BK Opava

#11
14.0

Nymburk hladce stvrdil postup

Obhájci titulu z Nymburka nepřipustili další překvapení, v pátém utkání semifinále porazili doma Opavu jasně 90-54 a ukončili sérii čtvrtou výhrou. Ve finále se utkají s Děčínem, který stejným poměrem 4-1 na zápasy zdolal Pardubice.

Od začátku bylo jasné, že Středočeši nepřipustí nečekanou domácí prohru a hosté se drželi jen čtvrtinu. První desetiminutovka skončila vyrovnaným skore a ještě během ní Opava dvakrát vedla, ale druhou čtvrtinu ovládli domácí poměrem 32-10 a bylo prakticky rozhodnuto. V druhém poločase pohodlný náskok úřadující mistři navyšovali až na 41 bodů a závěr proběhl v poklidu.

Nymburští donutili Opavu k 17 ztraceným míčům a úspěšnosti střelby pouhých 29 procent, navíc přeskákali Slezany 47-33. Nejlepšími střelci zápasu byli nymburští Allen s Hallem, kteří nastříleli po 14 bodech, veterán Benda přidal 13 bodů. Opavu vedli s deseti body Blažek s Bujnochem.

Jiří Welsch (křídlo ČEZ Basketball Nymburk): „Odpor Opavy trval jen čtyři minuty na začátku, pak se projevila naše kvalita. Naším úkolem bylo dnes sérii ukončit, a to se povedlo. Ale je třeba smeknout před Opavou, že se vůbec pátý zápas hrál a k tomu, jak se doma vyhecovala. My ale jdeme po cestě za splněním našeho cíle. V Opavě asi zafungoval psychologický faktor. Po dvou jasných výhrách jsme asi trochu povolili, oni se stmelili a předvedli velmi bojovný výkon. Tady u nás byly všechny tři zápasy jednoznačné, ale u nich jsme i čtvrtý zápas rozhodli až na konci. Hrají tam s mnohem větším sebevědomím a odvahou, pomáhá jim ta divácká kulisa. Ve druhém semifinále jsme fandili Pardubicím, ale průběh série byl jasný. Trochu mě to překvapilo, protože jsem spíše do finále tipoval Pardubice. Asi na ně padla lokální deka z té první domácí porážky a už se nevzpamatovali. Takže je to potřetí za sebou stejné finále a naším cílem bude, aby i stejně skončilo. Jestli je třetí zápas s Opavou varováním před finále? My už jsme to varování dostali v Lize mistrů, kdy jsme první zápas prohráli o 22 bodů a ve druhém nám nestačila ani výhra o 21 bodů. O jediný bod jsme nepostoupili. To by nám před finále mělo připomenout, že v tomto formátu se hraje o každý bod, který může rozhodnout celou sérii.“

Petr Czudek (trenér BK Opava): „Byl to pro nás desátý zápas s Nymburkem v této sezoně. Ne vždy jsme se s tím popasovali se ctít, třeba v prvních dvou zápasech semifinále, kdy nám chyběla víra a nasazení. Doma se nám ale zápasy velmi podařily a výkonem jsem překvapili sami sebe. Jedna výhra je pro nás třešnička na dortu. Nymburk je někde jinde. Když máme víru a sebevědomí, tak jsme mu schopni konkurovat v určitých pasážích hry, ale ne celých 40 minut. Dnes byla první čtvrtina dobrá, ve druhé už jsme udělali pár chyb. Druhý poločas jsme se snažili, ale nešlo to. Ted´ se připravíme na zápasy o třetí místo, abychom to zakončili kovem.“

Ronen Ginzburg (trenér ČEZ Basketball Nymburk): „Hráli jsme proti velmi dobrému týmu, který hraje chytře a má velmi dobrého kouče. Zvlášť v Opavě to pro nás bylo nepříjemné. Ale vyhráli jsme celou sérii, za to jsme rád. My se teď musíme soustředit na zvláštní systém finále, abychom potvrdili roli favorita.“

Petr Benda (power forward ČEZ Basketball Nymburk): „Trochu nám drhnou začátky zápasů, to musíme do finále zlepšit, protože pak to musíme dohánět. Pak už to bylo pod naší taktovkou. Hráli jsme dobře, nátlakově, nutili jsme soupeře k chybám a díky tomu jsme mohli využívat naši nejsilnější zbraň a to protiútoky. Takže jsme zvládli závěr série a přeji Opavě štěstí do boje o třetí místo. Pokud bude hrát s nasazením jako proti nám doma, tak má šanci proti Pardubicím uspět.“

10 23 33 2 12 5 17 18 21 38 54

Absence Nymburka: křídlo Pumprla (koleno).

Absence Opavy: křídlo Vlček (loket), nejasný stav je u power forwarda Gniadka (stehenní sval).

Zápas 1: 100-64
Zápas 2: 117-51
Zápas 3: 76-80
Zápas 4: 79-66

Alfou a omegou pro domácí bude co nejvíc ztížit soupeři distanční střely, nedat mu tolik útočných doskoků jako v Utkání 3, mít maximum přechodových bodů a celkově kontrolovat doskok. Opavané musí věřit, že potřetí už dokážou v Nymburce zahrát líp, že jim budou tak jako doma padat i těžké trojky a že se budou stíhat vracet proti brejkům soupeře a donutí ho hrát co nejvíc 5 na 5 a co nejvíc střílet z dálky. Pak už bude na domácích snajprech, zda si vystřílejí větší náskok, či ne. Nymburk se však nejpíš bude muset vyrovnat s hrou v malých sestavách, aby stíhal vykrývat rychlé oprace hostů na perimetru. Pak ale bude otázkou i kvalita a četnost doskoků.

Oren Amiel (asistent ČEZ Basketball Nymburk): „Abychom Opavu zastavili z perimetru, tak to většinou znamená ubránit akci ještě před samotnou střelou, protože hráči soupeře dokážou proměňovat i těžké střely. Důležité je také si pak pohlídat obranný doskok. Celkově nemusíme skoro nic měnit, jen musíme proměňovat volné střely, které si vytvoříme. Věřím, že se nám to doma podaří. Stále říkáme, že každý zápas je otevřený a začíná se od nuly. Věřím, že naši hráči ukázali už ve čtvrtém utkání v Opavě charakter a doma budou chtít sérii ukončit, abychom již nemuseli znovu cestovat.“

Radovan Kouřil (rozehrávač BK Opava): „V Nymburce se hraje velice těžko, soupeři jsou hodně silní a doma zvlášť. Bude to hrozně těžké pro naši mentalitu se nějak zformovat, aby to nedopadlo ostudou jako druhý zápas u nich. Uvidíme, co se bude dít.“

Dušan Štěnička (GM BK Opava): „Nymburk jsme nahlodali jednou výhrou a jedním téměř vyrovnaným utkáním, takže doma na nás zase vletí jako uragán. Chceme se se semifinále důstojně rozloučit a předvést dobrý výkon.“

Atrakce utkání: vystoupení roztleskávaček, soutěž ve střelbě z půlky, do níž firma Barton připravila jako odměnu už 10.000 korun.