12

#8
6.0

Probouzí se perníková síla?

Kamil Švrdlík 23 body, sedmi doskoky a všeplatným kralováním kolem koše potvrdil roli aktuální pardubické super opory a Viktor Půlpán řádil jako „černá ruka“, když v atraktivním souboji nejlepších dvou (nyní aktivních) Čechů do 22 let v lize jasně přestřílel reprezentačního kolegu Šimona Puršla 17-9. Sázel navíc důležité koše při velkém domácím triumfu (97-77) v derby s Tury, v němž Beksa už zase vypadala jako hrozba pro vyřazovací boje. Až další kola ovšem ukážou, zda hrozba trvalá.

Domácí (bez Williamse s Jacksonem) od prvních minut hýřili aktivitou a pohyblivostí pod oběma koši, létali do brejků, vynucovali si spoustu šestek (bilance do půle 15/15) a sbírali útočné doskoky, jež naopak nedávali málo aktivnímu soupeři (dále bez O´Briena). Po vyrovnané první čtvrtině v té druhé soustavou trojek a trestných hodů unikli na 50-35 a po půli 53-41 (Švrdlík 15, Potoček 14) rozhodli smrští v prvních 5 minutách druhého poločasu. Hyperaktivní Půlpán tu zařídil 8 bodů, Švrdlík 6 a Škranc 5 a za stavu 72-52 dala Beksa soupeři šach mat.

Dlouzí Tuři spolu s Markem ještě v úvodu 4. části zahrozili snížením na 76-67, ale nesportovní faul Jelínka pak vybudil baterii 4 bodů Pardubic a hosté už se poté vinou ztrát a nevyužitých útočných doskoků k žádné větší akci nedostali.

Domácí měli ničivou sílu v lavičce, napěchované triem mikrovlnek Singletary (18) - Potoček (16) - Škranc (15). Díky nim náhradníci Beksy přetloukli ty svitavské na hlavu (57-26). Hosté se výrazněji opírali jen o Aikena (21+7 doskoků), Matěje Svobodu (17) a Marka (15). JIP měl lepší trojky (10-8), body zpod koše (36-28) i z brejků (15-8) a také doskoky (40-25, v útoku 15-8).

Zatímco druzí Tuři přišli 4 kola do konce o šanci odskočit třetímu Olomoucku na tři výhry, Beksa se už za Hanáky zavěsila s mankem jediného vítězství.

Levell Sanders (trenér BK JIP Pardubice): „Předvedli jsme dobrý, týmový výkon. Hráči byli od začátku připraveni hrát. Samozřejmě, Svitavy jsou dobrý tým, hrály výborně, ale my jsme po většinu utkání dobře bránili, 40 minut jsme se koncentrovali a to se pozitivně projevilo na výsledku. Drželi jsme vysoké tempo hry, pomohli jsme si snadnými body z protiútoků a zároveň jsme i trefovali trojky. Josef Potoček a David Škranc odehráli velmi dobré minuty, například náš kapitán Radek Nečas neskóroval, ale měl doskoky, asistence, zisky... Evan Singletary, Viktor Půlpán, samozřejmě Kamil Švrdlík, Ondra Kohout... Všichni hráli výborně a k výhře nás dovedl výborný týmový výkon.“

Kamil Švrdlík (power forward BK JIP Pardubice): „Zápas můžeme hodnotit pozitivně - vyhráli jsme o 20 bodů, k tomu po dobrém výkonu. V prvním poločase do toho daly oba týmy hodně energie. Ke konci už oběma celkům trošku chyběla, ale my jsme naštěstí měli nahráno a zvládli jsme to.“

Lubomír Růžička (trenér DEKSTONE Tuři Svitavy): „Domácí vyhráli zaslouženě, byli mnohem efektivnější v útoku. My jsme obdrželi 97 bodů, což je strašně velké číslo. Dostali jsme spoustu jednoduchých košů po našich triviálních obranných chybách, a to mě dost mrzí, ale jak jsem předeslal: očekával jsem velmi těžký zápas. Pardubice hrají velmi dobře, až na kolaps v jedné čtvrtině v Opavě. Myslím, že dneska jejich výkon hodně podpořili David Škranc s Josefem Potočkem, kteří vystoupili ze svého stínu a nakopli domácí.“

Martin Novák (power forward DEKSTONE Tuři Svitavy): „Zápas se hodnotí špatně, protože jsme se přijeli pro výhru a skončilo to porážkou o 20 bodů. Dali jsme si nějaká pravidla, která jsme v první čtvrtině dokázali plnit nějakých 8 minut, ale pak se nám to nějak zhroutilo a hra se otočila v náš neprospěch.“

8 17 25 3 20 13 12 20 17 87 77

Absence Pardubic: guard Jackson (zranění)

Absence Svitav: forward O´Brien a možná nadále i rozehrávač Kotásek

Vzájemné zápasy v této sezoně NBL: 93-85, 93-85, 63-71

Luxusní kulisy dává derby postavení obou týmů v tabulce – hosté ze Svitav se pět kol do konce už téměř dotýkají historického druhého místa po dlouhodobé části a při prohře třetího Olomoucka s mistrem by jim případná loupež na Dašické už tuto metu prakticky zajistila. Ovšem Beksa po téměř kompletním vyprázdnění marodky stále ještě útočí na třetí pozici Hanáků, za nimiž je nyní o dvě výhry, a musí tak stále hořce litovat promrhání výtečné první půle z Opavy. Jejím trvajícím problémem je udržení konstantní vyšší kvality výkonu, zejména pokud na ni soupeři z vrchního patra tabulky zvýší tlak.

Svitavy před týdnem i bez klíčového křídla O´Briena zvládli doma stěžejní duel s Olomouckem, když stále víc těží z produkce svých mladých pušek. Venku však musí svou výkonnost ještě navýšit, protože Beksa bude hladová odčinit opavské selhání.

Levell Sanders (kouč BK JIP Pardubice): „Svitavy jsou tým, který má dobrou přechodovou fázi a střílí hodně trojek, což musíme eliminovat. Jsou také týmem, který dobře doskakuje, takže i na tuto činnost se potřebujeme maximálně soustředit. Náš výkon vždy závisí na naší schopnosti hrát konzistentně celých 40 minut. Zápasy, které prohráváme, tak dopadají jen proto, že v jejich průběhu máme několik pasáží, kdy ztrácíme koncentraci a dáváme našim soupeřům možnost hrát to, co chtějí. Všechny týmy už se navzájem dobře znají, takže se opravdu nemohou příliš překvapit, ale my musíme být důslednější v zastavování silných stránek našich soupeřů. Musíme se maximálně soustředit na svůj výkon a na to, aby byl konzistentní po celý zápas.”

Lubomír Růžička (kouč DEKSTONE Tuři Svitavy): „V derby jsou favoritem domácí, kteří na Dašické hrají lépe než na venkovních palubovkách. My stále nemáme jistotu druhé příčky a budeme tak bojovat o její upevnění. Domácím se do hry vrací hráči z marodky, my budeme i nadále a ještě několik týdnů bez Seana O´Briena. Jeho absence je velkou výzvou pro naše mladé hráče, aby získávali co nejvíce zkušeností a minut v kvalitních utkáních, jaké A1 nabízí.“

Roman Marko (rozehrávač DEKSTONE Tuři Svitavy): „Čeká nás další náročné utkání s Pardubicemi, které tři čtvrtiny hrály v utkání proti Opavě výborně. Naším cílem je udržet druhé místo po nadstavbě. Doufáme, že předvedeme o něco lepší výkon než proti Nymburku.“

Atrakce utkání: komentovaný přenos a poločasové taneční vystoupení dětí ze ZŠ Polabiny 3