8.0
#5
8.0

Oslabený USK slaví postup

Páteční úder v Brně USK zužitkoval zcela naplno a po domácí výhře (77-69) i ve druhém duelu předkola play-off postoupil do čtvrtfinále. Brňanům, kterým kvůli účasti v Zápase 2 semifinále první ligy chyběl jeden z opěrných mužů Stegbauer (kmenový hráč Jindřichova Hradce), tak nakonec nepřinesla štěstí ani nečekaná „stáž“ v A1, ani kouč Chougaz, který v minulé sezoně vedl právě Sovy.

USK ovšem stále neví, na koho narazí ve čtvrtfinále, neboť to bude záviset na postupujícím z druhé dvojice v předkole.

Pražany tentokrát už jako top skórer táhl dvacetiletý rozehrávač a autor 15 bodů Jakub Tůma, který tak navázal na skvělý výkon z prvního utkání. Získal na sebe dokonce 9 faulů a úspěšně si pak vedl i na trestné linii (8/7). Až za ním se ve střelecké listině seřadili Vukosavljevič (14), Štěrba (13+8 doskoků), Mareš (13+7 doskoků) a Appleby (11), který odehrál jen prvních 15 minut. Sovy si ale nakonec poradily i s jeho absencí a také s absencemi Ondřeje Sehnala a Marka Stevanoviče.

Brno tlačilo americké trio Keely (21), Roby (19+8 doskoků), Geiger (17), ale nikdo další se k němu výrazně nepřidal. Rozdílovými disciplínami utkání s velmi nízkým počtem střel (48 - 54) byly trestné hody (20-12) a trojky (9-7).

Domácí se vyšvihli do vedení (29-21) už po trojkové přestřelce (4-5) první čtvrtiny, když zabrali především v jejích posledních třech minutách. Stejně i ve druhé čtvrtině to bylo závěrečných 3:30, kdy USK vystřelil z 35-32 aktivitou mladých pušek Tůmy a Samoury na poločasových 44-33.

Ve třetím dějství vedli domácí až o 16, ale brněnští Američané v jeho závěru zejména ze šestek stáhli manko z 57-43 na 57-52. Ve čtvrté části se pak egoé pokoušelo o obrat, ale Sovám se celou dobu dařilo držet aspoň 4bodový odstup, v závěru zejména zásluhou Štěrby s Tůmou.

Chris Chougaz (kouč egoé Basket Brno): „Tým USK byl v obou utkáních výrazně lepší. Pro nás po prvních dvou velkých vítězstvích v A1 byl poslední měsíc velmi těžkým obdobím, neboť jsme ztratili čtyři hráče a nebylo snadné pracovat, jak bychom si představovali. Před prvním zápasem předkola se sice všichni naši cizinci dali dohromady, ale stále nám chyběl Nehyba, navíc dnes jsme byli i bez Stegbauera. Přeju ale štěstí Jindřichovu Hradci, Stegbauer mu dnes v těžkém utkání pomohl, a přeju štěstí i těm, proti nimž Nehyba hrál, když se mu stalo to zranění. Jistě nemůžu zapomenout ani na těch pět měsíců skvělé práce se svým týmem. I když jsme teď zklamaní, že jsme nedosáhli na první čtvrtfinále v dějinách klubu, stále jsme dosáhli velkého úspěchu, protože po mém příchodu jsme po sérii porážek klesli až na 11. místo a prohráli i s posledním Hradcem Králové. Dnes to pro mě proti hráčům, které jsem ještě loni vedl, bylo zvláštní, a jsem alespoň rád, že do čtvrtfinále postoupili oni. Celkově si myslím, že kluby z Prahy a Brna, tedy ze dvou největších měst země, by si zasloužily víc než hrát jen o postup do play-off. A chtěl bych poděkovat všem našim hráčům, činovníkům v klubu a fanouškům za spolupráci.“

Dino Repeša (kouč USK Praha): „Čekali jsme jiné utkání, než bylo to v Brně. A také to tak dopadlo. Bylo to typické play-off utkání, fyzické a bohužel jsme přišli o dalšího hráče, ale to je život. Blahopřeju svým hráčům, protože byli schopní zápas dotáhnout k vítězství i přes ztrátu Applebyho, což se téměř rovnalo zázraku. Hrát bez Sehnala, Stevanoviče a pak i bez Applebyho nebylo vůbec snadné. Ti, kteří je zastoupili, do toho ale dali víc než sto procent. Blahopřeju svým hráčům i vedení klubu, protože vím, jak bylo pro klub důležité postoupit do čtvrtfinále. Po roce mimo play-off se do něj dostat bez tří zraněných, s takto mladým týmem je velký úspěch. Ještě jsme ale neskončili, tuším, že asi narazíme na Nymburk a máme před sebou skvělé zápasy a já doufám v podporu fanoušků.“

Vzájemné zápasy v této sezoně NBL: 77-76, 69-87, 78-61

Brno na pražské Folimance hraje proti konci sezony, když se doma nechalo hodně zaskočit silným startem Sov, které první duel předkola play-off získaly suverénním způsobem. Právě na první minuty utkání se budou Brňané muset hodně zaměřit. Možná už o něco produktivnější bude první power forward Keely, který na domácí půdě jevil po delším čase mimo hru známky nerozehranosti. V Praze navíc proti sobě nebude mít absentujícího Stevanoviče, velmi důležitého doskakovače i střelce Pražanů. USK tak bude muset ještě víc nést na svých ramenou Appleby s Vukosavljevičem a otázkou bude, zda další povedený výkon přidá mladý rozehrávač Tůma, který se v Brně zaskvěl svým zápasem sezony.

Dino Repeša (trenér USK Praha): „Určitě pro nás zatím nejdůležitější utkání před naším publikem. Věříme, že v hale bude živo. Chceme vyhrát, abychom byli v play-off, to by si USK Praha zasloužil. Věříme, že nám fanoušci dodají potřebnou energii při absenci našich dvou důležitých hráčů Sehnala a Stevanoviče.“

Michal Šob (vedoucí týmu USK Praha): „Nemyslím si, že by se opakoval stejný průběh utkání jako v Brně. Tíha zápasu byla na domácích a my na ně vlétli s energií a týmovým výkonem. Brno určitě zbraně nesloží a bude se snažit odvrátit konec sezony. My si rozhodně nechceme komplikovat situaci, chceme využít mečbol a sérii ukončit.“