Užitečnost

#4
5.0

Bez dirigentů v Opavě padli

Dokud Olomoucko v Opavě držela po 26 minut zejména druhá vlna, jež nahrazovala „zavřené“ ústřední opory, dokázali hosté maskovat absenci rozehrávačů Pelka s Močnikem i klíčového snajpra Palyzy. S vyvážením míčů pomáhal proti agresivně presujícím domácím, kdo mohl, Dunans je však na pozici 1 jen nouzovou záplatou a mladík Goga vše v tak klíčovém duelu, kde jde o konečné třetí místo, ještě zachraňovat nezvládne, zejména když Slezané na perimetru všechny clony přebírali a na nejužitečnějšího muže ligy Douglase čekali na vrcholu trojky ve trojvalu.

Douglas si navíc už do půle udělal dva nenutné fauly, do třetí čtvrtiny vstupoval už se třemi a 5:20 do konce, kdy zápas hostům utekl na 11 bodů, se technickou chybou vyfauloval Dunans.

Už jistě šestá Opava sice neměla motivaci stran umístění, ale po posledním výprasku ze hřiště soupeře nechtěla nic podobného opakovat. Začala ovšem zle a ztrácela až 4-14. Šiřina s Gniadkem, kterého do půle tížily tři fauly, ji však vrátili zpět a tým agresivní a velmi aktivní obranou postupně ztěžoval hostům většinu útoků. Téměř do konce třetí čtvrtiny se ještě s hosty přetahoval o vedení, ale pak Olomoucku útok takřka vyschl, což ilustrovalo 13 bodů za posledních 14 minut.

Když se hosté proztráceli ve čtvrté čtvrtině až na 69-53 (Opavu při tomhle trháku nasytil 10 body Klečka), Váňa s Markem Sehnalem ještě třemi trojkami v řadě zkusili zadělat na drama, ale rozdíl 69-62 minutu a půl do konce byl stále příliš velký.

Opava (bez Kvapila) zvítězila 72-64, tažena Kouřilem (12+7 asistencí), Šiřinou (11), Klečkou a Bujnochem (po 10). Měla o 10 střel víc, v trojkách soupeře přetlačila 11-8, v šestkách 13-8, v bodech zpod koše 24-16, z druhých šancí 15-8 a ve ztrátách 13-22. Hosté měli dvojciferné jen Váňu (16, trojky 6/4) a Mikuliče (12). Olomoucko porážkou přišlo o šanci na třetí místo a ze čtvrtého půjde ve čtvrtfinále na páté Pardubice. Opavu pak čeká třetí Děčín.

Petr Czudek (kouč BK Opava): „Utkání, ve kterém (Opavě) prakticky o mnoho nešlo, se zvrhlo v nervózní bitvu. Na jednu stranu jsem rád, že jsme vyhráli, ale vše pokazil hráč Olomoucka Douglas, který se zachoval velmi nesportovně a po konci utkání nám nepodal ruku a ještě udeřil do tváře (asistenta) Kryštofa Vlčka. Za opavský tým jsme tohoto hráče dali na první místo jako MVP NBL, ale za jeho dnešní chování si to vůbec nezaslouží. Takto se MVP nemůže chovat.“

Predrag Benáček (kouč BK Olomoucko): „Chyběli nám tři hráči základní rotace a to je na Opavu velké oslabení. Nechápu nervozitu některých hráčů.“

Adam Goga (rozehrávač BK Olomoucko): „Opava vyhrála zaslouženě, ve druhé polovině utkání nás přehrávala.“

Jiří Štěpánek: (forward BK Opava): „Vyhráli jsme zaslouženě, zejména díky tomu, že jsme soupeře přinutili k velkému počtu ztracených míčů.“

10 29 39 2 15 3 22 23 23 62 64

Absence Opavy: power forward Kvapil (koleno, už začal trénovat)

Absence Olomoucka: zřejmě nadále forward Palyza a rozehrávač Močnik, otazník visí nad dalším rozehrávačem Pelkem

Vzájemné zápasy v sezoně NBL: 90-91, 102-92, 64-113

Další z ostře sledovaných zápasů, který spoluurčí pořadí na druhém až pátém místě. Domácí Opavě, která už jistě bude šestá, zdánlivě chybí zásadní motivace, ale opak je pravdou. Hanáci ji naposledy vyprášili o propastných 49 bodů, navíc stále nejsou zapomenuty události z loňské čtvrtfinálové série, díky níž si NBL všiml dokonce i Shaq O´Neal.

Slezané jsou oslabení o Kvapila, u hostů počet chybějících mužů není jasný, což se týká především osových hráčů na perimetru Palyzy a Pelka. I konečná podoba sestavy Olomoucka bude hrát nemalou roli, proti výbojným útočným doskakovačů Opavy bude každopádně vítanou hrází čerstvě pořízený power forward Petr Bohačík coby „rebounderská“ jednička celé ligy.

Olomoucko před utkáním ví následující: 1) pokud zvítězí a druhé Svitavy (nyní o výhru víc, hrají v Ústí, které už jistě skončí sedmé) i Pardubice (nyní stejná bilance, hrají v Děčíně, jemuž jde stále o hodně) padnou, při shodě bilancí Hanáků s Tury kvůli horším vzájemným zápasům (1-3) skončí Olomoucko třetí

2) pokud Olomoucko zvítězí a zároveň uspějí Svitavy a Pardubice prohrají, skončí Hanáci rovněž třetí

3) pokud Olomoucko zvítězí a zároveň vyhrají Svitavy i Pardubice, při shodné bilanci s Beksou skončí na lepší vzájemné zápasy (2-2, +13) opět třetí

4) pokud Olomoucko zvítězí, Svitavy padnou a Beksa vyhraje, při rovnosti tří by se už na 2. místo vyšvihla Beksa (v minitabulce bilance 5-3), třetí by skončily Svitavy (4-4) a až čtvrté Olomoucko (3-5)

5) pokud Olomoucko prohraje a zvítězí Pardubice, jdou před něj minimálně na 3. místo, a při souběžné porážce Svitav i před ně na druhou pozici na lepší vzájemné zápasy

6) pokud Olomoucko prohraje a padnou i Pardubice v Děčíně, v další minitabulce tří skončí Hanáci čtvrtí (4-4) za Severočechy (5-3), kteří by vyplavali na třetí pozici, a Beksa by skončila až pátá (3-5)

Petr Czudek (kouč BK Opava): „Olomoucku mámo co vracet. Uštědřilo nám v domácím utkání dost potupnou porážku. Nemůžeme již být na jiném než šestém místě tabulky po nadstavbě. Nespekulujeme však o možném soupeři pro play-off a chceme jít za vítězstvím proti silnému soupeři a pokračovat tak ve vítězné sérii.“

Jakub Slavík (křídlo BK Opava): „Známe sílu soupeře, ale po posledních výhrách jsme v dobré pohodě a chceme Olomoucku vrátit porážku z jeho palubovky.“

Predrag Benáček (kouč BK Olomoucko): „Snažíme se nepřemýšlet o variantách, které můžou přinést výsledky posledního kola z pohledu složení dvojic pro vyřazovací část soutěže. Soustředíme se na náš výkon, přestože ještě netuším, v jaké sestavě nastoupíme. V posledním utkání se třeba zranil Jure Pelko, není jisté, že s námi pojede. Nějak to dopadne a věřím, že předvedeme kvalitní basketbal a připravíme se na začátek play-off.“