29.0

#18
9.0

Srovnání za velení Autreyho!

Znělo to až chvástavě, když už po prvním ztraceném utkání semifinálové série Válečníci hlásili, že ho měli vyhrát a ve druhém duelu už svitavskou palubovku vyloupí. Svému slovu však dostáli a na základnu se vracejí s bilancí 1-1 po nebývalé 95bodové kanonádě (84-95) s dokonalými trojkami 20/12 a především za generálského vedení Lamba Autreyho, který se mnoho neohřál na střídačce a hlavně už během první půle převzal i rozehrávačskou taktovku.

Ať už k tomu po slabším prvním vstupu prvního dirigenta Šišky měl kouč Grepl jakékoli důvody, zvolil dobře. Americký guard byl nezastavitelný, trefoval se ze všech vzdáleností a navíc výborně nacházel spoluhráče. Jeho 23 bodů a 9 asistencí na jedinou ztrátu z něj udělalo jasnou první hvězdu zápasu a za nové situace je jasné, že budou-li chtít Svitavy postoupit, musí nyní aspoň jednou vyhrát v Děčíně.

A to bude ve světle úterní řeže zatraceně těžký úkol. Tuři po prvních 34 minut marně znovu a znovu zkoušeli nastartovat své motory, které se nepodařilo nahodit ani na jednom konci hřiště. A když pár minut před koncem kontakty domácím konečně sepnuly a třemi slepenými trojkami, z nichž druhá a třetí vyznačila až šest minut do konce vůbec první body kapitána Marka, byl stav 75-78 svitavskou labutí písní.

Válečník Šiška okamžitě reagoval trojkou, Autrey přidal po samostatné akci dlouhou dvojku a po nesportovním faulu mladého Tura Kováře na trojkovém oblouku, jenž byl vedle šestek potrestán i trojkou s klaksonem Šišky, už se pak jen dohrávala pořádně ostrá koncovka.

Postupně museli hřiště opustit dokonce tři hráči. Na domácí straně to byl smolař Marko, který srážku s loktem power forwarda Landy odnesl tržnou ranou v oblasti oka a musel odejít k ošetření do kabiny. A v samém závěru ještě po menší strkačce s pár peprnými výrazy inkasovali diskvalifikující chybu domácí Slezák a děčínský Feštr. Je zřejmé, že emoce z takové koncovky se přenesou i na děčínský kurt a od třetího zápasu už lze očekávat skutečnou válku.

Na tu jsou díky většímu počtu zkušených hráčů i dlouhodobému hernímu stylu připravenější Válečníci, a proto bude velmi zajímavé sledovat, jak se s tím poperou zejména mladí Tuři, kteří se ve většině dostávají ve svých důležitých rolích do takto vyhrocených play-off bitev poprvé v kariéře a v o řád až dva náročnějším semifinále se zatím hledají. A pokud chybí i body playmakera Marka a třemi rychlými fauly se dostane brzy ze hry i první dlouhý Aiken, který byl až nečekaně pasivní na doskoku, všeplatný forward O´Brien celou tíhu utkání sám neunese.

Válečníci si o zápas stejně jako v pondělí začali říkat od prvních minut, tentokrát ale nepolevili ani po změně stran a nedovolili zaplněnému svitavskému hledišti, aby svůj tým pomohlo dostat do hry. Především Ježek s Autreym neúnavně napadali koš, a buď z nájezdů rovnou skórovali, anebo natažením obrany otevírali parádní palebné pozice zvenku pro ostatní. A v obraně tým působil Turům postupně stále větší potíže zónou, do které se domácí složitě prosazovali a neměli ani příliš dobrých trojkových pozic.

Válečníci navíc namísto snadných košů soupeře podle zákonů play-off raději volili fauly, a i když domácí házeli celkem 34 šestek, body jim tímhle zřídlem – navíc při 9 minelách - přibývaly mnohem pomaleji. V osobní obraně tentokrát začal na domácím dirigentu Markovi forward Pomikálek a pak ho dostávali na starosti i další. Tuři si zprvu mnohem lépe než v pondělí věděli rady se zdvojováním Marka, ale rychlé a včasné shozy dolů fungovaly jen v úvodu zápasu a do zóny už pak hra domácích zestatičtěla a odehrávala se v soubojích jeden na jednoho.

Turům tentokrát zejména díky 6 zásahům v druhé půli napršelo 9 trojek, ale Severočeši byli i podruhé venku z oblouku úspěšnější, což se před sérií nedalo čekat. Už do půle měli z trojek 15 bodů z celkových 51 a domácí se drželi jen o 6 bodů zpět díky náhlé erupci nyní tiššího Slezáka, dobrým šestkám (14/12) a trestání řídkých děčínských chyb.

Hned po změně stran ale hosty znovu rozběhl veterán Landa, jejž nestíhal pokrývat ani mnohem atletičtější Aiken, tým se brzy vyšvihl do dvojciferného vedení a domácí už jen vršili chyby všeho druhu. A když se v euforii hrající hosté skvěle trefovali i z volných trojek, jejich cesta k dobytí svitavského kurtu se začínala otevírat stále víc.

Vítěze (stále bez centra Grunta) vedle Autreyho táhli i Carlson (15+9 doskoků), Pomikálek, Landa (po 14) a Ježek (13). V dresu domácích korigovali O´Brien (16+5 asistencí a 8F+), Aiken (14) a Slezák (13+7 asistencí). Děčín vládl z dvojek (23/16 – 41/24), trojek (22/9 – 20/12), útočných doskoků (6-11) a lepší byl i ve ztrátách (17-13). Sice měl téměř dvakrát víc faulů (18-30), ale negativní trestná bilance (34/25 – 19/11) jej neohrozila. Tuři jako domácí tým měli pouhých 24 doskoků a 45 střel z pole.

11 18 29 26 9 13 17 29 100 95

Absence Svitav: rozehrávač Kotásek (záda)

Absence Děčína: zřejmě nadále centr Grunt

Vzájemné zápasy v této sezoně v NBL: 84-69 (ve Svitavách), 79-77 (v Děčíně), 82-73 (v Děčíně), 85-88 (ve Svitavách), 86-81 (ve Svitavách), v poháru: 74-86 (v Děčíně)

Stav série: 1-0

Jedno je jisté – druhý duel semifinálové série (začíná v úterý až v 19:00 a opět jej vysílá ČT Sport) bude ještě zajímavější. Válečníci jen za první poločas úvodního střetu zkusili na poměry NBL nebývalý počet taktických šachů, na které Tuři museli nějak reagovat, a slouží jim ke cti, že po zjevném úvodním rozhození udrželi alespoň vyrovnaný poločas a do druhého už se dokázali srovnat a díky svým rozehrávačům překonávali různé formy děčínských presinků i agresivních obran pět na pět se zdvojováním hráčů s míčem a podobně.

Děčín rozhodně musí litovat, že stejně jako dvakrát venku v předchozí sérii s Opavou nezužitkoval víc úvodní vedení a lepší první půli. Jeho problémem však bylo, že poprvé v této sezoně za Tury výrazněji zaostal na doskoku, navíc i když měl dokonce i venku lepší trojky, v bodech z přechodové fáze a zpod koše fatálně zaostal.

Srazily ho i tři fauly Šišky a Pomikálka už v první půli, což donutilo kouče Grepla upravovat sestavy do druhé půle.

Pro Tury bylo pozitivní, že zápas zvládli i s trojkovou bilancí 20/5 a se zcela minimálním příspěvkem jinak opěrných hráčů Kováře se Slezákem. Dokud ale bude fungovat úderné trio O´Brien, Marko, Aiken, budou „kameníci“ těžko k překonání.

Naopak Válečníci by potřebovali větší konzistenci od více hráčů v celém průběhu utkání. Například Krakovič s Carlsonem měli skvělý nástup, ve zbytku utkání už ale byli vidět jen málo.

Jedním z nejzajímavějších prvků hry ve druhém zápase bude to, jak Děčín na druhý pokus přistoupí k obranným řešením clon na míč pro rozehrávače Turů Marka, a jaké řešení si na případné trvající agresivní zdvojování připraví domácí.