22.0

#18
24.0

Autrey dovedl Děčín k k postupu!

Jejich střely už někdy ani nedolétaly ke koši, zněly i klaksony oznamující vypršení limitu na zakončení útoku a Slezané už věděli, že i jejich sezoně zvoní hrana. Byť ještě tři minuty do konce kapitán Šiřina trojkou stáhl manko na deset, týmová řeč těla už nejevila známky skutečného odporu. Naopak domácí Válečníci vypadali, jako by sotva vyšli ze šaten na začátek zápasu. Nabíjeni hromovým skandováním napěchovaného hlediště, kde se sedělo i na schodech, znovu a znovu atakovali opavský koš a mnohdy už nebráněni ze seběhů nebo po snadných kombinacích skórovali. I počtvrté ve čtvrtfinálové sérii udrželi domácí kurt a dlouho nervní sedmý zápas nakonec dovedli k jednoznačnému postupovému výsledku 79-62 - především ovládnutím druhé půle v poměru 41-23.

Už když po vyhraném doskoku kapitán Jakub Krakovič, podporován z hlediště svou manželkou Terezou, hned z prvního útoku usadil zpět do sedaček celé publikum, čekající při tradičním skandovaném potlesku na první zásah svého týmu, bylo zjevné, že Válečníci si na rozhodnou bitvu nechali ještě hodně velkou zásobu sil.

Veterán Robert Landa za hromového „Se-be-rem!“ uloupil soupeři míč a MVP utkání Lamb Autrey skóroval s faulem na 10-6, jako by chtěl ukázat, že popáté v řadě už ho Opava na skromném obnosu kolem 10 bodů neudrží.

A pak to přišlo – po více než čtyřech minutách se poprvé v útoku dostal k míči power forward hostů Martin Gniadek, jehož novinový rozhovor bez servítků směrem k děčínským soupeřům, jejich kouči i fanouškům nemohl táboru Severočechů uniknout. A tak se - stejně jako při představování před zápasem – zvedla z hlediště obrovská vlna hučení a pískotu, což se pak opakovalo celé utkání, a při minutých pokusech to bylo doprovázeno i erupcí radostného řevu. Terč hněvu ale celý zápas nehnul ani brvou, ani jednou se nenechal vyprovokovat a dohrál s 10 body i 6 doskoky, aniž se dostal do faulových problémů.

Když Autrey složil do koše už třetí trojku energických domácích, chvíli se za stavu 16-6 zdálo, že Opava, jež zápas zahájila s oběma rozehrávači Šiřinou i Kouřilem, bude hledat cestu zpět hodně těžko. Jenže v tu dobu ještě její hráči vypadali naprosto chladnokrevně a už brzy začali sázet z většinou solidních pozic jednu trojku za druhou. Hodně to potřebovali, protože zpod koše zahodili šancí na několik zápasů, na čele s nájezdnickým smolařem Klečkou.

Opava navíc sbírala méně faulů, a ač se to opticky nezdálo, vyrovnala se soupeři i na útočném doskoku. A i přes trvajícího míjení podkošových zakončení se po své šesté trojce, tentokrát z ruky Dragouna, prodrala po 13 minutách už do vedení 24-25. Pak se ale probudili i střelci domácích a poměr trojkových ran po vyrovnané půli (38-39) byl 5 ku 8.

Ve třetí čtvrtině hosté k laciným minelám ze hry přidávali i ty šestkové a to už domácí i pomocí energie z útočných doskoků začali zápas trhat. Stav 53-47 po 30 minutách ještě pro Slezany nebyl smrtelný, zvlášť ne po průbězích předchozích duelů na děčínské palubovce, nicméně ve čtvrté čtvrtině Opavané, kteří ve druhé půli trefili jedinou trojku, už nestihli několikrát zakončit v limitu a domácí se ze stále snadnějších pozic i do opavské zóny nezadržitelně řítili za postupem.

Jejich střelecké četě (nadále bez centra Grunta) šéfoval Autrey (22), následován Krakovičem (13), s triple doublem flirtujícím Šiškou (11+9 doskoků a 9 asistencí) a Carlsonem (11). Za z pole jen 33procentní hosty (bez Kvapila) odpovídali Bujnoch (14+8 doskoků), Gniadek, Zbránek a Šiřina (po 10). Domácím patřily body zpod koše (34-20) a z brejků (11-3) a v semifinálové sérii je nyní čekají Svitavy. Druhou dvojici pak utvoří Nymburk s Olomouckem. Je tak jisté, že buď Hanáci, nebo Tuři se letos dočkají vůbec první ligové medaile. Pro Opavu letošní ročník skončil šestým místem.

Petr Czudek (trenér BK Opava): „Gratuluju Tomášovi (kouči Greplovi) a jeho týmu. Já bych si dnes dovolil nekomentovat zápas, ale celou sérii, která byla hodna play-off. Děčín postoupil zaslouženě, protože měl super konec nadstavby a vybojoval si výhodu domácího prostředí, což jsme tušili, že bude jeho výhoda. Z našich čtyř pokusů na dobytí děčínské tvrze jsme dnes měli nejmenší šanci, spíš nás mohou mrzet tři zápasy předtím, kdy jsme měli dobré pasáže, ale výhru jsme nezískali. Samozřejmě, že vyřazení bolí a sezona končí neúspěchem. Bavili jsme se o tom, že Liga mistrů bude mít nějakou daň, ale stále jsme pokukovali po tom, že se dostaneme mezi čtyři nejlepší celky. Děčín hrál dnes velmi dobře, sebevědomě a za druhý poločas si zasloužil postup.“

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): „Zápas byl hrozně těžký a byl jsem z něj velmi nervózní, protože vím, jak kvalitní tým Opava má. Navíc jsem si říkal, že jednou doma někdo prohrát musí a měl jsem obavy, že to budeme dnes my. Ale zápas se vyvíjel dobře, pak nám sice utekla v obraně druhá čtvrtka, ve které jsme dostali 24 bodů. Druhý poločas byl pak boj, možná ani ne o každý centimetr, ale spíš milimetr hřiště. Nám spadly nějaké šťastné trojky, odpoutali jsme se od soupeře a závěr tak mohl být klidnější. Přesto jsme se museli mít na pozoru, protože Opava má výborný tým, a co hráč, to střelec. A dokážou se vrátit ze zdánlivě už neuhratelných situací. Takže až teprve třicet vteřin před koncem jsem začal věřit tomu, že zápas můžeme vyhrát. Klukům dnes gratuluju.“

Jakub Šiřina (rozehrávač BK Opava): „Gratuluju Děčínu k zaslouženému postupu. Pro fanoušky i pro nás hráče to byla vynikající série plná soubojů a dalších věcí. Věřím tomu, že nás i Děčín tohle může posunout dál. Pro nás škoda, měli jsme vyhrát hned první venkovní zápas, ale bohužel se to nestalo. Dnes rozhodla naše střelecká impotence ve druhém poločase a Děčín si už závěr pohlídal.“

Lamb Autrey (křídlo BK ARMEX Děčín): „Věděli jsme, že Opava je velmi silná a bude to tvrdý boj. Také jsme věděli, že musíme využít domácí prostředí, což se povedlo. Dnes jsme bojovali celých čtyřicet minut, protože Opava se nikdy nevzdává. Snažili jsme se také pohlídat doskok, aby soupeř neměl tolik útočných doskoků. Také dnes musím pochválit naši obranu, která byla nejlepší v celé sérii. Série byla pekelná, ale jsem nadšený z postupu. Gratuluju Opavě k výkonům, které v sérii podávala.“

Absence Děčína: možná dále centr Grunt

Absence Opavy: nejspíš dále power forward Kvapil (koleno)

Vzájemné zápasy v sezoně NBL: 100-79, 77-61, 58-70, 78-70, 84-79, 90-82, 68-89, 63-74, 93-87, 74-84, v poháru 78-82

Stav série: 3-3

Jediná dramatická čtvrtfinálová série dospěla do svého velkého finále, jímž je Zápas 7 na děčínské půdě, sledovaný už od 17:30 i Studiem Basketbal. Podle dosavadního vývoje soudě by se k postupu a semifinále s Tury měl vyšplhat domácí tým, tedy Válečníci, neboť ani jeden celek ještě nepustil výhodu svého kurtu. Jenže jak historie už mnohokrát ukázala, rozhodující duel bývá nevyzpytatelný, psychický tlak okamžiku je už největší možný a stát se tak může cokoli – včetně postupu Opavy do semifinále proti Nymburku.

Co ukázalo dosavadních 6 zápasů série?

Až na jeden byly velmi vyrovnané. Opava přišla o svou velkou šanci urvat jeden duel venku hned v závěru prvního střetu, Válečníci zase nevyužili skvělých nástupů do Utkání 4 a 6 v Opavě, když domácí měli vždy silnější druhé poločasy.

U Děčína pak platilo, že doma byl mírně lepší na doskoku a vyrovnal se slezským trojkařům při obloukové palbě. I venku byl jednou lepší na doskoku, ale ve třetím utkání také soupeři nechal 21 útočný doskoků! Ve stánku Opavy také pokaždé zaostal v trojkách a v druhých poločasech Utkání 4 a 6 fatálně vyprahl střelecky.

Velkou otázkou také budou výkony hvězd v rozhodném utkání. Domácí lídr Autrey, který naskakuje až z lavičky, v posledních čtyřech duelech střelecky nevynikal a nikdy nepřekonal hranici 12 bodů. Lze tedy čekat, že ve čtvrtek se bude snažit o své maximum.

Totéž lze čekat i od dlouholetého vůdce Slezanů Šiřiny, který v Utkání 6 doma přišel do hry až z lavičky, aby se pak stal jeho MVP.

A nikoli nepodstatnou otázkou bude i metr rozhodčích. Bude-li trvat většinou přísné posuzování i lehčích kontaktů, které se nepozdává ani jednomu táboru, budou si muset hosté dát pozor především na fauly svých posledních dvou power forwardů Bujnocha s Gniadkem, což zejména při nervózním průběhu nebude snadné. Je jasné, že kdo udrží nervy na uzdě pevněji, bude o koňskou délku k vítězství blíž.

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): „Snažili jsme se po šestém utkání dobře zregenerovat a vyhnat z nohou únavu. Mentálně jistě problém nebude, protože hráči chtějí sedmý a rozhodující zápas vyhrát. Vím, že na palubovce nechají úplně všechno a odpracují celých čtyřicet minut stejně jako v předchozích zápasech. V utkání musíme být trpěliví a udržet nervy na uzdě, pak máme šanci na úspěch. Požádám také všechny naše fanoušky, aby dorazili do haly nám pomoci, protože onoho šestého hráče budeme ve čtvrtek potřebovat víc než jindy.“

Ondřej Šiška (rozehrávač BK ARMEX Děčín): „Musíme se vyvarovat hluchých pasáží, být důrazní na doskoku a vítězství pak bude naše. Hraje se zápas číslo sedm, není co víc dodat. Jen žádáme naše fanoušky, aby přišli do „Maroldovky“ a pomohli nám k postupu.“