48

15
22

Sokolí čarostřelci se spasili trojkovým rekordem

Říká se tomu husarský kousek. Dostat doma na doskoku ”na budku” rozdílem dvou parníků (25-48, útočné 6-25), propadnout v bodech z druhých šancí 7-23 a k tomu ještě z trestných hodů 5-17, a stejně vyhrát jednoznačně 102-85, to se snad ani jinak nedá nazvat. Sokoli však ve své kouzelné mošně našli jednu kontrazbraň, jež řešila všechny přednosti hostů od Vajgaru.

Jejich trojkomet zasáhl přesně 19krát z 35 ran a bezmála 60 bodů z oblouku by nepřineslo výhru jen zřídkakdy. Sokoli vyrovnáním rekordu sezony a třetím top nástřelem trojek v NBL od roku 1998 získali kýženou výhru, jež je první od uvržení týmu do covidové karantény.

Domácím se však nováčka po 28 minut vůbec nedařilo setřást. A měli s tím hodně co dělat přidané centimetry hostů pod košem. GBA sice chyběl ligový top skórer Dorn, ale už představila nové výškové zámořské borce Victora a Browna, kteří měli podíl na dlouho vyrovnaném průběhu.

Na přelomu posledních dvou dějství ovšem domácí třemi trojkami založili na výrazný odskok ze stavu 65-62 a pak už se neohlíželi zpět. Jejich lídry byli Pešakovič (20, trojky 5/4), Sedmák (18, trojky 5/4), Pavlovič (12) a Vujovič (10). Hosty vedli Victor (18+8 doskoků za 19 minut), Strawberry (17+7 doskoků), Stegbauer a Welsch (po 13). Brown při premiéře zapsal 6 bodů za 13 minut. Domácí byli lepší z pole (v procentech 60-42), v trojkách (35/19 - 21/8) a ve ztrátách (15-22).

Lukáš Stegbauer (forward GBA Fio banka J. Hradec): ”Bohužel to pro nás nedopadlo vůbec dobře. Myslím, že jsme se tři čtvrtiny drželi na dosah vítězství. To, co jsme dělali v předešlých zápasech, že tam byla rotace a další věci, to jsme ale v tomto zápase nedělali, a to nás právě stálo vítězství. Musíme se ponaučit z chyb, jít dál a věřím, že vítězství zase přijde.”

Lukáš Kantůrek (rozehrávač Královští sokoli):
”Kdybych to vzal po čtvrtinách, tak první byla vyrovnaná. Poločas taky vyrovnaný, bylo to především naší stupiditou. Dovolili jsme hostům 32 doskoků celkem, z toho bylo 20 útočných. Ve druhém poločase jsme začali trošičku lépe bránit, trefili jsme těžké trojky. Bohudík jsme šli přes ně. Bylo to pro nás důležité vítězství teď před reprezentační pauzou. A po sérii proher, kdy nás bylo sedm, jsme dnes hráli v plném počtu. Musím říct, že kluci z karantény odehráli výborný zápas, bránili, trefili jsme trojky a bylo to.”

Lubomír Peterka (kouč Královští sokoli): ”Jsem hrozně rád, že jsme utkání zvládli, protože Jindřichův Hradec, navíc bez Dorna, který je zraněný na delší období, má nové dva hráče a dneska hrál velmi dobře. Určitě to není ten Jindřichův Hradec, na který jsme narazili v úvodu soutěže. Bylo to velmi úporné utkání a v podstatě rozhodla poslední čtvrtina a naše trojková produkce, kdy jsme to měli přes 50 procent a trefili 19 pokusů. A pak naše zkušenosti. Ale s těmi problémy, co máme, jsem očekával těžké utkání. Jsem hrozně rád, že jsme to zvládli.”

Gilbert Abraham (kouč GBA Fio banka J. Hradec): ”Chtěl bych dát velký kredit Královským sokolům, odváděli skvělou práci ve střelbě po celý zápas. Měli úspěšnost trojek 54 procent. My jsme dominovali na doskoku. Nebyli jsme úspěšní v bránění střelců na konci zápasu, nechávali jsem je volné. Špatné je, že nám dělají problémy rychlé protiútoky, to nás trápí celou sezonu. Musíme to napravit do příštích zápasů.”

• nenaskautované posily

Už kompletní Sokoli se budou doma pokoušet pozvednout svou výsledkovou formu, neboť aktuálně už nabrali 5 porážek ze 6 posledních utkání. Vzhledem k tomu, že řada hráčů má nyní po návratu z karantény tréninkové manko, bude to pro domácí dílčí handicap. Tým naopak může těžit z absence ligového top skórera Dorna v dresu soupeře. Bude však potřebovat zlepšit svou obranu a doskok a také dokázat běhat s rychlostně vybaveným protivníkem.

GBA pokračuje v posilování ze zahraničních zdrojů a po propuštění amerického power forwarda Gregoryho angažovala hned dva nové americké borce. Prvním je 24letý 213 vysoký pivot Will Brown, který naposledy hrál za Constantu v nejvyšší rumunské soutěži. Druhou posilou je 26letý 206 vysoký forward Craig Victor II, jenž naposledy působil v Köpingu ve švédské lize. Dříve hrál i v NBA G League.

Bankéři začali v posledních kolech vítězit, ale při trvající obměně kádru a absenci lídra Dorna bude pokračování v tomto trendu na venkovní palubovce nesnadným úkolem.

První vzájemné utkání sezony: 82-75

Absence GBA: guard Dorn (zranění v horní polovině těla)

Lubomír Peterka (trenér Královští sokoli): ”Konečně jsme se dočkali návratu hráčů z karantény a nastoupíme tak v plném počtu. I když ne všichni hráči budou vytíženi naplno. Dnešní utkání hrajeme doma s jednodušším soupeřem, kterého však nemůžeme podcenit. Jindřichův Hradec hraje velmi rychle a zakončuje v prvních vteřinách útoku. Nebezpečný je top skórer ligy Torin Dorn, dobře hraje i Lukáš Stegbauer. Na toho si budeme muset dát pozor. Nejvíce se však budeme soustředit na svou hru. Musíme z minimu tréninků 5 na 5 v posledních týdnech vytěžit maximum. Potřebujeme zase začít vyhrávat. Domácí prostředí a naši fanoušci by nám k tomu měli pomoci. V reprezentační pauze pak bude čas zase natrénovat.“

Gilbert Abraham (kouč GBA Fio banka J. Hradec): ”Hradec Králové je velmi zkušený tým s několika výbornými hráči. Stamenkovič je velmi šikovný a kreativní rozehrávač, který vede většinu útoků. Pešakovič a Pavlovič dokážou oba skórovat mnoha způsoby. Musíme co nejvíce kontrolovat jejich vliv ve vymezeném území a přizpůsobit se jejich kolektivní hře. Dále musíme mnohem agresivněji bránit, a to po celý zápas, ne jen v určitých úsecích.”

Marek Welsch (rozehrávač GBA Fio banka J. Hradec): ”Na zápas jsme skvěle připraveni a budeme od sebe očekávat jen ten nejlepší výsledek. Náš poslední vzájemný zápas jsme sice prohráli, ale cítíme, že jsme úplně jiný tým, než jsme byli na začátku sezony.”