19.0

#10
32.0

Opavu zlomili silou vůle

Válečníci byli téměř celý zápas svázáni nutností konečně protrhnout černou sérii porážek čítající už čtyři utkání. A byť na ně hosté z Opavy 40 minut dotírali a nedali jim vydechnout, nikdy je neohrozili natolik, aby jim vítězství mohli vyrvat. Válečníci se tak po výhře 85-75 dostali na bilanci 8-8 a už ve středu se v předehře 19. kola mohou dostat na kolínské palubovce i do plusu.

Televizní hit pro ně rozjel 9 body v řadě za prvních tři a půl minuty nepravděpodobný muž – centr Grunt. Jeho výboj však Opava, v základu s 18letým Slavíkem, ustála a zavřením podkošového území, brejky i trojkami se – i přes 2 rychlé fauly prvního power forwarda Gniadka - udržela na vyrovnaném skore. Svůj 23bodový koncert už v první čtvrtině rozjel univerzální forward Bujnoch a týmu tak zprvu ani nechyběly body přísně stráženého Šiřiny.

Děčín v první půli zápolil s úspěšností zpod koše, a proměnit odsud něco navíc, mohl hosty setřást už tady. I tak se ale odpoutal ve druhé čtvrtině při postupně se lepšící hře do zóny na 37-24, a to po 100sekundové šňůře 12-0. Řádil tu veterán Landa, který na sebe získal dva útočné fauly a ještě zakončoval brejky.

Válečníci pak ale na více než tři minuty bodově zcela vyschnuli a Opava se do půle dostala i díky rozkvětu Šiřiny na 6 bodů. Po změně stran stáhla až na rozdíl tří bodů, to ale byla zároveň její labutí píseň. V další části třetí čtvrtiny jí nepadaly trojky, jejichž bilanci měla po 30 minutách 20/4, navíc ji zatížilo i 12 ztrát. A domácí i přes další útočné trápení silou vůle postupovali přes slezský val kupředu.

V úvodu čtvrtého dějsví pak především rozehrávač Šiška utrhl domácí až na 70-56, ale jako by se vysílil, začal pak on, ale i jeho další kolegové kupit driblingové i přihrávkové chyby pod zvýšeným tlakem opavské obrany a skvělý Bujnoch ze dvou útočných doskoků dostal ještě hosty na osm. V závěru nejaktivnější Šiřina vedl ještě poslední atak z -14 na -7, ale zároveň míjel šestky a bližší přístup už Děčín nepovolil.

Při extrémně vyrovnané střelbě (68/27 – 67/27) i počtu faulů (22-23) rozhodla o něco větší přesnost domácích trojek (22/9 - 27/7) a výtěžnost na trestné linii (25/22 – 22/14). Vítěze vedli famózní Pavel Houška (19+8 doskoků, 4 asistence a TH 8/8 ze 7F+) s Šiškou (15+8 asistencí) a Gruntem (11), u hostů Bujnocha (23+10 doskoků a 5 zisků) doprovodili Šiřina (18) s Gniadkem (11). Bez bodu končili v sezoně čtvrtý a pátý střelec týmu Klečka a Jurečka.

Petr Czudek (trenér BK Opava): „Čísla nelžou, a když se podívám do statistik, je to jasné. My jsme zvládli první čtvrtinu velice dobře, ale jako bychom se uspokojili, ve druhé jsme nechali Děčín udělat dvanáctibodovou šňůru a za pět minut jsme dostali šestnáct bodů. To si nemůžeme v takovém utkání dovolit. Sice jsme se ještě vrátili do zápasu, ale stálo nás to hodně sil. Navíc jsme měli problémy s fauly klíčových hráčů. Ve druhém poločasu jsme se snažili, ale když chcete porazit Děčín, nemůžete mu dovolit tolik útočných doskoků, nemůžete si dovolit patnáct ztrát. A když už jsme se dostali na čáru trestného hodu, číslo 63 procent vám taky nepomůže. Dnes to nebylo z naší strany dobře odehrané. Musíme se ale rychle oklepat a poučit z chyb, protože nás čeká náročný týden.“

Pavel Budínský (trenér BK ARMEX Děčín): „Při naší letošní domácí televizní premiéře to nebyl špatný basketbal z obou stran. Měli jsme pěkný vstup díky Pavlu Gruntovi, který odvedl v útoku dobrou práci a dal svoji druhou trojku v dresu Děčína. Opava je však tým, jenž má souhru, hráči se vidí, správně čtou hru a umí zakončovat. První čtvrtinu jsme tak prohráli o bod, protože se mi zdálo, že se bojíme chodit rychleji dopředu. To se změnilo ve druhé čtvrtině, kdy jsme po doskočených míčích měli přečíslení a udělali dvanáctibodovou šňůru. Opava však díky Kubovi Šiřinovi do poločasu snížila. Pak ale přišel konec třetí a začátek čtvrté čtvrtiny, kdy jsme se dostali do vedení o šestnáct bodů. Ovšem soupeř znovu snížil, hrál uvolněně a dobře. Naštěstí nedal nějaké otevřené střely a my jsme díky naší bojovnosti získali výhru. Ta je o to cennější, že přišla po čtyřech porážkách a snad bude pro nás vzpruhou pro další duely. Další vzpruhou snad bude, že jsme se dnes po dlouhé době konečně sešli v kabině kompletní a všichni na sobě měli dres. Z týmu byl hned cítit odhodlanější duch.“

Václav Bujnoch (power forward BK Opava): „Rozhodla druhá čtvrtina, kdy jsme si nechali Děčín utéct. Pak se to s námi už neslo celý zápas. Sice jsme se dokázali několikrát vrátit do zápasu a snížit na šest sedm bodů, ale neudělali jsme ten poslední krok. Chtěli jsme, aby Děčín neměl hodně útočných doskoků, ale to jsme nezvládli. Také jsme měli slabší střelbu a výsledek je, jaký je.“

Pavel Houška (BK ARMEX Děčín): „Jsem rád za výhru a potvrzení dobrého výkonu z Nymburka. Doufám, že nám to vydrží a přeneseme si to dál, protože teď následuje série důležitých utkání."

11 28 39 1 11 8 15 22 23 70 75

Absence Děčína: centr Jakub Houška (start nejistý), power forward Krakovič (start nejistý)

Válečníky tíží série už čtyř porážek v řadě, což je za poslední sezony věc nebývalá. A ač by ji už potřebovali zlomit, aktuální soupeř k tomu není ten nejpříhodnější. Rozparáděná Opava vyhrála už 6 z posledních 7 zápasů a regulérně se přihlásila do boje o druhé místo po základní části, a možná nejen po ní. Děčínu, navíc nadále oslabenému, to v posledních zápasech příliš nepadalo z trojek a ani dvojky nebyly výstavní.

Slezany táhne výborná nátlaková obrana i ofenziva posílená o velké dávky útočných doskoků. V minulých letech suverénně nejhorší doskakovači ligy v této sezoně zapsali už 8 zápasů s nejméně 40 doskoky a to v jejich hře dělá hodně.

Pavel Budínský (trenér BK ARMEX Děčín): „Opava je velmi konsolidované družstvo, které těží ze své herní vyspělosti, velké míry talentu většiny hráčů a sehranosti, jež jim umožňuje hrát velmi pohledný a efektivní basketbal. Jakub Šiřina je díky zkušenostem z národního týmu dominantní postavou a jeho obrovské sebevědomí je cítit nejen na jeho hře, ale i na hře jeho spoluhráčů. Opava je zkrátka v období, kdy sklízí plody své dlouhodobé koncepce, a proto se zaslouženě pohybuje v popředí tabulky. Přesto ji budeme doma chtít porazit a oplatit jí porážku z prvního vzájemného duelu. Bude to ale těžké, především proto, že nevíme, jestli nastoupíme v osmi jako v posledním utkání v Nymburce nebo kolik nás vlastně bude.“

Jakub Krakovič (power forward BK ARMEX Děčín): „Nejsilnější stránkou Opavy je její souhra a nebezpeční jsou všichni hráči. Jádro týmu je spolu už delší čas a dokáží se velice dobře číst. Hlavní zbraní Opavských na útočné polovině je jejich střelba z dlouhé vzdálenosti, kterou si musíme pohlídat, pokud chceme myslet v tomto zápase na vítězství. Doufám, že fanoušci si najdou cestu do haly a pomůžou nám doma zvítězit.“