20.0

#12
10.0

Spearman neváhal ani vteřinu!

Hlavní zprávou duelu dvou předních týmů se sdílenou druhou bilancí soutěže mohlo být to, jak hosté z Opavy v kompletním složení po vyhrané první půli na celé čáře propadli v té druhé. A mohlo to být i to, že souboj dvou celků s vyrovnanou bilancí skončil ohromným 26bodovým rozdílem. Pro pardubického kouče i jeho svěřence se ale zprávou číslo 1 stalo zejména to, že našli, co potřebovali – dost dobrou náhradu za „zmizelého“ lídra Burnetta.

Brandon Spearman přišel, viděl a jako náhradník zasíťoval 16 bodů za 18 minut, což z něj učinilo pardubického top skórera. Na to, že měl za sebou pár tréninků, neznal soupeře a nevěděl, co a jak se bude pískat, začal v NBL od podlahy (navzdory 5 ztrátám). Předvedl silové nájezdy, dvě proměněné trojky ze dvou pokusů a ukázal, že cizí mu není ani obrana. Ve své snaze bojovat o nejvyšší umístění tak Beksa ztrátou Burnetta možná nakonec ani o tolik nepřišla.

Domácí televizní duel s Opavou si chtěla maximálně zjednodušit od prvních minut. Po dvou ztrátách lídra Slezanů Šiřiny se nastartovala třemi trojkami k trháku 13-2. Tři kontra trojky hostů nápor přibrzdily, ale letecké přesuny dopředu z elastické obrany znamenaly nový únik na 27-14, to už i po trojce Spearmana ze závěru první čtvrtky.

Ovšem od stavu 32-19 Beksa onemocněla neduhem, který se stále nedaří z její hry vymýtit, a to úsekem s kumulací velkého množství ztrát. Za posledních 8 minut první půle jich bylo hned 8, k tomu se přidala měkkost na obranném doskoku a Opava, jež už v závěru první čtvrtiny přistoupila k zóně, se kanonádou 5 trojek ve druhé čtvrtině prostřílela k poločasovému vedení 43-44.

Řeč velkých čísel však pro ni – po půli s 9 trojkami - ve druhém poločase skrývala hrozbu, jež se pak i naplnila. Hosté nadále velkou část svých útoků odbavovali palbou z dálky, a když trojky přestaly pršet a domácí přestali nabízet lacinými chybami body zdarma, zápas se pro Opavu začal bortit. Od poloviny třetí čtvrtiny pardubická obrana na čele s Welschem a Spearmanem navyšovala tlak, získávala míče a asistencemi Welsche řízený útok odvál domácí v závěru třetí čtvrtiny až na 71-57, po čtyřminutové šňůře 14-0. A v posledním dějství už nebylo o co hrát.

Kromě Spearmana domácí střelecky táhnuli i Pandula (15), Kent a Potoček (po 13), 10 doskoků zaznamenal Kohout a 8 bodů s 8 asistencemi a 3 zisky základní rozehrávač Welsch. Za hosty byli výraznější jen Klečka (14) a Zbránek (13). Na 5 bodech a 5 asistencích byl zastaven lídr týmu Šiřina, další rozehrávač Kouřil neskóroval vůbec.

Pardubice při výhře 96-70 naprosto dominovaly na doskoku (52-33), v bodech z brejků (32-6) a zpod koše (46-26).

13 20 33 1 11 12 16 19 21 55 70

Absence Pardubic: křídelník Škranc (dlouhodobé zranění)

Pardubice nabraly v posledních šesti utkáních už tři porážky, ale v televizní pondělek tu bude nový den a hlavně nová posila na křídle z bundesligy – Brandon Spearman. Jeho efektivní zapojení může Bekse přihrát plusové body, naopak pokud se hned nechytí, můžou to hosté využít ve svůj prospěch.

I Slezané registrují tři porážky z posledních dokonce jen pěti utkání, ale jejich forma je konzistentní a zajímavé bude především sledovat, zda i proti druhému týmu ligy na doskoku dokážou se svou výškově poddimenzovanou sestavou podat v tomto segmentu hry další nadprůměrný výkon. Jejich 52 doskočených míčů z palubovky Olomoucka je hrozbou pro všechny další soupeře.

Tomáš Bartošek (kouč BK JIP Pardubice): „O motivaci máme v zápasech s Opavou vždycky postaráno, protože v posledních letech se s ní utkáváme velmi často i v play-off. Vzájemné zápasy jsou většinou velice zajímavé, s těsnými výsledky. Tento konkrétní zápas je navíc přímým soubojem o 2. místo a my v něm samozřejmě chceme uspět, neboť bychom rádi vstupovali do nadstavbové části právě z druhého místa. Velkým motivačním faktorem je i touha vrátit se po porážkách s Děčínem a Nymburkem na vítěznou vlnu v NBL. Mezi klíčové faktory, které budou rozhodovat o vývoji utkání, bych zařadil čtení obrany Opavy, která velmi často mění právě druhy obran. My jsme si v předchozích zápasech dokázali, že umíme dobře zahrát i proti zóně, že jsme schopni si vytvářet dobré sřelecké pozice a z nich skórovat, jen je třeba hrát trpělivě a dobře obranu číst. Dále bych zmínil kvalitní obranu hráčů na perimetru, aby se výborní opavští střelci z dálky nedostali do střelecké pohody a také koncentraci na vlastní obranný doskok. I když Opava hraje v nižší sestavě, bývá velmi aktivní na útočném doskoku. Nový guard Brandon Spearman se ve čtvrtek zapojil do týmových tréninků a na trénincích naplňuje přesně to, co jsme od něj očekávali: dává do hry mnoho energie na obou polovinách hřiště, je velmi dynamický, hraje hodně fyzicky, využívá svých silných stránek.”

Luděk Jurečka (forward BK Opava): „Bude to v opět v televizi a to nám moc nesedí, důkazem byla nedávná porážka v Děčíně. Pokud chceme uspět, musíme být kompletní a podat koncentrovaný výkon bez sebemenších výpadků.“

Dušan Štěnička (GM BK Opava): „Bude to přímý souboj o druhé místo v tabulce. Pardubice dokázaly odehrát vyrovnaný souboj s Nymburkem, což dokazuje, že když se jim daří, jsou velmi silné. Na druhě straně, když se jim nedaří, prohrávají. Jaký den budou mít v pondělí, to uvidíme večer v televizi. My odjíždíme po dlouhé době kompletní.“

Atrakce utkání: možnost zakoupit nástěnný kalendář BK JIP Pardubice na rok 2018, originální směsi ořechů a sušeného ovoce od hráčů Beksy, vystoupení cheerleaders IM CHEER Pardubice a tanečnic Fit clubu Alfa Pardubice, divácké soutěže o vstupenky na projekt Hrajeme spolu za Pardubice IV, o medovník od kavárny Nano café a nástěnný kalendář.