10.0

#24
4.0

Velké pandí trio zničilo Opavu!

Ústecké Pandy se na atraktivní mač dvacátého kola nachystaly v plné polní a po silném výkonu spláchly doma vicemistra 78-65, čím už po základní části nemohou být předstiženy při případné rovnosti bilancí v přímém souboji devátou NH Ostrava, před níž mají náskok dvou výher i lepšího vzájemného skore.

Naopak v případě Slezanů, které při absenci kouče Czudka (složen horečkou, navíc chyběl i křídelník Slavík) vedl v utkání asistent Kryštof Vlček, a kteří museli šetřit minuty opor i na zítřejší bitvu v Děčíně, se ukázalo, že jim v této sezoně zatím nesvědčí dvě situace - když hrají příliš mnoho, nebo když nehrají vůbec. První typ nastal po dalekých výjezdech v Europe Cupu, kdy poté padli v Olomouci či v Kolíně, druhý pak právě dnes. Tým hrál soutěžní duel po dlouhých 19 dnech, s bonusem nekonečné cesty přes celou republiku, a sluneťané tohoto handicapu dokonale využili.

Desátý úspěch sezony si ale museli i sami pořádně vydřít, neboť nejlíp bránící i doskakující tým NBL se těžko porazí sám. A ruku k dílu tu nejvíc přiložilo trio Pecka (20+9 doskoků, trojky 6/4), Autrey (19+8 doskoků a 5 asistencí), Johnson (17+10 doskoků), jež se složilo na 56 bodů, 27 doskoků i 8 z 11 trojek týmu.

Pecka zejména v závěru téměř neomylně sázel trojky i jiné jumpy, Johnson sbíral důležité útočné doskoky (5) i snadno skóroval zpod koše a Autrey vedle doskoků a bodů svým vířivým rychlopohybem neustále rozkládal obranu a vyhledával volné spoluhráče.

Jeho týmu v utkání vyšly především liché čtvrtiny (19-9 a 22-13). První domácí ovládli při těžkém rozehřívání opavského dieselu i díky třem trojkám (včetně jedné pivota Johnsona). A ve druhé vedli až 35-21, než hosté v posledních dvou minutách poločasu zkrátili manko na polovinu.

Jenže ve třetí části přišel parádní ofenzivní festival SLUNETY, jež tu pestrou směsicí zakončení i solidní obranou odskočila až na 57-41 po 30 minutách s 15 body z brejků. Slezané tu posílali ke koši krátké air bally a zdáli se být už v provazech, ovšem v úvodu čtvrtého dějství se přece ještě zaktivizovali v obraně a dočasně stáhli rozdíl na 8. To už ale Pecka třemi slepenými trojkami zvyšoval na 17 bodů. A byť pak ještě hosté při přílišné ležérnosti Pand přitáhli dvě minuty do konce na deset, vážně už nezahrozili.

V jejich týmu byli i přes jen 37procentní palbu z pole dvojciferně vidět Kouřil (16), Gniadek (14), Markusson (12+16 doskoků) a Šiřina (10). Pandy byly lepší především z trojek (28/11 - 22/4), navíc vyhrály i doskok (44-38). Opava vytěžila 38 bodů ze své lavičky.

Kryštof Vlček (asistent BK Opava): „Pro nás to bylo hodně těžké utkání, protože jsme delší dobu nehráli a pro mě obzvlášť, protože jsem se dnes ráno dozvěděl, že povedu tým jako hlavní trenér. Já se sice na premiéru těšil, bohužel to ale nevyšlo dle představ, vlastně tři čtvrtiny nám to haprovalo v útoku, když jsme dali pouhých 41 bodů, což je na nás hodně málo. Celý zápas nebyl nikdo, o kom bychom řekli, že by nás nakopl, a o koho bychom se mohli opřít. My jsme tým trojkařů, ale bohužel jsme dnes dali stejný počet trojek jako Láďa Pecka, tímto mu samozřejmě gratuluji, ale na druhou stranu mě to hrozně štve. Teď máme vlastně 4 zápasy v 9 dnech, ale máme širokou rotaci a doufám, že to zvládneme.“

Jan Šotnar (kouč SLUNETA Ústí): „Pro nás je to hodně důležité vítězství, protože kdo viděl tabulku, tak ví, že tato výhra pro nás má cenu diamantu. Zápas to nebyl hezký, myslím, že jsme nepředvedli nějaký skvělý výkon, ale Opava se po té devatenáctidenní herní pauze nedostala do rytmu.“

Luděk Jurečka (křídlo BK Opava): „Tak bohužel první zápas na severu se nám nevydařil, nedařilo se nám hlavně střelecky a my, když nemáme dobrý den z trojky, tak se trápíme a dneska se to potvrdilo. Pak jsme si ani nedokázali ničím pomoci, ani v obraně, a navíc jsme měli hloupé ztráty. Doufám, že se z toho poučíme a zítra v Děčíně ukážeme, že Opava umí hrát basket.“

Dalibor Fait (forward SLUNETA Ústí): „Do zápasu ani jeden tým nevstoupil dobře, nedařilo se ani v útoku, ani v obraně. Naštěstí jsme se od toho dokázali odpíchnout, trefili jsme o pár střel víc než Opava a v druhém poločase by se dalo říci, že jsme to lehce kontrovali, teda až na závěr třetí a začátek čtvrté čtvrtiny. Naštěstí jsme to ale udrželi a jsme šťastni za cennou výhru.“

• široká rotace

Na velký trip na sever Severozápadní linkou se dnes za mrazivého slunce vydává opavský vicemistr, aby za ideálního scénáře sklidil během 24 hodin dvě vítězství ve dvou okresech na severu. První díl nové slezské série začíná ve čtvrtek od 18 hodin na ústecké scéně.

Zatímco hostující soubor z Opavy, který má už téměř třítýdenní herní pauzu, bude ve 20. kole za čelení hvízdotu příznivců domácích umělců cílit na upevnění druhé pozice, SLUNETĚ stále půjde o definitivní zajištění elitní nadstavbové skupiny, na což má tři domácí rány, neboť v posledních dvou dějstvích ve své hala narazí ještě na Brno a Děčín. Má sice výhodu aktuální bilance (9-10) i vzájemných zápasů nad devátou Ostravou (8-12), ale pokud by všechny své zápasy ztratila a NH doma zdolala Kolín i venku Opavu, mohla by ještě Pandy přeskočit. Do hry ovšem budou vstupovat i výsledky celků na pátém až sedmém místě.

Ústí se po lepším období poněkud zaseklo a počítá už tři porážky ze čtyř posledních zápasů, když v minulém kole nestačilo v Hradci na Sokoly. Ve všech případech strádal jeho útok, když v Hradci i doma s Olomouckem dalo jen 73 bodů, doma Kolínu 76 a Nymburku 78. Ovšem Opava se Pandám postaví v pozici jasně nejlepších obranářů soutěže (74,9), proto bude SLUNETA muset hodně zabrat i na vlastní polovině, neboť ofenzivní festival nejde předpokládat ani tentokrát.

První vzájemný zápas sezony: 67-80

Absence Ústí: křídla Maděra a Bohuslav (oba dlouhodobě mimo kvůli zraněnému kolenu)

Absence Opavy: křídlo Slavík (problémy se zády)

Jan Šotnar (kouč SLUNETA Ústí): „Poslední tři kola základní části odehrajeme v domácím prostředí. Hned na úvod přivítáme Opavu, která patří jednoznačně k největším vyzyvatelům mistrovského Nymburka. Budeme bojovat a věříme, že předvedenou hrou potěšíme domácí publikum.“

Dalibor Fait (forward SLUNETA Ústí): „Herní projev po Novém roce nebyl ideální, ale věřím, že využijeme domácího prostředí a skvělé atmosféry, kterou nám tu fanoušci pravidelně vytvářejí, a proti favoritovi z Opavy předvedeme daleko lepší výkon.“

Petr Czudek (trenér BK Opava): „Po devatenácti dnech hrajeme další ligové utkání. Období Vánoc jsme využili k rekondici. Je otázkou, jak na tom budou hráči s herní formou po tak dlouhé pauze. Samozřejmě, že známe sílu soupeře a nic nepodceníme.”

Radim Klečka (guard BK Opava): „Po dlouhém cestování je vždy rozhodující, jak se s tímto faktem vyrovnáme. Víme, že Ústí hraje doma velmi dobře. Nesmíme nic podcenit a věříme v úspěch.”