavu.

Opavanům by mohla pomoct motivace prostřednictvím prvního souboje s Děčínem, s nímž doma v poločase ztráceli 12 bodů, aby jej ve druhé půli spláchli o čtyřicet.

První vzájemný zápas sezony: 64-92

Absence Opavy: forward Slavík (problémy se zády)

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): „Opava je druhý tým tabulky, který si  dlouhodobě udržuje vysokou výkonnost. Tým táhnou rozehrávači Šiřina s Kouřilem, kteří jsou schopni nejen zlepšovat spoluhráče a dostávat je do hry, ale zároveň vzít na sebe zodpovědnost v zakončování. Pod košem budeme mít problémy s 220 centimetrů vysokým Markussonem, který je nejlépe doskakujícím hráčem ligy. Potřebujeme ubránit křídla Klečku, Jurečku, Švandrlíka a Slavíka, kteří jsou výborní střelci. Budeme hrát proti zónové obraně, na což se musíme zaměřit, protože v posledních zápasech se nám hra na zónu vůbec nedařila.”

Ondřej Šiška (rozehrávač BK ARMEX Děčín): „V prvním vzájemném zápase jsme odehráli skvělý první poločas. Utkání jsme pak sice prohráli větším rozdílem, ale věřím, že od té doby jsme se posunuli a dokážeme hrát vyrovnaně celý zápas i s takto kvalitním soupeřem, jako je Opava. Doufám, že zlepšenými výkony jsme nalákali fanoušky na páteční střetnutí a přijdou nás podpořit v závěrečném sprintu do skupiny A1.”

Petr Czudek (trenér BK Opava): „V Děčíně nás čeká druhé utkání během 24 hodin. Zvolili jsme si tuto variantu dvojtkání v Ústí a Děčíně sami, abychom se vyhnuli dvojímu cestování do nejvzdálenějších destinací v rámci NBL. Děčínští hrají v posledních utkáních výborně, posílili tým a stejně jako Ústí bojují o skupinu A1.”

Radovan Kouřil (rozehrávač BK Opava): „Nevíme, co s námi udělá únava po utkání v Ústí, ale na náročný program jsme zvyklí z účasti v Europe Cupu. Děčín je v této fázi sezony silný a asi nám dá zabrat. Věřím ale v úspěch.”