BK Opava

#24
12.0

Houpačka se smrští TCH pro USK

Vysokoškolákům se podařila odveta za první vzájemný duel s Opavou, když přežili i málo vídanou druhou čtvrtinu. Vstup do zápasu se naopak povedl domácím velmi dobře, když se jim dařila střelba, a dvojice Jaromír Bohačík - Michal Mareš nasázela 17 bodů, čímž o jeden bod předčila celou produkci hostů.

Druhá desetiminutovka byla naopak přehlídkou absolutního střeleckého trápení domácích, kteří dali pouhých 6 bodů, přičemž všechny padly během minuty uprostřed tohoto hracího období. Hosté rozložili body mezi více hráčů a do poločasu si nesli sedmibodové vedení (28-35).

Zápas jako na houpačce pokračoval i ve třetí čtvrtině, kdy se naopak strhla slušná přestřelka na obou stranách. Navíc byl po dvou technických chybách vyloučen domácí trenér Alilovič a kormidlo převzal teprve pětadvacetiletý asistent Jan Pospíšil. Za domácí se rozehrával k velkému výkonu Bohačík (i on dostal technickou chybu), hosty však držela ve vedení dvojice Šiřina - Gniadek. Náskok Opavy vyrostl díky šňůře 2-10 v závěru čtvrtiny až na 51-61.

Nečekané rozzuzlení nabral zápas v poslední čtvrtině, kde zničil hosty dalšími 14 body Jaromír Bohačík, který sám přestřílel Opavu v tomto dějství 14-8. Na úvodní koš Slezanů v poslední desetiminutovce z rukou Kouřila Opava navázala další trefou až po čtyřech hluchých minutách a další body hostů přišly za rozhodnutého stavu v poslední minutě.

Domácí lídr Bohačík měl navíc i značnou podporu spoluhráčů, a proto jeho tým nakonec dokráčel k celkem vysoké výhře 81-69. Frustrace obou celků z výroků rozhodčích vyvrcholila dalšími dvěma technickými, tentokrát pro Opavu.

I statisticky bylo utkání bláznivé. Hosté vypálili na koš o 23 střel víc, ale měli úspěšnost jen 39 procent. Domácí zato stříleli hned 45 trestných hodů a 36 jich proměnili. Pražanům nepomohlo 18 ztrát, ale vynahradili je dominancí na doskoku 42-26. Jasně nejlepším hráčem zápasu byl Bohačík, který nastřílel 33 bodů a doskočil 11 míčů. Na své body spotřeboval pouhých 12 střel, střílel totiž 14 šestek a minul jedinou. Do dvouciferných čísel se dostal ještě Michal Mareš se 13 body a Štěrba s 12 (10 trestných hodů). Jedinými výraznými střelci hostů byli patnáctibodoví Šiřina s Gniadkem, který ale trefil jen 6 ze 17 střel.

Petr Czudek (kouč BK Opava): „My jsme nenastoupili do utkání dobře. Byli jsme málo agresivní. Soupeř byl více v pohybu a první čtvrtina dopadla, jak dopadla. Ve druhé čtvrtině jsme hráli to, co jsme chtěli, a s čím jsme sem přijeli. První poločas byl celkově dobrý z obou stran. My jsme tam získali určité vedení a dobře jsme vstoupili i do třetí čtvrtiny. Pak chytrý tah trenéra soupeře vlastně rozhodl celý zápas. Dál už není co hodnotit, pak už to byla taková holomajzna. Ani rozhodčí, ani hráči, ani trenéři vlastně nevěděli, co se na hřišti děje. Chtěl bych pogratulovat kolegovi Pospíšilovi, že to dotáhl do vítězného konce. Klobouk dolů před Jaromírem Bohačíkem, který to vzal na sebe, dal těžké střely, dal šťastné střely, ale tak už to někdy bývá.“

Jan Pospíšil (asistent USK Praha): „Přestože jsme se na utkání připravovali celý týden, nevstoupili jsme do něj příliš dobře. Měli jsme tam moc situací jako na kolotoči. Hráčům se nedařilo zkoncentrovat na nacvičené situace a taktiku, kterou trenér definoval. Druhá čtvrtina byla z naší strany naprosto tragická a nebyli jsme schopni s hrou soupeře udělat téměř nic. Pak to, co se dělo, byl paradoxně impuls pro nás a semklo nás to. Hráčem utkání je rozhodně Jaromír Bohačík, který na sebe bral zodpovědnost, když bylo třeba.“

9 17 26 1 9 8 11 22 36 40 69

Absence USK: pivot Primorac (kotník), rozehrávač Hájek a forward Křivánek (viróza)

Velká bitva se dá očekávat na Folimance, kam přijede přes Opava. Vysokoškoláci mají svému soupeři co vracet, protože na jeho hřišti v úvodu sezony prohráli o jediný bod. Navíc potřebují každou výhru v těžkém boji o první šestici. O šestku bojují i hosté, ale s výrazně lepší výchozí pozicí a výhra v Praze by jim také výrazně pomohla. Matchupem zápasu je podkošový duel domácího Madsena se slezským power forwardem Gniadkem.

Michal Šob (vedoucí týmu USK Praha): „V Opavě jsme prohráli rozdílem jediného bodu a stále je cítit pachuť koncovky tohoto utkání, kterou jsme měli ve vlastních rukou, ze kterých nám byla odebrána. Máme tedy Opavě co vracet. Půjde o jiné utkání, nicméně budou rozhodovat první minuty utkání a naše obrana.“

Jan Pospíšil (asistent USK Praha): „Opavě máme v odvetném utkání rozhodně co vracet. V našem posledním střetnutí jsme si zpět do Prahy odvezli hořkou porážku o jediný bod. Doufáme, že navážeme na zlepšující se herní projev vítězstvím před domácím publikem. Musíme se i nadále koncentrovat na kvalitní obranu a nedovolit opavským střelcům skórovat z dlouhých vzdáleností.“

Jakub Šiřina (rozehrávač BK Opava): „Na USK se hraje obtížně, nevyhrává se tam jednoduše. Jestli ale předvedeme obranu jako proti Jindřichovu Hradci nebo ve středu se Svitavami, tak máme dobrou šanci na výhru.“

Dušan Štěnička (GM BK Opava): „USK nás doma hodně potrápil, takže do Prahy nejedeme v roli favorita. Samozřejmě chceme vyhrát, ale uvidíme, kolik nám obrana domácích dovolí.“

Atrakce utkání: USK se v utkání zapojí do charitativní akce Každý koš pomáhá, poločasová soutěž o věcné ceny od Celozrnné a bezlepkové pekárny Dvorník, vystoupení Wildcheerleaders.