12.0

#8
3.0

Duel Marka s Wissehem pro Tura

Skvostnou play-off podívanou ozdobenou double-doubly nabídli fanouškům ve Svitavách na startu čtvrtfinálové série oba hlavní dirigenti svých týmů. Domácí Roman Marko vysoustružil 23 bodů a 12 asistencí s trojkami 9/5, ústecký Jaytornah Wisseh kontroval 17 body a 12 asistencemi. Byl to ale slovenský generál, který své vojsko držel v rozhodné poslední čtvrtině pevnější rukou (13 bodů a 5 asistencí) a dovedl jej k vítězství 95-83.

Domácí Svitavy využily oslabení Ústí o rozehrávače Šotnara a pod vedením tria Aiken, Kovář, Marko se už po 6 minutách vyšvihly do vedení 21-12, ale hosté se po střídání Marka vrátili zpět a za dozoru Wisseha a produkce především dlouhých se dlouho drželi v těsném závěsu, což dávalo favorizované domácí pod tlak.

V rozhodujícím čtvrtém dějství se Marko třemi trojkami pokusil Tury utrhnout, ale Ústí zejména zásluhou Wisseha odpovídalo stejnou mincí a tak až od stavu 74-72 pod koš najíždějící a z pick-and-rollů obranu účinně napadající Tuři začali získávat klíčový náskok. Ústí už pak vysílalo na koš většinou jen trojky, a byť Houška jednou trefenou dostal ještě hosty na 83-79 dvě minuty do konce, distributor dalších a dalších asistencí Marko už zvrat nepřipustil.

Druhým střelcem jeho týmu (bez Kotáska) byl Matěj Svoboda (16) a třetím Aiken (14+8 doskoků). U hostů vedle Wisseha zářili Houška (21) a Martin (15). Turům pařily trojky (12-10) i vysoce efektivní dvojky (32/23 – 37/19, body zpod koše 40-26 a z brejků 11-4).

Antonín Pištěcký (kouč SLUNETA Ústí): „My jsme tři čtvrtiny předváděli docela slušný výkon na obranné polovině. Mohli bychom se bavit o nějakých detailech a přechodové fázi a útočných doskocích, ale v rámci našich možností jsme předváděli solidní obranu. Bohužel rozhodla 4. čtvrtina pod taktovkou Romana Marka, který na sebe vzal některé těžké střely, a to rozhodlo. Jinak si myslím, že to byl zápas hoden play-off, musel se lidem líbit. A Roman Marko rozhodl. Ve čtvrté čtvrtině jsme dostali 34 bodů, to prostě nejde. Byť jsme dali 24, tak jsme prohráli o 10 bodů a to byl rozhodující faktor celého zápasu.

Lubomír Růžička (kouč DEKSTONE Tuři Svitavy): „V první řadě bych chtěl poděkovat divákům, že si našli cestu v tento sváteční čas a vytvořili tady výbornou atmosféru. Myslím, že tady viděli velmi kvalitní basket z obou stran. SLUNETA hrála po tři čtvrtiny velmi dobře a chytře. Nám se trošku nedařilo na útočné polovině, ať už jsme neproměnili některé otevřené střely, nebo jsme zbytečně zmatkovali v některých situacích, leč v poslední čtvrtině jsme dali 34 bodů. Zápas si vzal do batohu Roman Marko, proměnil těžké střely, uklidnil nás a pak se samozřejmě přidali i ostatní. My teď musíme dobře zregenerovat a v pondělí nás čeká další zápas. Chtěl bych tímto pozvat diváky, ať od 18 hodin přijdou a vytvoří stejně dobrou, ne-li lepší atmosféru než dnes, protože si myslím si, že tato série bude ještě hodně zajímavá.“

Jan Maděra (forward SLUNETA Ústí): „Celý zápas jsme se drželi na pěti bodech a v poslední čtvrtině dal Roman Marko těžké střely.“

Matěj Svoboda (křídlo DEKSTONE Turři Svitavy): „Rozhodla čtvrtá čtvrtina. Všichni ale víme, že play-off není jen o jednom zápasu. V pondělí musíme nastoupit stejně a opět uhájit domácí palubovku.“

7 26 33 23 4 10 19 22 92 83

Absence Svitav: rozehrávač Kotásek (záda)

Absence Ústí: rozehrávač Šotnar (zraněné zápěstí, start nejistý)

Vzájemné zápasy v sezoně NBL: 66-70, 103-56, 81-77, 85-78

V nezvyklé pozici favorita jdou do čtvrtfinálové série po nadstavbě druzí Tuři, kteří zatím prožívají historickou sezonu. Do karet jim hraje uzdravení většiny hráčů, byť někteří i nadále budou nastupovat s určitými zdravotními limity, které se v play-off už musejí snést. Tým neměl vůbec dobrý závěr nadstavby, kdy se ale na sérii porážek hodně podepisovala rostoucí marodka. Teď by měl být zpět už i opěrný křídelník O´Brien, otázkou však po měsíčním herním výpadku bude jeho zejména střelecká forma.

V plném obsazení a navíc doma budou Tuři v prvních dvou utkáních favority, nicméně tři ze čtyř vzájemných utkání byly vyrovnané, což v případě posledních dvou bylo dané i oslabením Turů.

Pro SLUNETU by byl velký problém, pokud by kvůli zraněnému zápěstí nemohl nastoupit rozehrávač Šotnar, který v poslední době vykazoval kvalitní formu a hře týmu dával myšlenku a řád. Bez něj by se navíc opěrná rotace týmu snížila na osm mužů, což by zejména v pondělním druhém zápase mohlo být hodně znát.

Pandy si musí pohlídat především obranný doskok, nebezpečnou trojkovou palbu Turů a také ničivý svitavský pick-and-roll řízený Markem. Zkušený tým ale umí hrát chytře, solidně bránit i neztrácet hloupě míče a i v omezené sestavě má na to, aby silného protivníka na jeho palubovce potrápil.

Lubomír Růžička (kouč DEKSTONE Tuři Svitavy): „Přišel čas play-off. Nejdůležitější část sezony, ve které se nám prozatím podařilo vybudovat si vynikající pozici v podobě druhého místa po dlouhodobé části. Náš soupeř SLUNETA Ústí je tým, který má soupisku výborně vybalancovanou, s mnoha zkušenými hráči. Očekávám těžkou a férovou sérii, do které jdeme poprvé v historii klubu v roli favorita. Vybudovaná pozice je zavazující, ale nesmí být pro náš tým překážkou. Ba naopak, celý rok jsme tvrdě makali, abychom play-off začínali doma před našimi oddanými fanoušky. Tímto bych je rád pozval na oba úvodní zápasy. K prvnímu střetnutí chci dodat to, že zápas bude hodně fyzicky náročný. My musíme hrát náš tempo basketbal, udávat rytmus a být důslední v primárních činnostech na obou polovinách hřiště.“

Roman Marko (rozehrávač DEKSTONE Tuři Svitavy): „Na první kolo play-off se těšíme a očekáváme náročnou sérii. V první řadě jsem rád, že už se všichni kromě Edy Kotáska uzdravili a celý týden trénujeme v dobrém nasazení a kvalitě. Chceme vykročit do této série správnou nohou a věřím, že naši fanoušci nás poženou za vítězstvím.“

Antonín Pištěcký (kouč SLUNETA Ústí): „Jsem rád, že jsme prošli přes předkolo play-off, i když jsem si vědom toho, že to nebyly ideální výkony. Někteří hráči se potýkají s poklesem formy, ale věřím, že se dobře připravíme na play-off a v něm budeme hrát basket, jaký nás zdobil dřív. Naším hlavním úkolem bude zastavit ofenzivu soupeře, nesmíme ho prostě nechat rozstřílet.“

Filip Šmíd (forward SLUNETA Ústí): „Před začátkem čtvrtfinále je otázkou, v jakých sestavách oba týmy nastoupí, ale tohle je play-off a už není na co čekat nebo se šetřit. Oba soupeři se určitě na tuto sérii velmi dobře připraví, budou to takové malé šachy mezi trenéry, protože hráči se navzájem dobře znají. Rozhodující bude určitě obrana a to pro oba celky. Celý tým se na tuto sérii těší, protože jak ve Svitavách, tak v Ústí bude nepochybně skvělá atmosféra.“