4.0

#33
5.0

Nebývalé tuří vzepětí!

Adam Číž byl v této sezoně 25procentním trojkařem s doposud jen dvěma zápasy se třemi obloukovými zásahy. Bez brýlí. V rozmezí čtyř minut obepínajících poločasovou pauzu třetího semifinále však v děčínském stánku práskl do obruče tři balony právě z trojkového oblouku – i v ochranných brýlích po zranění sítnice z druhého utkání -, a na svitavské lavičce v tu dobu sedící první rozehrávač Marko, od začátku laborující s fauly, si mohl zhluboka oddechnout.

Druhý rozehrávač Číž při třech faulech Marka už po 18 minutách byl nejprve u důležitých posledních 90 sekund první půle s únikem z 30-31 na 30-40 po celkem třech trojkových zásazích svého týmu. A po změně stran byl u klíčových prvních čtyř minut dvěma trojkami i dvěma asistencemi, když až pod koš nabíjel power forwardu Aikenovi, a hosté se tu utrhli až na 34-50. Po návratu Marka navýšili vedení až na 18 bodů (po dílčí šňůře ve třetí části 4-12), a i když si slovenský playmaker okamžitě udělal čtvrtý faul, zápas už dohrál a jeho tým se nikdy nedostal i přes maximální tlak domácí obrany do jakýchkoli potíží, když Válečníci po snížení na 55-65 za posledních 8:20 skórovali pouhé 4 body.

Ve světle druhého duelu doma zvítězily Svitavy nečekaně vysoko (59-78), inkasovaly nečekaně málo bodů a především nečekaně jasně deklasovaly domácí na doskoku (34-50), což platilo především o tom útočném (v útoku 5-16, body z druhých šancí 4-18). V čele lovu doskoků pod oběma koši byl Aiken, ve druhém utkání v této činnosti nebývale pasivní, což však platilo o většině svitavského týmu.

Turům se nevydařil jen start zápasu, kdy se zdálo, že stále nevybředli z mizérie druhého utkání. Když však Autrey domácí dovedl k vedení 11-6 (už tady měl 3 fauly jejich pivot Krakovič), začali se hosté kutat zpět a pak se až téměř do konce půle hrálo vyrovnaně. Děčínu ale proti zlepšené obraně soupeře nevycházelo agresivní atakování koše, jímž byl úspěšný ve Svitavách. Tuři si proti nájezdům zvládali vypomáhat a vzápětí i rotovat ke střelcům na perimetru a domácím až do půle nepadly téměř žádné trojky (11-2). A na útočném doskoku ztráceli 1 ku 7, když hosté čistili obranný doskok téměř dokonale. Kromě Krakoviče měl navíc už ve druhém ze tří zápasů série do poločasu 3 osobní chyby jeden z hlavních děčínských vodičů míče Šiška.

Pro hosty, kteří se ujali v sérii vedení a vzali si tak zpět výhodu domácího prostředí, nakonec jediným stínem utkání může být zranění guarda Slezáka, který se po jednom zakončení zřítil na zem, ale později v zápase pokračoval.

Lídry vítězů v tentokrát bez větších emocí hraném utkání byli Aiken (19+12 doskoků), Marko (12), O´Brien (11) a Číž (9+4 asistence, trojky 5/3). U domácích (nadále bez centra Grunta) se dvojciferně prosadili jen Autrey (16+6 asistencí) a Šiška (15). Kromě již uvedených statistik byli Tuři lepší i zpod koše (26-34), z trojek (5-8), v šestkách (8-16) a bodech laviček (19-29).

Lubomír Růžička (trenér DEKSTONE Tuři Svitavy): „V první řadě jsem rád, že jsme poprvé v sérii ukázali, že umíme bránit. Nedovolili jsme domácím dostávat se do jednoduchých bodových situací z vymezeného území nebo z trojkového oblouku. Rozhodlo naše nastavení hlav, kdy jsme sem přijeli ukázat, že umíme hrát lepší basket, že umíme ubránit jeden na jednoho, kde jsme v prvních dvou zápasech neskutečně hořeli. Dnes jsme ty souboje ustáli, vypomáhali si a vyráželi do rychlých protiútoků. Výborně nám zahrála lavička a to se sečetlo. Rozhodujícím faktorem byl závěr prvního poločasu a náš nástup do druhého, kde jsme udělali šňůru asi 12 bodů. A v neposlední řadě rozhodl hlad po útočném doskoku, měli jsme jich 16 a tam se zlomil zápas v náš prospěch.“

Charles Aiken (power forward DEKSTONE Tuři Svitavy): „Myslím, že jsme dobře bránili, pomáhali jsme si, skvěle jsme doskakovali a to pro nás dnes stačilo.“

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): „My jsme do utkání nastoupili bez adekvátního nasazení, takto se play-off hrát nedá, byli jsme všude o krok pozdě, tohle byl náš nejhorší zápas v play-off. Když prohrajeme na doskoku 34-50, tak nemůžeme vyhrát. Dovolili jsme soupeři 16 útočných doskoků, to je pro nás smrtící a jakmile tuhle činnost nezlepšíme, tak nemáme šanci. Musíme si to nechat uležet, co nejlíp zregenerovat a připravit se na zítřejší utkání. Takto se doma prezentovat nechceme a nemůžeme. Náš výkon musí být diametrálně odlišný. My jsme se v prvním poločase, řekněme, nezaslouženě drželi v utkání, pak Svitavy trefily tři nebo čtyři trojky v řadě, odskočily nám a to dalo ráz dalšímu průběhu. Ve druhém poločasu jsme se snažili vytáhnout obranu, zrychlit hru, chvilku se nám to dařilo, ale dnes byl náš výkon špatný a nezasloužili jsme si nic uhrát.“

Šimon Ježek (guard BK ARMEX Děčín): „Dnes jsme to vůbec nebyli my, musíme se pyšnit naší agresivitou a energií, kterou dáváme do zápasu. Dnes jsme tomu nebyli zdaleka ani blízko. Takhle se play-off hrát nedá. Nezbývá než tohle překousnout, udělat dobrou regeneraci a zítra odehrát úplně, ale úplně jiný zápas z hlediska vložené energie.“

16 34 50 3 14 6 14 21 18 88 78

Absence Děčína: nadále centr Grunt (kotník)

Absence Svitav: rozehrávač Kotásek (záda)

Vzájemné zápasy v této sezoně v NBL: 69-84 (ve Svitavách), 77-79 (v Děčíně), 73-82 (v Děčíně), 88-85 (ve Svitavách), 81-86 (ve Svitavách), 95-84 (ve Svitavách), v poháru: 86-74 (v Děčíně)

Stav série: 1-1

Za vyrovnaného stavu a pořádně rozdmýchaných emocí se přesouvá semifinálová série na sever Čech, kde se budou jistěji cítit „v kramflecích“ domácí Válečníci. Ti jsou aktuálně v komfortnější situaci, protože jim k postupu stačí vítězit na své palubovce, naopak Tuři musí k průniku do finále aspoň jednou uspět venku.

I třetí utkání budou zřejmě nejvíc rozhodovat dva faktory – pevnost obran a doskok, včetně toho útočného. Právě lov odražených míčů měli výrazně lepší (především v útoku) v prvním utkání Tuři, kteří také zvítězili, ve druhém už to ale byli Válečníci, pod jejichž koš se na útočný doskok Svitavští ani příliš nedrali.

Z pohledu obrany se Turům podstatně hůř útočilo do děčínské zóny, kde Severočeši nemusí řešit nebezpečný pick-and-roll soupeře. Na druhé straně Děčín dělal obraně Východočechů velké problémy svým konstantním napadáním koše, čímž nejvíc hrozili Autrey s Ježkem, případně Šiška.

Tuři budou oproti domácím utkání potřebovat k úspěchu zvýšenou produkci a aktivitu své juniorské divize, která se zatím s intenzitou hry v boji o finále teprve srovnává.

Lukáš Pivoda (asistent DEKSTONE Tuři Svitavy): „Klíč ke zvládnutí dvou utkání v Děčíně povede přes naše zlepšení na obranné polovině, kde musíme být více důslední a tvrdší. Také bude velmi důležité se popasovat s agresivní obranou Děčína. Pevně věřím, že se se všemi aspekty vyrovnáme a z Děčína se budeme vracet s výhodou domácího prostředí.“

Tomáš Teplý (křídlo DEKSTONE Tuři Svitavy): „Stav série je 1-1. Očekávám další těžký zápas. Musíme být více důslední v obraně a zlepšit úspěšnost střelby. Jedině pak můžeme pomýšlet na dobrý výsledek.“

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): „Hrajeme dvakrát doma proti útočně laděnému týmu. Chceme oproti zápasům ve Svitavách zlepšit celkově obrannou činnost, abychom měli šanci uspět. Doufáme, že nás vyprodaná hala požene za co nejlepším výsledkem.“

Lamb Autrey (křídlo BK ARMEX Děčín): „Je pro nás velmi důležité, že jsme odjeli ze Svitav za stavu 1-1. Doma jsme velmi silní a chceme oba zápasy vyhrát. Víme, že to bude ohromná bitva stejně jako ve Svitavách, které budou chtít loupit u nás. Pokud budeme celých čtyřicet minut silní a určovat tempo, věřím ve výhru v obou dnech. Těšíme se na další úžasnou atmosféru v Děčíně, která nám velmi pomáhá. Válečníci pojďme hrát!“