5.0

#21
7.0

Beksa vede o 21. Bronz na dosah

Bez stopy dramatu se odehrál první duel série o bronz. Pardubice dokázaly vytřepat z hlav velké zklamání ze semifinálového vyřazení a zápas v Opavě ovládly 67-88. Pro odvetné utkání na domácí půdě, kde série v pondělí skončí, si tak z hlediska skore vytvořily ideální pozici.

Slezané se popravili do velké míry sami, když už do půle spáchali 15 ze svých 22 ztrát. Paradoxem bylo, že vyrovnané skore udrželi v první čtvrtině, v níž ztratili 9 míčů, a utkání jim uteklo až v závěru druhé, v níž byl poměr ztrát 6 ku 7.

Burnettem a Švrdlíkem tažení hosté, kteří do půle po ztrátách soupeře vytěžili 15 bodů, za poslední čtyři minuty druhé čtvrtky utekli z 28-33 na 30-44. Slezané (stále bez ústředního power forwarda Gniadka) navíc už za prvních 20 minut minuli 17 ze svých 19 trojek (hosté 10/5) a moc jim tak nepomohl ani vyhraný doskok.

Domácím nevyšel ani start do druhé půle s celoplošnou agresivní obranou a už po čtyřech minutách a oboustranné baterii ztrát náskok hostů narostl na 20 bodů. Opava se ale ještě nevzdala a ze stavu 40-62 (13 minut do konce) se zažehnuta Zbránkem přihnala k Bekse, ve čtvrté čtvrtině ztrácející jako o závod (9 z celkových 22 ztrát), až na 59-71.

Za zbylých 6 minut utkání ji ale potkala střelecká marnost, když přidala už jen 8 bodů, z toho 4 padly v poslední půlminutě.

Vítězové ve druhé půli podstatně zlepšili doskok, který nakonec vyhráli 28-41. Lepší byli i z brejků (18 bodů) a ještě výrazněji zpod koše (28-46). Jejich lídry byli Burnett (18), Švrdlík (15), Wall (13, trojky 4/3) a Autrey (13+9 doskoků, ale i 7 ztrát), veterán Nečas se blýskl 7 zisky (plus 7 bodů a 9 doskoků). Za domácí, kteří trefili jen 5 trojek z 33 pokusů, se nad 7 bodů dostali pouze Zbránek (15) a Klečka (13).

Petr Czudek (kouč BK Opava): „Dnešní utkání se nám nepovedlo, beru to na sebe, zřejmě jsem přecenil víru v motivaci v boji o třetí místo. Přísnější měřítko hodnocení snesl jen Filip Zbránek, který bojoval, co mu síly stačily. Zatím jsme v poločase, máme týden na to, abychom zvedli hlavy.“

Tomáš Bartošek (kouč BK JIP Parduice): „Od začátku utkání jsme šli do vedení, rozhodující byla druhá čtvrtina, kdy jsme dobře bránili a nedovolili domácím snížit pod deset bodů. Dnes jsme si dobře podávali míč a vytvářeli si tak střelecké pozice. Samozřejmě jsme rádi za poměrně vysokou výhru, ale ještě není dobojováno a doma musíme třetí místo potvrdit.“

Radek Nečas (power forward BK JIP Pardubice): „Konečně jsme se v play-off trefovali ze střední a delší vzdálenosti. Díky tomu jsme domácí nutili k těsné obraně a tím si vytvářeli prostor pro přihrávky do lehkých pozic. Opava náš náskok v závěru snižovala, ale nedostala se nikdy pod deset bodů rozdílu. Nakonec nám vyšla i koncovka a máme slušný náskok do odvety.“

10 31 41 3 14 15 22 21 23 96 88

Absence Opavy: křídlo Vlček (loket), power forward Gniadek (stehno – start nejistý).

Absence Pardubic: guard Příhonský (dlouhodobé zranění).

Vzájemné zápasy v této sezoně: 84-87 (v Pardubicích), 70-78 (v Opavě), 68-96 (v Pardubicích), 72-81 (v Opavě).

V úterý od 18:00 začne souboj o třetí místo a bronzové medaile v letošním ročníku Kooperativa NBL. Stejně jako finále se bude letos hrát pouze na dva zápasy a rozhodne celkový součet skore obou duelů. První zápas hostí Opava, v pondělí se hraje odveta v Pardubicích.

Souboj zklamaných semifinalistů nemá jasného favorita. Všechny čtyři letošní vzájemné zápasy sice ovládli Východočeši, ovšem jen ve třetím, kdy soupeř byl oslabený, zvítězili jednoznačně. Za Pardubice se výrazně prosazoval především ligový top skórer Burnett, na nějž si nyní Slezané zřejmě dají maximální pozor. Zajímavostí bylo, že Beksa v prvních dvou utkáních měla lepší trojky (9-7 a 6-3). Pravidelně byla lepší na doskoku, ale jen ve třetím utkání o větší množství. Také ji srážely ztráty, když v prvních třech utkáních jich spáchala 19, 21 a znovu 19.

Beksa v semifinále docela jednoznačně podlehla Děčínu a znovu jí tak nevyšel sen o finále. Opava podala v domácích zápasech semifinále velmi dobrý výkon proti favorizovanému Nymburku, dokonce zvítězila ve třetím zápase doma a ve čtvrtém duelu soupeře dlouho trápila.

O bronz se oba soupeři utkali i v sezoně 2013/14, kdy ve formátu na dva vítězné zápasy slavila poměrem 2-1 Opava.

Petr Czudek (trenér BK Opava): „Čeká nás první utkání o třetí místo, ve kterém nejsme favoritem. S Pardubicemi jsme letos čtyřikrát prohráli, ale pokud se nám podaří zopakovat domácí výkony, které jsme předvedli proti Nymburku, tak šanci máme docela slušnou."

Jakub Šiřina (rozehrávač BK Opava): „Hodně chceme medaili, takže je na nás, co jsme pro to schopni udělat. Soupeř je silný, ale my už víme, že každý je porazitelný.“

Tomáš Bartošek (trenér BK JIP Pardubice): „Po semifinálové sérii s Děčínem bylo na všech znatelné velké zklamání, že se nám nepodařilo postoupit do finále. Už je to ale za námi, musíme se dívat dopředu. Hodně jsme mluvili o tom, že už nemá cenu se zabývat tím, co se stalo, a proč se to stalo, protože už to nejde změnit. My se zkrátka musíme soustředit na to, co bude, a to je série o bronzové medaile. Opava se dlouhodobě prezentuje stejným stylem basketbalu. Její hráči jsou dlouho pospolu, jsou sehraní, jejich velkou zbraní je tříbodová střelba: mívají hodně pokusů i vysokou úspěšnost. V semifinálové sérii s Nymburkem byli také hodně aktivní na útočném doskoku a snažili se o co nejjednodušší koše z protiútoků, na to si také musíme dát pozor. Hra Opavy rozhodně není jenom o Jakubovi Šiřinovi, velmi dobré výkony odvádí Radovan Kouřil i další hráči, takže je potřeba se soustředit na soupeře jako celek.“