24.0

#18
12.0

Po válce v Opavě 2-2

Playmaker Jakub Šiřina se v půli ani nemusel dívat na zápis o utkání. Věděl, že už tři poločasy v řadě zůstával střelecky zcela na suchu. A jeho tým se v první půlce klíčového čtvrtého čtvrtfinále na domácí půdě potápěl s ním (31-41). Obracet stav 1-3 by ovšem při vyrovnanosti obou celků byla nanejvýš sebevražedná mise. A proto, i když zjevně není ani v posledních týdnech ve své kůži, okamžitě po návratu z kabiny sešlápl plyn až k podlaze.

Začal získaným míčem a asistencí Zbránkovi, vzápětí nesportovní faul Landy sám potrestal pěti body, aby nabil na dvojku s faulem i Gniadkovi. Opava se po dvou minutách dostala na 41-46 a tím ožila i celá hala.

Hosté, kteří za půli měli pouhé 4 ztráty, proti najednou mnohem agresivnějším domácím znejistěli a po pěti ztrátách za prvních pět minut třetí čtvrtiny (celkem v dějství sedm a jen 9 bodů) vedli už jen 44-46. A pak se hrála pravá play-off bitva na pořádně ostré nože.

Opava po čtvrté trojce ve třetí čtvrtině už vedla. Hostům se nedařilo skórovat ani z vyložených situací a i ve čtvrté části stále velmi lacino ztráceli míče. Přesto po hluché sekvenci domácích, které už od třetí čtvrtiny tížily čtvrté fauly forwardů Gniadka i Zbránka, ještě jednou otočili (59-60).

Kritickou trojku na 64-60 ze situace 1 na 1 pak trefil Šiřina a po jeho zisku Bujnoch zasadil soupeři opět zpoza oblouku už zdrcující ránu na 67-60 106 sekund do konce. Válečníci po timeoutu ztratili další míč (jeden z pěti v posledních 4 minutách) a následný nezajištěný nájezd Šiřiny už trhal domácí na 69-60, aby rozehrávač při návratu do obrany emotivně gestikuloval a křičel směrem k děčínské lavičce.

Šiška ještě trojkou snížil na 6, ale domácí reagovali šestkou a útočným doskokem po minuté druhé, což sebralo Severočechům i poslední jiskry naděje.

Po porážce 74-63 a zcela promarněné druhé půli (43-22) je musí hodně mrzet, že nedokázali víc vytěžit z výborné první půle, v níž domácí celek, jasně dominující v utkání den předtím, zaskočili vlastní agresí i vysokou sestavou se třemi „dlouhými“ a taženi 10 body Landy i Feštra ji vyhráli především zpod koše (10-24), výrazně lepší péčí o míč (ztráty 12-4), kvalitní obranou 1 na 1 i řadou tref s faulem. Většina z toho se ale po změně stran kamsi vytratila.

Tým (nadále bez centra Grunta) měl čtyři dvojciferné střelce v Carlsonovi (11+11 doskoků), Autreym (10+12 doskoků), Landovi a Feštrovi (po 10), domácí (bez power forwarda Kvapila) disponovali hned pěticí takových skórerů, jimiž byli Bujnoch (14+11 doskoků), Šiřina, Zbránek (po 11), Gniadek a Klečka (po 10). Rozdílovou statistikou byly trojky (31/13, z toho ve 2. půli 17/8 – 15/4).

Petr Czudek (kouč BK Opava): „Ten, kdo si myslel, že to dnes bude jednoduché utkání, neví co je to play-off. Děčín odehrál zcela jiný zápas než včera. V první polovině nás přehrával a jen díky několika špatným zakončením vedl v poločase jen o deset bodů. To nás do třetí čtvrtky nakoplo a přetáhli jsme aktivitu a vedení na svou stranu. Po dvou prohrách v Děčíně jsme naplnili náš cíl, vracet se tam za stavu dva ku dvěma. Víme, že Děčín je doma hodně silný, ale budeme chtít v neděli využít toho, že domácí bude pod tlakem, protože musí zvítězit.“

Tomáš Grepl (kouč BK ARMEX Děčín): „My jsme začali velmi dobře, nedovolili jsme domácím útočné doskoky a měli jsme víc energie než včera. Domácí ve třetí čtvrtce trefili několik těžkých střel a to je přivedlo k vítězství. Série nekončí, pokračujeme doma v neděli.“

Jakub Krakovič (power forward BK ARMEX Děčín): „Po včerejším špatném výkonu jsme dokázali, že jsme basket nezapomněli a Opavu jsme hodně potrápili zejména agresivitou na obou polovinách hřiště. Bohužel ve druhé polovině jsme se vytratili na útočné polovině a to nás stálo výhru.“

Václav Bujnoch (power forward BK Opava): „Dostat od Děčína za poločas jen dvacet dva bodů, to byl klíč k vítězství ve druhém poločase.“

12 24 36 14 11 17 20 19 68 63

Absence Opavy: zřejmě power forward Kvapil (koleno)

Absence Děčína: možná nadále centr Grunt

Vzájemné zápasy v sezoně NBL: 79-100, 61-77, 70-58, 70-78, 79-84, 82-90, 89-68, v poháru 82-78

Stav série: 1-2

Ač podkošoví muži Opavy odehráli ve třetím utkání dohromady pouhých 41 minut a rozehrávač Šiřina za 21 minut neskóroval vůbec, Slezané na domácím kurtu svou agresivní a fyzickou hrou naprosto dominovali, což pro Válečníky (nadále bez centra Grunta) nebyla dobrá vizitka a nedá se předpokládat, že by se to opakovalo i ve čtvrtečním čtvrtém zápase opět v Opavě (vysílá ČT Sport).

Dlouzí Slezanů Gniadek i Bujnoch se však ve svém omezeném čase vyznamenali, když Gniadek (3 fauly do půle, pak ani jeden) stihl 18 bodů a 7 doskoků za 21 minut a Bujnoch před svým rychlým vyfaulováním (3 chyby už do půle) 16 bodů za pouhých 15 minut, přičemž hned v první čtvrtině udeřil třemi trojkami za necelé tři minuty.

Špatnou zprávou v podkošovém teritoriu však pro Opavu je, že třetí dlouhán Kvapil odehrál jen pět minut, neboť si obnovil zranění kolena a jeho zapojení do čtvrtého utkání není příliš pravděpodobné. Z toho pohledu bude faulový management a agresivita obrany v podání dua Bujnoch – Gniadek jedním z klíčových faktorů Zápasu 4, byť na pozicích power forwardů mohou zaskočit i Zbránek se Švandrlíkem, případně Jurečka, už proto, že Děčínu zřejmě nadále bude chybět výškově vyčnívající centr Grunt a ze zbývajícího tria Carlson, Landa, Krakovič se centimetry mírně vymyká jen poslední jmenovaný.

Opava ve třetím utkání dominovala v tom, v čem zaostala v prvních dvou zápasech, tedy na doskoku. Navíc po dvou vyrovnaných střetech na trojkovém oblouku tentokrát soupeře jasně přestřílela (12-6). Vedle toho mnohem víc vytěžila i z šestek a v obraně zavřela většinu hlavních opor Děčína, což se týkalo Autreyho (3 body za 26 minu), Šišky (6 za 23) a Pomikálka (4 za 18).