3.0

#8
5.0

Číž ihned pomohl k výhře

Zbrusu nový Tur Adam Číž se bleskurychle zařadil na rozehru Svitav a výtečným premiérovým výkonem s 11 body, 4 doskoky, 4 asistencemi a +8 body za 26 minut výrazně pomohl týmu hostů k dobytí ústecké palubovky (78-85), jímž si Východočeši zajistili bez ohledu na ostatní výsledky druhé místo po dlouhodobé části, což je jejich velkolepé nové maximum za dobu působení v Kooperativa NBL. Tuři nakonec při porážkách Olomoucka a Pardubic ani tuhle výhru nepotřebovali, přesto je pro ně před startem play-off důležité přerušení série pěti porážek.

Do zápasu vtrhli šesti trojkami za první čtvrtinu a skvělou závěrečnou tříminutovkou z tohoto dějství (5-14), kdy se utrhli na 20-30. A protože ve druhé čtvrtině přidali i zásluhou čerstvého maturanta Welsche další čtyři trojky, díky bilanci 19/10 a převaze na doskoku (13-28) ovládli za velení Marka (13+4 asistence) první poločas nebývale jednoznačně 35-55.

Už jistě sedmé a na rozdíl od hostů (bez O´Briena, Puršla, Kotáska) kompletní SLUNETĚ už sice o nic nešlo, přesto se nechtěla propadnout na bilanci 10 porážek z posledních 11 zápasů, ve třetí čtvrtině se opakovaně dotáhla na 10 bodů a ve čtvrté se z -12 aktivitou Martina s Wissehem přiblížila až na 66-69. Tuři však udrželi i dál těsný náskok, navíc od stavu 77-81 domácí poslední dvě minuty minuli třikrát z pole a dvakrát z trestní linie a hosté si i při míjení některých šestek došli pro vítězství.

K němu je vedle Číže nejvíc tlačili další rozehrávač Marko (22) a dlouzí Kovář (15+12 doskoků) s Aikenem (13+13 doskoků). Tým sice ve druhé půli minul všech 13 trojkových pokusů, ztratil celkem 16 míčů (domácí 9) a zpod koše zaostal 38-26, přesto celkově byl z trojek lepší (20/6 – 32/10), využil marnosti Pand na trestné linii (29/18 – 31/25) a výhru stvrdil na doskoku (33-45, v útoku 7-14). Domácí, kteří nyní v předkole play-off půjdou na Kolín, drželi Martin (19), Wisseh (17) a Pecka (11+10 doskoků).

Lubomír Růžička (kouč DEKSTONE Tuři Svitavy): „Viděli jsme utkání dvou poločasů, bylo to jako den a noc. My jsme přijeli na zápas naprosto zkoncentrovaní, hráli jsme naši hru, v prvním poločase jsme stříleli s vysokým procentem úspěšnosti z dálky. Dali jsme deset trojek, které jsme si dobře připravili. Do druhé půle jsem hráče varoval, že úvodní pětiminutovka bude takové momentum, které jsme ale bohužel nezvládli. To domácí nakoplo, udělali šňůru 7-0 a 9-0 a vrátili se do zápasu. My jsme se trápili, vkradla se do nás nervozita a nepřesnost, ale naštěstí jsme zvítězili, za což jsem moc rád. Udrželi jsme druhou příčku, ale před play-off před sebou máme ještě spoustu práce s doléčením hráčů a přípravou na soupeře, jenž vzejde z předkola.“

Antonín Pištěcký (kouč SLUNETA Ústí): „Výhra pro Svitavy je důležitá, protože udržely druhou příčku. V první půli jsme hořeli v obraně clony na míč, špatně jsme rotovali, naopak soupeř dobře pouštěl míče z ruky, hodně mi to připomínalo první zápas v Ústí, kdy jsme prohráli o padesát bodů. Ať jsme na pick-and-rollu zkoušeli jakoukoli obranu, Svitavy si s tím dokázaly poradit a navíc střílely s vysokou úspěšností. My jsme navíc zahazovali šoupáky a jednoduché střely, takže jsme poločas prohráli o dvacet. Ve druhé půli jsme přitvrdili v obraně, dostali se na dostřel a jak už to tak bývá, soupeř znervózněl. My jsme měli několik příležitostí překlopit utkání na svou stranu, ale třikrát došlo k tomu, že soupeř dal v poslední vteřině útoku koš s faulem, což udrželo Svitavy na koni. Zároveň bych chtěl pozvat všechny fanoušky v pátek na zápas proti Kolínu. Vím, že je to v nestandardní den, ale budeme potřebovat jejich podporu. Uděláme všechno pro to, abychom z předkola postoupili a pokud počítám správně, vyzvali znovu Svitavy.“

14 31 45 2 12 6 16 28 24 93 85

Absence Svitav: forward O´Brien, rozehrávač Kotásek, power forward Puršl, nejistý je start guarda Slezáka a rozehrávače Welsche (maturuje na gymnáziu v Pardubicích)

Vzájemné zápasy v sezoně NBL: 70-66, 56-103, 77-81

Při aktuální obří marodce už s velmi potřebnou posilou v podobě rozehrávače Adama Číže míří Tuři na palubovku kompletního Ústí, jež počítá dokonce 9 porážek z 10 posledních kol. Jenže ani oslabené Svitavy na tom nejsou po pěti porážkách za sebou vůbec dobře a dokonce jim hrozí ztráta dlouho budované druhé pozice.

Tuři vědí, že jen výhra jim zajistí konečné druhé místo (bez ohledu na ostatní zápasy) po nadstavbě, jež by bylo jejich jasně největším úspěchem v dlouhodobé části za působení v české lize. Pokud však s už jistě sedmými Pandami, chystajícími se na předkolo, padnou, budou se muset ohlížet do nedalekého Děčína a také do Opavy.

Nastat pak mohou čtyři různé kombinace: 1) při souběžných porážkách Pardubic (aktuálně o výhru míň) v Děčíně (stále bojuje i o třetí místo) a Olomoucka (rovněž o výhru míň) v Opavě (už jistě šestá) mají Tuři pohodu a nadále končí drzí

2) pokud zvítězí pouze Pardubice, jdou na vzájemné zápasy před Svitavy na druhé místo

3) pokud zvítězí pouze Olomoucko, při shodné bilanci se na lepší vzájemné zápasy Tuři udrží na druhé pozici

4) pokud zvítězí Pardubice i Olomoucko, budou mít všechny tři týmy shodnou bilanci a z minitabulky tří by se už na 2. místo vyšvihla Beksa (bilance 5-3), třetí by skončily Svitavy (4-4, stále by se ale při postupu ze čtvrtfinále vyhnuly v semifinále Nymburku) a čtvrté Olomoucko (3-5)

Antonín Pištěcký (kouč SLUNETA Ústí): „V posledním utkání nadstavby přivítáme na domácím hřišti svitavské Tury. Soupeř i přes pět porážek v řadě stále drží druhé místo. Vývoj v tabulce jasně dokumentuje, že pokud Svitavští chtějí obhájit svou pozici a nespoléhat na výsledky dalších utkání, pak u nás musí zvítězit. Je tedy zřejmé, že nás nečeká lehké utkání. My budeme především chtít navázat na velmi slušný a bojovný výkon z Pardubic a připravit se na již jisté předkolo play-off.“

David Šteffel (centr SLUNETA Ústí): „Sice už máme jistotu předkola play-off, ale rozhodně nesmíme teď nic vypustit, musíme podat koncentrovaný výkon a naladit se na vítěznou vlnu, abychom do předkola šli dobře naladěni a hlavně s dobře načasovanou formou.“

Lubomír Růžička (kouč DEKSTONE Tuři Svitavy): „Do Ústí jedeme s jednoznačným cílem uspět a přetrhnout šňůru porážek. Vše máme ve svých rukou a věřím, že budeme dostatečně motivováni udělat maximum možného, abychom skončili na druhém místě. Do sestavy již přibude nová posila Adam Číž. Rozhodnutí pro jeho angažování, bylo na základě logické úvahy při absenci klíčových guardů. Do zápasu nezasáhne Sean O´Brien, Eda Kotásek, Šimon Puršl. Otazník visí nad Pavlem Slezákem a Markem Welschem, kterého čeká v odpoledních hodinách státní maturita. Přes všechny zmíněné strasti věřím, že jsme schopni k zápasu nastoupit s maximálním odhodláním a koncentrací. Klíčem k úspěchy bude pokrytí druhých šancí soupeře, limitování ztrát a zastavení přechodové fáze Ústí.“

Eduard Kotásek (rozehrávač DEKSTONE Tuři Svitavy): „Po nepříznivé sérii pěti porážek se v posledním zápase nadstavbové skupiny utkáme s Ústím. Zápas je to pro nás velmi důležitý, výhra by nám zajistila před play-off druhé místo bez ohledu na to, jak dopadnou jiné zápasy. Pokud chceme v Ústí uspět, musíme předvést týmový výkon jak v útoku, tak v obraně.“