19.0

#8
21.0

Po Vučicově erupci sahali po výhře

Tuři nevyužili další slabší chvilky vicemistra i nebývalého trojkového vzepětí Vučici a v Děčíně si nechali proklouznout mezi prsty nemalou šanci na dva body, kterou jim nesuverénní domácí celek – ač hrající většinu druhé půle v nejsilnější sestavě - několikrát nabídl. Severočeši však měli v samém závěru přece jen o vlas pevnější nervy a urvali tak v předehře 18. kola vítězství 75-71. Na něj se rukou nerozlučnou složili Pavel Houška (19, trojky 6/4, 11 bodů už v první čtvrtině), Palyza (17, trojky 5/3), Pomikálek (13) a Vyoral (11). Nikdo další z domácích nepřekonal kótu 4.

Tuři vycenili zuby – i při vychýlené mušce ex-Válečníka Jelínka - už v první čtvrtině (21-23). Po ní sice na více než 4 minuty bodově vyschli, ale včas se probrali, aby ještě do půle vygumovali 7bodový náskok domácích. Horší pro hosty bylo, že už po 13 minutách měl 3 fauly Jelínek a po 20 stejné závaží obtěžkalo dalšího důležitého podkošového hráče Mickelsona.

Domácí další pokus zlomit zápas podnikli ve třetí čtvrtině, kdy tři trojky dua Palyza – Pomikálek při ztrátách a míjených trojkách hostů vynesly Děčín z 38-41 na 50-41. I když ale Tuři za posledních 9 a půl minuty třetí části vsítili pouhých 6 bodů a v úvodu poslední části ztráceli po trojce Pavla Houšky už 58-44, stále nebyli i díky lepšímu doskoku (24-32) ze hry.

Po jedné dalekonosné ráně Teplého spustil šokující kadenci svého trojkometu Vučica, který třemi projektily a celkem 13 body během 5 minut umožnil hostům návrat do zápasu a poté i dotýkání se výhry. Šokující proto, že v utkání proměnil 5 trojek ze 6 pokusů, ač dosud v sezoně kromě dvou případů měl vždy jen jednu nebo žádnou úspěšnou trojku.

Válečníci se poté postavili znovu na nohy (69-63) baterií tří trojek (2 Vyoral), aby Jelínek a po ztrátě Palyzy a nesportovním faulu Landy Bannister s Vučicou vyrovnali.

22 vteřin do konce však domácím pomohl dopich Pomikálka na 71-69 po krátké trojce Vyorala, a když Bannistera zblokoval Vyoral, a rozehrávač hostů se vzápětí dopustil kroků, poslední vteřiny už 4 přesnými trefami došestkoval pro domácí Palyza.

Tuři taktickou hrou nedávali domácím brejky, ani body zpod koše (18-26) a litovat tak vedle 11 trojkových tref soupeře mohli především svých 18 ztrát. Lídry „kameníků“ byli Vučica (19) a Mickelson (15).

Lubomír Růžička (kouč DEKSTONE Tuři Svitavy): „Je těžké pro mě hodnotit zápas, když jsem plný emocí pozitivních i negativních. Pozitivní je to, že jsme se dokázali vrátit do utkání a moji hráči předvedli veliký charakter a ukázali, že se nevzdávají. Za to jim patří dík. Negativní ale bylo například to, že jsme ve třetí čtvrtině špatně pohybovali míčem, hráli jsme individualisticky a vrátili jsme se ke hře, kterou nechceme produkovat. Mám takové rozpolcené pocity, protože už mě nebaví slýchat komplimenty, že se naše hra zlepšila. Raději bych si už připisoval vítězství. Je to další koncovka, kterou jsme ztratili. Děčínu gratuluju, byla tady super atmosféra, dobře se tu hraje.“

Pavel Budínský (kouč BK ARMEX Děčín): „Utkání mělo zajímavý vývoj, protože každému týmu, který sem přijede, se tu díky krásné atmosféře hraje dobře. Svitavy jsou složeny tak, že mají kvalitu nejen na podkošových, ale i na venkovních pozicích. Po vyrovnaném poločasu jsme odvedli dobrou práci v obraně ve třetí čtvrtině, kdy jsme rozbili systém hry Svitav. Pak jsme se dostali do dvouciferného náskoku, jenže v tu chvíli se ukázala naše vzácná vlastnost, kdy začneme vymýšlet věci, které k nám vůbec nepatří. Dnes na tom mají veliký podíl naši rozehrávači, kteří nebyli schopni organizovat hru. Také jsme přecházeli střelecké pozice, místo toho, abychom navyšovali naše vedení. Volili jsme nějaké extra přihrávky, extra kombinace, zkrátka extra buřty. Jenže tyhle extra buřty nám přinesly jen hloupé ztráty, Vučica dal dvě trojky, Teplý jednu a Svitavy vycítily, že ještě není konec. Byla to zkrátka komplikovaná, ale dobrá výhra. Dnešní výkon je však důvodem k tomu, abychom se podívali na video a řekli si, že všichni musíme hrát stejně. Dnes mi to totiž přišlo, že jedni hráli to a druzí ono.“

Jere Vučica (křídlo DEKSTONE Tuři Svitavy): „Rozhodla naše špatná třetí čtvrtina, kterou jsme prohráli o deset bodů. Také nás poškodilo několik ztrát v závěru, kdy se hra lámala. Je ale dobré, že se nám povedlo se vrátit zpět do zápasu. Atmosféra byla v Děčíně krásná a doufám, že se sem ještě vrátím k dalším zápasům.“

Lukáš Palyza (křídlo BK ARMEX Děčín): „Ukazuje se, že v české lize už nejsou slabé týmy a že ani tak kvalitní tým, jakým momentálně Děčín je, si nemůže dovolit vypustit ani jeden útok. Ve třetí čtvrtině jsme vedli o jedenáct, už to vypadalo, že získáváme půdu pod nohama, ale udělali jsme hloupé ztráty, Vučica dal trojky po našem špatném návratu do obrany a zase to bylo vyrovnané. Podle mě jsme byli šťastnějším týmem, kdy jsme v závěru udělali několik dobrých rozhodnutí. Ale dávám kredit Svitavským za zlepšení v posledních zápasech. Nebylo to vůbec jednoduché a soupeř nás donutil vydat ze sebe to nejlepší.“

10 22 32 11 8 18 21 26 60 71

V Děčíně zkříží zbraně celky s přesně opačnými bilancemi. Duel bude násobně zajímavější pro power forwarda Jiřího Jelínka, který ještě na jaře oblékal válečnický dres. Svůj návrat do ligy oslavil dvěma skutečně impozantními výkony, pak ho ale Pardubice a Ústí udržely na uzdě, aby opět explodoval v Ostravě. Co si nachystal na své bývalé spoluhráče, se uvidí už tento večer.

Svitavy jsou zatím nevyzpytatelným týmem, který musí teprve stabilizovat své výkony. V prvním středu s Děčínem doma padl jen o bod (61-62), když udržel na uzdě ztráty (to se týmu poslední zápasy vyjma derby v Pardubicích vesměs daří), a navíc soupeře přeskákal. Přesně to musí zopakovat i v odvetě, pokud chce mít vůbec nějakou šanci na úspěch.

Velkou otázkou bude, zda spíš využijí sehrávání s týmem nové posily Děčína Lukáše Palyzy, anebo je ligový top skórer potopí stejně jako při své válečnické premiéře u Vajgaru.

Pavel Budínský (kouč BK ARMEX Děčín): „Svitavy zlepšily svůj herní projev příchodem staronového trenéra Růžičky a pivot Jirka Jelínek přinesl produktivitu, která pomohla našemu soupeři k zisku několika cenných bodů do tabulky. Kvalitu jednotlivých hráčů jsme dostatečně poznali v prvním utkání, které jsme šťastně vyhráli o bod. Čeká nás hodně práce, každý tým je letos konkurenceschopný, a to platí i pro Svitavy. Jejich výhra v Kolíně je to, co nám jasně signalizuje, že si nemůžeme dovolit podcenit sebemenší detail v přípravě, a na hřišti pak musíme dělat věci správným způsobem, abychom mohli pomýšlet na výhru.“

Tomáš Pomikálek (křídlo BK ARMEX Děčín): „Svitavy jsou sice na děleném předposledním místě tabulky, ale již na jejich palubovce jsme zjistili, že to nic neznamená a hráli jsme vyrovnaný zápas do poslední vteřiny. Navíc se do Svitav vrátil nám známý Jirka Jelínek, který zatím podává skvělé výkony. Ale i přesto věřím, že pokud udržíme koncentraci a začneme od začátku, tak jako ve druhé polovině zápasu s Jindřichovým Hradcem, měli bychom být my ten tým, který bude udávat tempo a připíše si dva body.“

Lubomír Růžička (kouč DEKSTONE Tuři Svitavy): „V minulém kole v Ostravě jsme předvedli slušný týmový výkon, který jsme nepřetavili ve vítězství. Už v pondělí jsem apeloval na hráče, zejména na naše guardy, že musejí být více nebezpeční a to nejen střelbou za 3 body, ale především kreativní průnikovou hrou, kde musejí hledat správná rozhodnutí buďto pro sebe, anebo „extra-pasem“ donutit soupeře k větší obranné rotaci. Tím se bude otevírat stále větší prostor k snazšímu zakončení pro celou pětici na palubovce. Tento malinký detail nám chyběl v poslední pětiminutovce, kdy jsme odpovědnost nechávali spíš na našich podkošových hráčích. Hra by měla být vyváženější po celých 40 minut. Tým Děčína bych popsal jedním slovem - koncepce. Klub s bohatou historií, výborným zázemím pro hráče a vynikající diváckou kulisou. DNA našeho soupeře je jednoznačně týmová, a to na obou polovinách hřiště. Hráči na útočné polovině výborně sdílejí míč a neustále hledají lepší a lepší pozice pro zakončení. Na obranné půlce je vidět rukopis trenéra Pavla Budínského. Válečníci dobře rotují a neustále se snaží vytvářet tlak na hráče s míčem. Zatím je ještě těžké predikovat, jakým způsobem se změní herní tvář týmu po příchodu Lukáše Palyzy. Co se jistě změnilo, je zvýšení talentu na obvodu a otevření většího prostoru pro hráče v dolním postavení a při pick-and-rollu.“