Body

Užitečnost

Zisky

Klíčem svitavské sucho

Tuři dovršili večer neúspěšných comebacků domácích a v 19. zápase sezony zapsali už 14. porážku (z toho šestou doma). Pod výsledek 57-63 se podepsala především katastrofická druhá čtvrtina (5-19, mimo jiné 3 útočné fauly), v jejichž posledních 8 minutách se domácí propadli z 16-12 na 19-33. Slezané navázali i kvalitní třetí čtvrtkou, v jejímž závěru vytáhli své vedení až na 31-55, a i když domácí finiš přinesl v závěrečném dějství stažení manka z 20 na 6 bodů (55-61 dvě minuty do konce), víc už hosté nedovolili.

Opava se tak i přes oslabení o Bujnocha, Dragouna a Vlčka prodrala k 10. vítězství, díky němuž se zavěsila o jedinou výhru za čtvrtý Kolín. Soupeře předčila z trojek (5-9) a opřela se o trio Jurečka (17, trojky 7/5), Šiřina (11+5 zisků, 8 asistencí na 8 ztrát) a Cvek (10).

Domácí nakonec měli do hry i (původně nejisté) Jelínka, Roseboroa, Andrese i Špačka, ale chyběl ústřední rozehrávač Bannister (kotník), stejně jako nový playmaker Marko (jeho příchod z Prostějova řeší arbitráž). V týmu už také není guard Mays, s nímž se klub rozloučil. Nový shooting guard Slezák za 35 minut stihl 8 bodů, 8 asistencí, 6 dokoků a 4 zisky, netrefil však žádnou trojku a ztratil i 5 míčů. Tuři se v utkání téměř nedostali na trestnou linii a navíc je tížilo 19 ztrát.

Petr Czudek (kouč BK Opava): „Pro nás velmi důležité vítězství. Měli jsme v nohách zápas s Ostravou, ale to si myslím, že bylo naší výhodou, protože první poločas bylo vidět, že na soupeři ta pauza byla znát. My jsme toho dobře využili. Měli jsme dvanáctibodový náskok, což jsme chtěli. Pak přišla výborná třetí čtvrtina. Z naší strany míč putoval na hráče, co je mít mají. Jurečka tam dával trojky. Bylo to s lehkostí. Bylo jasné, že soupeř začne hrát vabank a bude riskovat, přitvrdí, půjde do risku a tam nám trochu ubývaly síly. Přišly pohledy na tabuli, jak čas šel pomalu, což tak je pokaždé, a vidíte, že basketbal je hrozně rychlá hra. Pokud vedete o 24 bodů, tak to vůbec nic neznamená a není to nic jistého. Udělali jsme pár chyb v obraně, naštěstí jsme náskok zuby nehty udrželi, protože soupeř hrál poslední čtvrtinu opravdu dobře. My už jsme neměli sílu něco vytvořit a z toho vyplynulo i těch osm vstřelených bodů v poslední čtvrtině.“

Lubomír Růžička (kouč DEKSTONE Tuři Svitavy): „Na nás byla vidět třiadvaceti dní dlouhá pauza, která není obvyklá. Samozřejmě jsme chtěli odehrát přátelské utkání v tomhle týdnu, abychom měli aspoň nějaký zápas v nohách, ale bohužel nás skolila chřipková epidemie. Dneska někteří kluci vstali z postelí a šli hrát. Zápas se dostal do stavu minus 24 bodů a my jsme šli do hry vabank. Ta byla vodou na náš mlýn a začali jsme soupeře stahovat. Rozhodla hlavně v prvním poločase naše bojácná hra všech hráčů, takové rozkoukávání všech na hřišti. Opava se dostala ve třetí čtvrtině do pohody, rozebírala nás jednoduchostí a na nás byla vidět taková kostrbatost. To byl největší rozdíl, proč nastal tak velký propad ve skore. Potom už jsme se chytli košem s faulem, jednoduchou trojkou, druhou trojkou a byli jsme zase ty Svitavy, které doma bojují a hrají bez bázně a hany. Prohra se stala, neděláme z toho tragédii. Už abychom zase byli kompletní a zdraví, pak můžeme hrát s každým.“

6 25 31 15 11 15 20 22 66 63

Absence Svitav: rozehrávač Andres (nemoc), power forward Jelínek (nemoc), křídlo Špaček (achilovka), rozehrávač Bannister (výron kotníku, start nejistý), power forward Roseboro (dlouhodobě laboruje s poraněním ramene, první ostrý trénink absolvoval ve čtvrtek, start nejistý).

Absence Opavy: křídlo Vlček (sešroubovaný loket po zranění z pohárového zápasu v Ostravě), power forward Bujnoch (viróza), guard Dragoun (školní povinnosti).

V utkání bude klíčové, kdo do něj vůbec zasáhne. Opava své absence nahlásila předem, u domácích je jejich rozsah nejistý. Hosté budou mít k dispozici alespoň nějaké rozehrávače, u Turů taková jistota není, neboť přestup nového playmakera Marka z Prostějova ještě není dotažen, Andres je nemocný a potíže má i Bannister. Zejména z tohoto pohledu je složité predikovat průběh i výsledek utkání.

Lubomír Růžička (kouč DEKSTONE Tuři Svitavy): „Po odmlce 23 dní se vracíme do kolotoče zápasů NBL. V našem týmu došlo k posílení o Pavla Slezáka a Romana Marka. Druhý jmenovaný však do souboje s Opavou nezasáhne a o jeho připsání na soupisku se rozhodne v dnech příštích. Pevně věřím, že zapojení Pavla i Romana je krokem správným a už první tréninky naznačily, že se máme na co těšit. V tomto týdnu náš tým však potkala krize v podobě nemoci a zranění. Výčet šrámů není sice optimistický, ale celý realizační tým dělá maximum, abychom v dnech nejbližších byli kompletní. Zápas s Opavou bude pro nás velmi těžkou zkouškou. Soupeř oproti nám odehrál po Vánocích tři utkání a je tak mnohem rozehranější. Bude záležet, jak se nám podaří zastavit jeho nebezpečnou hru, opírající se o trojkové pokusy a dirigentskou taktovku Jakuba Šiřiny.“

Dušan Štěnička (GM BK Opava): „Pokud chceme udržet první šestku, musíme ze Svitav přivézt dva body. Bude ale to těžké, protože pojedeme v devíti hráčích.“

Atrakce utkání: soutěž v šestkách o pizzu z pizzerie Art ve Svitavách, dárkovou tašku od společnosti Kozák a dárkový poukaz od Kosmetika Vendula Báčová Svitavy.