20.0

#24
22.0

Nekonečné drama pro Válečníky

Nekonečné drama pro Válečníky! Neuvěřitelnou podívanou předvedli hráči Děčína a Opavy divákům v ARMEX Sportcentru. Extrémně vyrovnaný duel dospěl až do druhého prodloužení a v něm nakonec domácí uhájili svou palubovku těsným skore 112:109.

Začátek vyšel v zóně často bránícím hostům, kteří drželi mírné vedení a dotáhli ho až do konce první desetiminutovky. Druhé období ale patřilo domácím Válečníkům, kteří otočili a do přestávky šli s náskokem. Nerozhodla ani třetí čtvrtka, po které se oba týmy srovnaly na 61 bodech. Ve čtvrté čtvrtině to vypadalo, že zápas ovládnou domácí, kteří vedli dvě a půl minuty před koncem o sedm bodů, ale Šiřina s Jurečkou snížili a Kouřil těsně před koncem srovnal trojkou přes obránce na 86-86, čímž zařídil prodloužení. Hosté si ve druhé půli pomohli hned 6 trojkami.

První nastavená pětiminutovka přinesla bitvu o každý bod, ve které měli mírně navrch hosté. Ti měli na rozdíl od čtvrté čtvrtiny v poslední minutě náskok a byli blízko výhře, ale Vyoral trojkou pár vteřin před koncem srovnal a poslal zápas do druhého prodloužení. Hlavní rozehrávač Děčína v prvním prodloužení dal osm bodů včetně dvou trojek.

V druhém prodloužení už se hrálo opatrněji a skore nepřibývalo jako v prvním nastaveném čase. Minutu a půl před koncem srovnal hostující Blažek na 107:107 a napětí vrcholilo. Z dalšího útoku poslal Děčín do vedení Houška střelou ze střední vzdálenosti, ale na druhé straně rychle srovnal Gniadek. Pak Pomikálek ztratil míč, ale Kouřil svou trojku neproměnil. Rozhodnutí přinesla až v úplném závěru dalekonosná trojka Vyorala, na kterou už hosté neměli čas odpovědět.

Zápas, který byl jedenadvacetkrát vyrovnaný a třiadvacetkrát se měnil vedoucí tým, rozhodovaly maličkosti. Opavě nestačilo ani třináct úspěšných trojek, protože Děčín byl mírně lepší na doskoku a výrazně lepší v úspěšnosti dvojek (62 procent ku 52). Domácí Válečníky (bez centra Jakuba Houšky) táhla čtveřice hráčů, tři z nich se dostali dokonce přes dvacet bodů. Nejlepší byl s 26 body Pavel Houška, 23 bodů dal Bažant a 21 Pomikálek, na osmnáct se dostal hrdina domácích Vyoral. Nejlepším ze šesti dvouciferných střelců hostů byl Šiřina s 20 body (+17 za 27:22), Martin Gniadek přidal 17 bodů a devět doskoků, přičemž už v 25. minutě měl 4 fauly.

Petr Czudek (trenér BK Opava): „Dnes to byl pěkný a dlouhý zápas. K vidění byly super individuální výkony a tři šťastné střely. Od začátku jsme chtěli zabránit Děčínu v útočném doskoku, což se v první čtvrtině nepovedlo, protože jich měl šest. Věci, které se dějí na konci zápasu nebo v prodloužení, jsou vidět nejvíc, ale já jsem viděl, že jsme naší nekoncentrovaností neměli neutrální míče a dělali zbytečné ztráty. Naštěstí v závěru základní doby přišla naše šťastná trojka. Jinak to byl pěkný zápas v krásné atmosféře, bohužel pro nás se smutným koncem. Ale klukům jsem řekl, že se nemají zač stydět a mají dát hlavy nahoru. Naše forma jde nahoru a uvidíme, co z toho vytěžíme.“

Pavel Budínský (trenér BK ARMEX Děčín): „Gratuluji Opavě za předvedený výkon. Dnes to byl neskutečný večer, protože oba týmy ukázaly, proč se dostaly do skupiny A1. Kdyby se udělal sestřih některých akcí, mohl by směle konkurovat NBA. V závěru normální hrací doby jsme zápas dostali zbytečně do prodloužení, protože jsme udělali dvě tři chyby a dostali těžkou trojku Kouřila přes Pavla Houšku. V prvním prodloužení se Opava dostala do lepší výchozí pozice, ale oplatili jsme jí stejnou mincí. Ve druhém prodloužení už bylo vidět, jako toho mají oba týmy plné zuby, ale snažily se a zasloužit by si vyhrály oba. Děkuji všem fanouškům, že nám pomohli.“

Filip Zbránek (křídlo BK Opava): „Utkání bylo pro diváka určitě atraktivní, bohužel pro nás se smutným koncem. Rozhodovaly maličkosti, jednou z nich bylo osm našich nedaných šestek.“

Lukáš Bažant (křídlo BK ARMEX Děčín): „Byl to krásný zápas pro diváky, těžké střely, fyzický basketbal a hrálo se rychle nahoru dolů. Ani jeden tým si nevytvořil vetší bodový náskok a závěr byl spíše o vůli a šťastných střelách.“

Absence Opavy: křídlo Vlček.

Nejnabitější duel prvního kola nadstavbové skupiny A1 se odehraje v tradičně zaplněném ARMEX Sportcentru v Děčíně. Na hřiště třetího týmu tabulky přijede nyní už opět čtvrtá Opava (v tabulce A1 má při rovnosti bodů s USK lepší celkové skore, na konci základní části však byl čtvrtý USK díky lepším vzájemným zápasům) a dá se očekávat velmi vyrovnaná bitva. Domácí zakončili základní část výhrou, ale na zdolání Slunety se v severočeském derby hodně nadřeli. Potvrdili však domácí sílu a svou neporazitelnost doma (kromě zápasu s Nymburkem) chtějí prodloužit i v sobotu.

To Opava v posledním kole nestačila na Pardubice, ale s Děčínem má v sezoně vyrovnanou bilanci, takže se nemusí ničeho bát. Jedním z rozhodujících faktorů může být střelba z dlouhé vzdálenosti, protože oba celky patří v lize k nejlepším ve střelbě trojek. Hosté potřebují tradičně velké výkony od dua Šiřina – Gniadek, v domácím dresu se jim postaví Vyoral s Pomikálkem a Pavlem Houškou.

Pavel Budínský (trenér BK ARMEX Děčín): „Kolektivní pojetí hry, herní inteligence obou rozehrávačů, jež dělají lepšími své spoluhráče, kombinační hra, tříbodové nebezpečí od všech hráčů, tvrdost a důraz v osobních soubojích - to je vizitka našeho soupeře. Všechny tyto atributy provázejí naše vzájemné souboje, které končí většinou rozdílem několika málo bodů. Myslím, že si všichni moji hráči pamatují poslední utkání v Opavě, kde jsme kvůli jedné katastrofální čtvrtině prohráli, a proto věřím, že budeme zdravě namotivováni v prvním utkání A1 tuto prohru Opavě sportovně vrátit.“

Robert Landa (power forward BK ARMEX Děčín): „Rozjíždíme nadstavbu, v níž nás čeká série deseti utkání, která rozhodnou o našem nasazení do play-off. Děčín a Opava - jediné dva týmy v NBL bez zámořských hráčů, tedy basketbalové představení, ve kterém budou mít hlavní roli čeští hráči a trenéři. Opava se prezentuje tradičně kombinačním útokem a jako jeden z mála týmů v nejvyšší soutěži pravidelně brání zónově. Naše vzájemná střetnutí bývají bojovná a tvrdá, většinou se hraje na nízké skore. Ze široké hráčské lavičky Opavy "vyčnívají" rozehrávači Šiřina a Kouřil, na křídle střelec Jurečka a pod košem pak Gniadek s Blažkem. Zvláště doma je třeba vyhrávat a nám se to daří. Pevně věřím, že první letošní vítězství v A1 si připíšeme již tuto sobotu.“

Jakub Šiřina (rozehrávač BK Opava): "Po mizerném výkonu proti Pardubicím a sedmi hodinách v autobuse to nebude nic lehkého. Ale v poslední době v Děčíně umíme hrát, už jsme odtamtud nějakou výhru dovezli, takže tam pojedeme vyhrát i nyní. Teď už si jednoduchý zápas nevyberete. Musíme hrát na doraz s každým a urvat co nejvíce výher."