4.0

#5
5.0

Šach mat z ruky kapitána

Je to v posledních vteřinách utkání vždy zapeklitá otázka – dát, mít o bod navíc, ale poslat soupeře po timeoutu až na jeho útočnou půlku, anebo šestku nahodit, jít na útočný doskok a nenechat už protivníkovi snadný rozjezd akce, případně povolit maximálně náhodný hod z půlky. Na Folimance hostující Brno zvolilo variantu A.

Nějakých pět vteřin do konce vedlo 74-75, a to poté, co rozehrávač USK Ondřej Sehnal najel do podkošové mlýnice, při zakončení marně žádal faul a k doskoku se dostal Brňan Stegbauer, jenž po získaném faulu zamířil na trestnou linii. První hod nedal a druhý – dal. Tím spasil Pražany a dal jim čas na poradu i klidný výhoz z autu. Kapitán USK Mareš si vyběhl za oblouk a prohnal obručí svou čtvrtou trojku v zápase. Vítěznou, na konečných 77-76. Do konce zbývalo 1,8 vteřiny a hosté už po timeoutu sotva stačili vhodit míč do hry.

Doslova mezi prsty jim tak profičel zápas, který dlouho pevně třímali v rukou. Po čtyřech trojkách v první čtvrtině (tři Geiger) vedli 13-22, o půli 27-40 (body zpod koše 6-16, střelba z pole v procentech 30 - 54), 14 minut do konce 40-58 a ještě 8 minut do závěru 51-64. Jenže pak 4 trojky USK (po dvou Mareš i Sehnal) i tři ztráty a nesportovní faul hostů přivodily nečekaný obrat na 68-66. A zbytek už znáte.

Brno ve čtvrté čtvrtině popravilo 7 z celkových 20 ztrát (USK 12). Jeho řady vedli Geiger (26, trojky 8/6), Keely (14+8F+) a Stegbauer (12). USK, který odehrál už čtvrtý zápas v řadě s výsledným rozdílem do 3 bodů, poprvé uspěl doma a stejně jako v Hradci otočil z dvojciferného manka v závěru, táhli Vukosavljevič (24, už do půle měl 3 fauly), Mareš (19, trojky 7/4) a Sehnal (12+7 doskoků, 7F+). Tým měl zpět guarda Applebyho, který přitom už v týdnu nenastoupil v Alpe Adria Cupu. Už tři ligová utkání v klubu naopak není v létě pořízený power forward Holden, který nenaplnil očekávání.

Dejan Jakara (trenér egoé Basket Brno): „Je to těžká porážka, musíme si zanalyzovat, co se stalo v poslední čtvrtině. Bylo tam příliš ztrát i od zkušených hráčů. Nemám moc co hráčům vytknout, opravdu bojovali celé utkání. Před tou poslední čtvrtinou byli dominantní. USK se stalo něco podobného a také takto prohrál už letos. Myslím, že nakonec je fér, že vyhrál.“

Dino Repeša (trenér USK Praha): „Brno kontrolovalo utkání 35 minut. My jsme konečně předvedli to, jak bráníme na tréninku, ale pouze v poslední čtvrtině. Z této obranné aktivity jsme dali několik lehkých košů a to nás nakoplo. V útoku 5 na 5 jsme se totiž střelecky trápili. Tak jako jsme hráli posledních 10 minut, musíme hrát po celou dobu. Může se nám stát, že nedáme volné střely jako dnes, ale ta obrana nás musí podržet a vrátit nás do hry. Doufám, že nás čeká vítězná šňůra i v úterý v Alpe Adria Cupu a v sobotu v Děčíně.“

3 21 24 1 10 7 20 27 26 75 76

USK v tomto týdnu konečně poznal chuť domácí výhry, když uspěl v Alpe Adria Cupu, ale v NBL na takový pocit po dvou porážkách na Folimance stále čeká. A „černý kůň“ soutěže nebude tím, kdo by chtěl kůži v hlavním městě prodávat lacino. Brňané zatím skvěle brání a při disciplinovaném útoku většinou nedávají soupeřům mnoho brejkových možností. V útoku navíc hrozí z trojek, o což se zatím hodně stará jedno z největších překvapení tohoto ročníku Farský, který výraznými 12 body doplňuje úderné americké trio.

V útoku ještě disciplinovanější, v obraně o řád propustnější a na doskoku srovnatelné Sovy se mohou zatím opřít o výborné trojky, když z oblouku řádí především kapitán Mareš, otázkou však je, co s týmem udělá odchod 20bodového guarda Applebyho. Jeho místo už v utkání Alpe Adria Cupu s Polzelou zabral v létě angažovaný Rashad Whack, jejž po skvělém představení s Polzelou (29 bodů, trojky 10/7) čeká i premiéra v NBL.

Jan Křivánek (forward USK Praha): „Brno začalo sezonu ve výborné formě. Daří se mu podávat konstantní výkony, o čemž svědčí jeho dvě poslední domácí výhry, které skončily totožným skore 77-68. Pokud chceme zvítězit, musíme zastavit osu hráčů Geiger – Roby - Kelly a zároveň nepodcenit ani ostatní talentované české hráče. Jsme posilnění výhrou v Alpe Adria Cupu a kvalitní přípravou, takže věřím, že před našimi fanoušky zvítězíme.“

Dejan Jakara (kouč egoé Basket Brno): „USK ještě nedosáhl úplného využití svého potenciálu. Zejména proto, že měl problémy se zraněními a my víme, jak složité je hrát bez klíčových hráčů. Ve dvou prohrách se Svitavami a Olomouckem měli navíc Pražené ke konci i smůlu. S kompletním týmem mají podle mě spoustu možností v útoku. Čili naší prioritou bude zastavit střelbu perimetrových hráčů a clony na hráče s míčem. Klíčový bude také přechod do obrany, protože z rychlého protiútoku mají spoustu otevřených střel. My jsme teď pozitivně naladění a budeme se snažit pokračovat ve tvrdé hře a bojovat celý zápas. Uvidíme, co nám to na konci přinese.“

Jakub Jokl (centr egoé Basket Brno): „Po třech utkáních doma nás čeká opět venkovní zápas. USK má podobně poskládaný tým jako my, kde mladí hráči dostávají hodně šancí. Věřím, že navážeme na naše výkony z předešlých zápasů a toto utkání zvládneme dovést do vítězného konce.“