15.0

#30
19.0

Opava přiblížila Ústí k předkolu

Slezané udělali důležitý krok k vyhnutí se předkolu play-off, když třetí čtvrtinou vyhranou v Ústí 16-27 přetlačili domácí Pandy (78-84), dorovnali jejich bilanci na šestém místě a při lepších vzájemných zápasech Opavy už by musela SLUNETA ve zbývajících dvou utkáních vyhrát o zápas víc než její středeční soupeř, aby se vyhnula sedmé pozici (pokud se bude rozhodovat jen mezi těmito dvěma celky).

Lídry Opavy (nadále bez Kvapila) byli Bujnoch (17+9 doskoků), Kouřil (13), Švandrlík (10+9 doskoků) a Zbránek (10). Tým měl o 10 střel víc a převahu si vytvořil i z trojek (8-12). Za domácí, kteří padli poosmé z devíti posledních utkání, úřadovali Houška (15), Martin (14), Fait (11) a Svejcar (10).

Pandy sice vedly po třech trojkách už v páté minutě 15-5, když využily i ztrát soupeře, a Pecka s Faitem je pak vytáhli až na 29-16 už v první čtvrtině. Jenže ve druhé části už se tým prosazoval spíše jen z trestných hodů a lepšící se Opava otočila na 40-41. Po poločase 48-43 pak vtrhla do toho druhého třemi trojkami, za třetí čtvrtinu jich vysázela celkem pět a po 30 minutách vedla 64-70. 4:19 do konce vyskočila do vedení 68-79, pak oba týmy zápolily se ztrátami a trojka Zbránka na 73-83 už dvě minuty do konce dala Slezanům definitivní klid.

Petr Czudek (kouč BK Opava): „Pro oba týmy šlo o velice důležitý zápas, aby se vyhnuly předkolu play-off. Ústí vstoupilo do utkání s obrovskou energií a pod dirigentskou taktovkou Pavla Houšky se dostalo do třináctibodového náskoku. My jsme byli všude pozdě, nasazení nebylo v pořádku, domácí se ale možná trochu uspokojili, my jsme do toho dali více energie a zvládli srovnat, ačkoliv jsme první půli prohráli o pět bodů. Druhý poločas hodně připomínal play-off, byla tam spousta kontaktů a osobních soubojů, jsem rád, že jsme se s tím vyrovnali. Navíc jsme přidali útočný doskok, což nás zdobilo v zápasech během sezóny, díky čemuž jsme se dostávali do dalších šancí. Čtvrtá čtvrtina už byla přetahovaná a já jsem rád, že jsme to zvládli a takto důležitou výhru urvali pro sebe.“

Antonín Pištěcký (kouč SLUNETA Ústí): „Do zápasu jsme vstoupili přesně tak, jak jsme chtěli a potřebovali. Bohužel od začátku čtvrté čtvrtiny se nám nedařilo v obraně. O poločase jsme si jasně řekli, že musíme dobře bránit, protože těžko zopakujeme 48 vstřelených bodů z první půle. Místo toho jsme ale třetí dějství prohráli 16:27, a když jsme se dokázali v poslední desetiminutovce dostat na dostřel, buď jsme nedali šoupák z podkoše, nebo jsme udělali ve finální fázi chybné rozhodnutí. Celé utkání nás stály tři věci. Zaprvé obrana jeden na jednoho. Jsme schopní ubránit celý set Opavy, jelikož ho máme načtený, následně se ale necháme obejít jeden na jednoho, jdeme do obrané rotace, Opava vyhodí míč a má otevřenou střelu. Zadruhé je to výkon Kouřila na pick and rollu, který si s námi ve druhém poločase dělal, co chtěl. Výborně to četl, a přesto, že jsme zkoušeli všechny typy obrany, vždy si s tím poradil. Třetí věc jsou ztráty, protože jestliže prohrajete zápas o šest bodů a na body po ztrátách míče je to 7-21, pak je to další věc, která nás stála další důležité utkání.“

Jan Švandrlík (křídlo BK Opava): „Zápas rozhodla obrana. V poločase jsme si řekli, že Ústí venku těžko přestřílíme a 48 inkasovaných bodů je moc. Do druhé půle jsme vstoupili lépe, ubránili jsme jeden na jednoho, což nám v první půli dělalo velké potíže, a dotáhli jsme to do konce.“

Pavel Houška (power forward SLUNETA Ústí): „Začátek zápasu se nám povedl, ale pak to šlo z kopce. Chtěli jsme se ještě nastartovat, ale to se nám nevedlo. Opava hrála dobře, přidávala na intenzitě a dotáhla zápas do vítězného konce.“

Vzájemné zápasy v sezoně NBL: 79-94, 93-68, 60-87

Se zátěží sedmi porážek z osmi posledních utkání jde do další klíčové bitvy o vyhnutí se předkolu a o přetahování se o páté místo ústecká SLUNETA. Ta má se Slezany bilanci 1-2 a -17 bodů a v případě porážky nejenže by Opava už dorovnala celkovou bilanci Ústí, ale měla by i jistotu, že Pandy by pak musely k jejímu předstižení získat během posledních dvou kol o výhru navíc. Naopak jakákoli výhra Ústí už by téměř fatálně oddálila od šesté pozice družinu Petra Czudka.

Té v poslední době se střídavými výsledky chybějí doskoky z dřívější fáze sezony, když je v posledních třech utkáních znát absence power forwarda Kvapila, který je zřejmě zraněn.

U domácích bude zásadní, jak výkonné bude současné osové trio dlouhých Houška, Pecka, Martin, a na druhé straně bude důležité, jak Opavě popadají trojky, které měla ve třech ze čtyř posledních duelů velmi úderné.

Antonín Pištěcký (kouč SLUNETA Ústí): „Pomalu vrcholí nadstavbová skupina A1, ve které nás čekají poslední tři kola. Hned první zápas odehrajeme na domácím hřišti proti Opavě, což je momentálně spolu s Děčínem náš přímý protivník v boji o páté až sedmé místo. Je tedy zřejmé, o jak důležité utkání se jedná. Opava se po vyřazení z Ligy mistrů opět v plné síle soustředí na domácí soutěž a již nejedním výsledkem dokázala, proč v minulém ročníku obsadila stříbrnou příčku. Nečeká nás snadný zápas, ale pokud se chceme udržet mezi nejlepšími celky Kooperativa NBL, pak musíme, zejména na domácí palubovce, tato utkání zvládnout.“

Ladislav Pecka (power forward SLUNETA Ústí): „Pokud chceme uspět, musíme si ohlídat střelce soupeře, což není tak jednoduché, poněvadž jich má spoustu. Díky tomu, že je tým dlouho pohromadě, umějí si hráči vyhovět a najít volného střelce a to budeme muset zastavit, nebo alespoň zbrzdit.“