BK Opava

#44
19.0

Po palbě Feštra krok od postupu!

Z exhibice celkem 61 házených trestných hodů po 57 odpískaných osobních chybách vylovil Děčín na domácí půdě životně důležité vítězství (93-87) na 3-2 a ve čtvrtfinálové sérii mu zbývá udělat poslední krok, který může přijít už v úterý na Filipojakubskou noc v Opavě.

V dnešní bitvě se tým mohl opřít o dokonce šest dvojciferných střelců na čele s „bezcharakterním snajprem“ Feštrem, který jako rozehrávač neměl ani asistenci nebo doskok, ale za 24 minut snesl to nejdůležitější – 19 bodů s trojkami 7/4, které udělaly nemalou díru do plánů Slezanů.

Ti po utkání musejí litovat nezužitkovaného úvodního trháku, kdy se po 4 ztrátách domácích za prvních 6 minut vyhoupli do vedení 7-22. Během tříminutového úseku tu vysázeli dokonce 6 trojek v řadě a díky celkem 7 trojkám v první čtvrtině si vytvořili velice komfortní situaci. Jenže to už tasili trojkové kolty i domácí a čtyřmi zásahy (rovněž v řadě) během tří a půl minut na přelomu prvního a druhého dějství srazili manko na 24-28. A protože jejich 3-zřídlo nevysychalo ani dál, po 20 minutách se - navíc i díky útočným doskokům - vyšvihli do vedení 52-50, když jasně ovládli doskok (20-8), včetně toho útočného (8-2, body z druhých šancí 10-1).

Za vyrovnaného stavu tak byly víc než skore – naneštěstí pro fanoušky obou týmů – důležité faulové trable podkošových mužů (domácí Krakovič i opavský Gniadek po třech při zcela minimálním čase ve hře). Navíc hned na startu třetí části nabral třetí faul domácí forward Carlson a dokonce čtvrtý (mimo míč) Gniadek a s každou další minutou se situace řady zejména podkošových hráčů dále horšila, když se pískaly i velmi lehké kontakty. O řadu hvizdů si však řekli i sami hráči zákroky z frustrace například po nevydařené útočné akci.

Ve třetí čtvrtině z faulových hodů víc těžila Opava, která se poměrně brzy dostala k pátému získanému faulu a z 10 šestek proměnila 7 (Děčín pouze 2/2). Za stavu 63-57 to ale byly především dvě trojky Zbránka s Klečkou, které nakoply tříminutovou opavskou šňůru 0-13.

Krvácení Válečníků však ihned po svém návratu do hry v závěru třetí čtvrtiny začal zastavovat jejich hrdina Feštr, který 9 body při dočasné střelecké bídě hostů téměř sám obrátil na 78-74 (i díky šňůře týmu 10-0) a navíc s sebou vytáhl dlouho takřka neviditelného Autreyho, jejž znovu gumoval především Slezan Dragoun. Pět minut do konce navíc hosté přišli o vyfaulovaného Gniadka (ve hře 11 minut s 9 body) a domácí se 104 sekund do závěru zásahem Pomikálka z útočného doskoku posunuli už na 82-77. Pomikálek pak zpod koše skóroval ještě dvakrát a Šiškův brejkový dunk ze ztráty Šiřiny na 88-81 už měl necelou půlminutu do konce klíčovou hodnotu, neboť zbylé sekundy se jen došestkovávaly.

Druhým střelcem vítězů (bez centra Grunta) byl Pomikálek (17+11 doskoků), následován Ježkem (13), Šiškou (12), Autreym (11+8 doskoků) a Carlsonem (11). Za hosty, jimž na doskoku fatálně chyběl absentující Kvapil i minimálně hrající Gniadek, kontrovali Zbránek (16), Šiřina (12+7F+, 4F- za 22:29), Klečka (12) a Dragoun (11, 5F- za 21 minut), který byl s +21 body suverénně nejlepším hráčem celého utkání.

Domácím patřily vysoce efektivní dvojky (32/20 – 28/11), soupeři se doma i potřetí vyrovnali z trojek (25/11 – 31/12), jasně pak vládli zpod koše (30-18) i na doskoku (40-28) a při shodných 10 útočných doskocích přetlačili Opavu v bodech z druhých šancí12-3. Slezané měli na své straně produkci šestek (25/20 – 36/29 z faulů 30-27), ztráty (17-12) a body z brejků (12-21).

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): „Zápas byl pro nás ohromně těžký. Začali jsme agresivně a chtěli jít do co největší intenzity, což se nám sice povedlo, ale Opava nás vyškolila. Dát za první čtvrtinu sedm trojek s takovým procentem úspěšnosti střelby už opravdu ukazuje velikou kvalitu týmu. Ve druhé čtvrtce jsme se ale dotáhli a v poločase jsme vedli o dva body, když jsme nastříleli padesát dva bodů. To je na moje chlapce opravdu heroický výkon, a kdyby nám nešel útok, neměli bychom žádnou šanci. Ve druhém poločase se to tahalo, chvíli jsme byli plus šest, pak minus pět, následně jsme zase vedli. Dnes jsme nebyli lepší, ale šťastnější. Ovšem také jsme strašně chtěli to vítězství urvat, že jsme nakonec ten třetí bod získali. Chci klukům poděkovat, že to nezabalili a dokázali zastavit útočný stroj Opavy, Vždyť těžké trojky Zbránka přes obranu po rotaci jsou důkazem kvality Opavy.“

Petr Czudek (trenér BK Opava): „Dnes jsme měli dobrý vstup, přestože domácí přišli s velice agresivní obranou. My jsme se ale nenechali zastrašit a hráli jsme to, co jsme si řekli. Bohužel, v zápase se nám nepovedly sudé čtvrtky. V prvním poločase jsme byli málo agresivní na útočném doskoku, kde jsme získali jen dva balony. V play-off tahle čísla rozhodují, a přestože jsme vedli dvacet tři minut, je konečný výsledek pro nás krutý. Ale to se nedá nic dělat, je to dobývání zdejší tvrze a my uděláme vše proto, abychom se ještě vrátili. Válečníci ze sebe mačkají všechno a dnes měli opravdu výborné procento v trojkách. Soupeř má sice mečbol a je na koni, ale doufám, že se sem vrátíme k sedmému zápasu a konečně zde uspějeme.“

Lukáš Feštr (rozehrávač BK ARMEX Děčín): „Jsem hrozně rád za tohle vítězství a všichni si ho velmi vážíme. Bylo to těžké utkání, jako všechna dosavadní. Týmy si nedarují ani milimetr prostoru na palubovce, jsou tam neskutečné fyzické souboje. Proto jsem rád, že jsme to dnes urvali, přestože na začátku jsme se zase trochu zbytečně dostali do dvojciferného deficitu. Toho se musíme příště vyvarovat, protože takhle se nedá s Opavou hrát. Nesmíme jí dávat prostor v útoku. Dostali jsme sedm trojek v první čtvrtině, ale myslím si, že jich mohlo být méně, kdybychom hráli více agresivně a nedali jim tolik prostoru. Opava má ale skvělé střelce, kterým stačí půl vteřiny na trojku. Do Opavy pojedeme s tím, že tam chceme vyhrát a být prvním týmem v této sérii, který vyhraje venku.“

Matouš Kurečka (křídlo BK Opava): „Do zápasu jsme vstoupili skvělou střelbou a vybudovali si dobrý náskok. Bohužel pro nás soupeř měl také skvělé procento za tři body a dotáhl nás. Z toho pak vyplynulo, že utkání bylo vyrovnané. V závěru rozhodly nějaké jednoduché, ale neproměněné situace z naší strany.“

10 18 28 1 15 7 12 29 27 85 87

Absence Opavy: nadále power forward Kvapil (koleno)

Absence Děčína: nadále centr Grunt

Vzájemné zápasy v sezoně NBL: 100-79, 77-61, 58-70, 78-70, 84-79, 90-82, 68-89, 63-74, v poháru 78-82

Stav série: 2-2

Nejintenzivnější, nejvyrovnanější a fanouškovsky nejhlučnější série dospěla do nad míru atraktivního Duelu 5 na děčínské palubovce, kde budou domácí Válečníci i hosté z Opavy postrádat jednoho podkošového muže. Oba týmy zároveň vědí, že vítěz udělá velký krok do semifinále, v případě loupeže Slezanů by to pak byl krok obrovský.

Po dosavadních čtyřech utkáních je zřejmé, jak velkou roli v sérii sehrává intenzita a agresivita hry, a to zejména na obranné polovině, bez ohledu na počet faulů. V tomto ohledu Opava, jíž nyní zbyli jen dva podkošoví hráči, několikrát balancovala na pekelné hraně, když zejména trio Gniadek, Zbránek, Bujnoch si musí hlídat každou jednu osobní chybu, a to zejména v první půli.

V tomto ohledu bude zásadní se v pátém zápase co nejdřív srovnat s metrem sudích, v sérii zatím dost úzkostlivým, což nedovoluje hře, aby dostala typický spád play-off, pohltila do sebe fanoušky a nechala jen hráče rozdat si to mezi sebou.

Opava doma odvedla výtečnou práci na lídrovi soupeře Autreym (3 a 10 bodů), za což nejvíc vděčila guardu Dragounovi, ale také své zónové obraně, jež dokázala soupeře účinně zbrzďovat.

Právě pozice guardů a hlavních vodičů míče budou opět rozhodovat i Zápas 5, kde Kouřil s Šiřinou a Klečkou na straně Opavy, a Autrey s Šiškou a Feštrem v útoku Válečníků budou muset být hlavními nositeli kvality hry svých celků. Největší pozornost bude soustředěna na reprezentanta Šiřinu, který po 22 bodech v Utkání 2 v Děčíně další tři poločasy skončil na nule, aby ve druhé půli Zápasu 4 přivedl Slezany 11 body zpět do utkání a bitvu také do velké míry rozhodl. Jakou fazonu si přiveze do Děčína v neděli?

Vůbec největší koncentraci ovšem oba celky budou muset mít na doskok, který měl dosud třikrát lepší Děčín, ale celkově šlo zatím o vyrovnané souboje a každý jeden doskok navíc, zejména pak v útoku, tak v neděli bude mít cenu zlata.

A potom jsou tu ještě důležité trojky. V těch se Děčín dokázal v domácích utkáních soupeři vyrovnat, ale v Opavě zaostal o parník a hodně kvůli tomu nakonec dvakrát padl. Na svém kurtu musí perimetrovou obranu opět výrazně zvednout a donutit Opavu uhrát si zápas v mlýnici kolem koše.

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): „Máme veliký problém se zónovou obranou Opavy, proti které se nedokážeme dostat do střeleckých pozic. Na tom musíme zapracovat a zlepšit se. Každopádně do nedělního utkání musíme dát tolik energie jako do zápasu číslo čtyři, kdy tam hráči nechali opravdu všechno. Opava je ale kvalitní tým a rozhodně nám to nedá zadarmo. Bude to ještě náročná bitva a my si moc přejeme zaplněnou halu a hlasité fanoušky, kteří nám pomohou svou energií vrátit se do Opavy s pozitivní zápasovou bilancí.“

Tomáš Pomikálek (křídlo BK ARMEX Děčín): „Série se vyrovnala a je vidět, že domácí prostředí je opravdovou výhodou, což musíme potvrdit hned v dalším zápase v Děčíně. Vítězství by znamenalo ohromný tlak na Opavu, protože by hrála už proti konci sezony a toho rozhodně chceme docílit. Tímto bych chtěl poprosit všechny děčínské fanoušky o co největší a nejpočetnější podporu - budeme ji potřebovat.“

Petr Czudek (kouč BK Opava): „Chtěli jsme se vracet do Děčína za stavu 2-2, což se povedlo, ale nic není rozhodnuto. Možná bude větší tlak na Děčín, ovšem ten hraje doma s obrovskou energií a má také fantastické publikum. Bude to těžké, ale pokusíme se překlopit sérii na naši stranu.“

Radovan Kouřil (rozehrávač BK Opava): „Jedeme do Děčína s tím, že nemáme co ztratit. Ale ať chceme nebo ne, jeden zápas tam pro postup stejně vyhrát musíme, proto se budeme snažit ukončit to co nejdříve. Do Děčína pojedeme vyhrát, abychom tuto sérii mohli zakončit před svými fanoušky.“

Václav Bujnoch (power forward BK Opava): „Balon je na straně Děčína, on teď musí potvrdit domácí palubovku. Ale nyní už je to v podstatě série na dvě výhry a my musíme jeden zápas venku vyhrát.“