#24
10.0

Zisky

Šiřinův koncert po dvou měsících

Na takový výkon čekal skoro dva měsíce. A Slezané jej pod Špilberkem nutně potřebovali. Bez 34 bodů a 10 asistencí Jakuba Šiřiny by na vítězství 81-86 proti snaživým domácím nedosáhli. Nyní jsou však s třemi výhrami náskoku na třetí Kolín už za půlí cesty k výhodnému druhému místu před play-off. Naopak čtvrtí Brňané ztrácejí dvě vítězství na Kolín a ještě se jejich bilanci dorovnal USK.

Reprezentačním křídelníkem Farským (tři trojky) tažení domácí byli nejvíc na koni v úvodu za vedení 13-2, kdy Opavou zdvojovaní pivoti uvolňovali otevřené střelce, a v obraně domácí aktivníma rukama získávali míče do brejků. Jenže hostům se už záhy zahřál trefami z dálky Šiřina a pak až do konce nevychladl. Třemi trojkami z pěti týmu potáhl dorovnání skore na 17-17 a začínalo se nanovo.

Za domácí se obranu Opavy nejvíc snažil napadat Farský (do půle 20 bodů) a jeho tým se pokoušel využít každou příležitost k rychlému přechodu (do půle 17 bodů z protiútoků). Když musel hrát do plných, byl zatahující se obranou Slezanů tlačen do trojek, kdy před rozehrávačem Půlpánem se bránící soupeř stahoval až pod trestnou linii. Playmaker Brna, který v posledních týdnech nezažíval nejlepší období, ale takovou situaci dokázal v utkání i dvakrát potrestat.

A byly to právě trojky, čím domácí několikrát trhali ve druhé čtvrtině náskok až k hraně deseti bodů, a byli to až Šiřina s Jurečkou, kdo společnými 30 body udrželi hosty na hratené poločasové distanci 47-39. Opavu tu spasila i efektivita na útočných doskocích, kdy při poměru 13-6 vedla na body z druhých šancí 3-10.

Vedle mušky z trestné linie byl právě tohle ten nejzásadnější rozdíl v utkání. Zatímco domácí při obranném doskoku často dovolili soupeři nerušeně zaujmout tu nejlepší pozici pod košem, takže opavský lovec mohl ihned skórovat, sami Brňané museli o druhé šance tvrdě bojovat a neměli z nich mnoho snadných zakončení. V řeči čísel – při poměru útočných doskoků 16-15 vyhráli hosté na body z nich 5-23!

Právě na útočném doskoku hosté po změně stran ještě přidali, stejně jako v obraně, o niž se rozbíjel jeden divoký nájezd netrpělivých domácích za druhým. Brňanům, kteří si až po čase do zóny Slezanů namísto driblinku začali víc posílat míč, tak opět nezbývalo než pálit z dálky.

A byl to opět Šiřina, který 15 body včetně velkých střel ve třetí čtvrtině přetočil skore z -8 na +10 a už po 30 minutách měl na kontě 31 bodů! Domácí, kteří při unikání náskoku v závěru třetí čtvrtky měli na kurtu několik svých náctiletých (naopak Opava hrála duel na úzkou rotaci), se ale nevzdali a i přes míjení šestek se díky trojkám a také ztrátám hostů přisunuli na 71-73. A trojka Georgieva vyrovnávala dvě minuty do konce na 79-79.

Na to však reagoval svou osmou trojkou ze 16. pokusu Šiřina a po snížení Farského ze šestek Zbránek 13 sekund do konce - jak jinak než z útočného doskoku (za zadní pozice) - zajistil hostům klíčový náskok 81-84. Následoval už jen taktický faul na domácího Půlpána, který tak zřejmě poprvé v zápase nedostal otevřenou trojku.

Opavu (bez Klečky) vedle Šiřiny zásobili i Jurečka (19, trojky 8/4), Zbránek (11+9 doskoků) a Kvapil (10). Za domácí (bez Nehyby) kontrovali Farský (27+8f+, trojky 10/5), Půlpán (15+10 doskoků a 7 asistencí) a Georgiev (13). Rozhodovala efektivita z druhých šancí, z dvojek (29/11 – 34/14) a šestek (31/20 – 22/19). Brnu nepomohly ani lepší body z brejků (27-10).

Petr Czudek (trenér BK Opava): „Výborný zápas, chyběli tomu diváci. V prvním poločase jsme nestačili tempu Brna, které hrálo rychle, agresivně, my jsme nechodili ani na útočný doskok, ani jsme se nestačili vracet, byli jsme rádi, že jsme jen minus 8. Řekli jsme si v kabině, že při 13 útočných doskocích Brna tady nemáme šanci. Pomohli jsme si zónou, kdy soupeř netrefil otevřené střely, to nás nakoplo. Bylo vidět, že pak si Brněnští už tak nevěřili. Nás držel Kuba Šiřina, který se vrátil do svého excelentního módu a dotáhl nás k vítězství. Druhý poločas byl z naší strany lepší, vyrovnali jsme se agresivitě domácích a povolili jsme jen tři útočné doskoky, což je super.“

Luděk Jurečka (křídlo BK Opava): „Bylo to těžké a náročné utkání, Brno je mladý a rychlý tým, na což jsme se museli připravit a přizpůsobit se. Na začátku jsme dostávali jednoduché koše a nebyli jsme koncentrovaní, v šatně jsme si v půlce něco řekli. Třetí čtvrtina rozhodla, když jsme proměnili nějaké střely, a Brnu to na naši zónu moc nešlo. Tam se to zlomilo. Pak jsme měli krizi my, když jsme na začátku čtvrté čtvrtiny nedali asi 4 minuty koš, ale domácí naštěstí nešli nikdy přes nás, což bylo velmi důležité. V závěru jsme si to zkušeně pohlídali, měli jsme ale i štěstí s útočným doskokem. Jsem rád, že vezeme důležitou výhru před A1 a play-off.“

Martin Vaněk (asistent Basket Brno): „V prvním poločase jsme hráli přesně to, co jsme chtěli, rychle dopředu, dařilo se nám, z čehož pramenil ten náskok, bohužel, ve druhém poločase jsme vůbec nezachytili nástup, hráli jsme vlažně, dostali jsme 34 bodů ve třetí čtvrtině, což nemůžeme čekat, že pak utkání vyhrajeme, když dostaneme takový příděl. Nakonec jsme to dotáhli do koncovky, ale to už nám trochu chyběly síly, netrefovali jsme volné střely, a to dnes rozhodlo.“

Javion Blake (křídlo Basket Brno): „Bylo to těžké utkání, věděli jsme, že ve druhé půli budou chtít hosté zabojovat a vrátit se zpět. Nejsou na druhém místě náhodou, proměnili několik těžkých střel. Můžeme si ze zápasu vzít hodně pozitivního a zlepšit se do dalších utkání.“

• útočný doskok

Absence Brna: křídlo Nehyba (poraněná achilovka)

Absence Opavy: guardi Klečka a Kurečka, forwardi Štěpánek a Robenek (všichni nenastoupí), forward Zbránek (start nejistý)

První vzájemný zápas: 71-93

Druhá Opava během posledních pěti zápasů nabrala tři porážky se silnými a před sebou má další těžkou váhu této sezony, navíc na venkovním kolbišti a možná stále bez důležitého forwarda Zbránka, který by proti podkošové síle Brna hodně chyběl.

Slezanům toho ale nyní chybí víc a vůbec nejvíc jsou to body v útoku, kde byl znát slabší leden lídra týmu Šiřiny. Šňůru s 80, 80, 73 a 67 body až naposledy narušil nástřel 89 bodů s Ostravou, ale Brno s jeho agresivní obranou bude opět velkou prověrkou.

Otázkou bude, jak se pod Špilberkem nejlepšímu celku na útočném doskoku bude dařit lov míčů proti domácí výškové síle. Brno by právě svou výškovou převahu mělo využít nejen na doskoku, ale i při hře do koše. Hodit se mu bude i širší rotace, a to zejména ve druhé půli.

Lubomír Růžička (trenér Basket Brno): „Opava má velmi zkušený tým. Hráči hrají prakticky poslepu a jsou velmi nebezpeční ze všech pozic. Pro nás je výzvou zastavit Opavu jako celek v jejích přednostech a využít domácí palubovky.“

Viktor Půlpán (rozehrávač Basket Brno): „Čeká nás jeden z nejtěžších soupeřů v lize, tak bude důležité dobře začít a udržet koncentraci celý zápas. Věřím, že když si pohlídáme převážně útočný doskok soupeře a následné lehké trojky, tak máme šanci na úspěch.“