37

16
19

Tuři „přepisují“ historii

V povánoční fázi sezony, kdy Nová huť kosila vše, co jí přišlo do cesty, a motory naplno šlapaly i Kolínu a USK, se nezdálo pravděpodobné, že svitavští Tuři na šestý pokus naplní svůj sen o historicky prvním play-off NBL. Nakonec se ale „mlékařům“ vše podařilo, i když k tomu bylo třeba skolit v posledním kole vicemistry z Děčína. Tuři, kteří poslední zápasy skoro nikdy neměli k dispozici všechny své opory, jednou měli okolnosti i na své straně, když Válečníci dorazili bez 4 důležitých mužů.

A především – osud týmu si při výhře 84-73 vzal na starosti famózním způsobem Evan Bruinsma, autor 34 bodů za 27 minut. 12 bodů a 15 doskoků přidal Doaks a další mohutný příspěvek přišel i od rozehrávače Jonese: 13 bodů, 8 doskoků, 6 asistencí, 6 zisků a 7F+! Tým ovládl doskok 39-27, 18 bodů dal z 15 útočných doskoků a spoustu košů získal i po 19 ztrátách Děčína. Jen 10krát faulující a také 7krát blokující Tuři zaostali v trojkách (8-11), ale uspěli na body zpod koše (36-22). Za Děčín byli výraznější jen Jelínek (21) s Vyoralem (14).

MVP utkání Bruinsma 14 body už v první čtvrtině vytáhl domácí k vedení 27-17, když hosté tu zapsali 5 ztrát. Po 4 trojkách ve druhém dějství vedli Tuři až 47-32 a ve třetím, kdy Děčínu došly trojky, Bruinsma svým 28. bodem (po 23 minutách hry) upravoval už na 62-39. Svitavy, které tu nejvíc vedly o 24, sice v závěru o část náskoku přišly, ale to byla jen výsledková kosmetika. První play-off klubových dějin jim už za bouře v hledišti (620 fanoušků) nemohlo uniknout.

Pavel Budínský (kouč BK ARMEX Děčín): „Z domácích bylo cítit, že od začátku jdou za svým cílem. Byli velmi šťavnatí, přímočaří a agresivní v některých soubojích, kde my jsme udělali několik takticko-technických chyb. Hlavně ve vymezeném území a pak i při krytí hráčů v dolním postavení, a to se nám stalo osudným. V okleštěné sestavě, a i když jsme v prvním poločas ztráceli dvouciferně, byly naší nadějí tři střely Tomáše Vyorala do šatny. Chtěli jsme utkání od druhého poločasu uchopit lépe. Jenže v okamžiku, když dal soupeř čtyři koše v řadě, zatímco my nikoliv, bylo o osudu zápasu jasno. Dneska jsme neměli tolik energie, byli jsme těžkopádnější a také jsme nečetli dobře hru v některých pasážích. Chyběl mi rytmus a změna hry. Za domácí byli tahouny Bruinsma a Jones, k nimž se přidali i ostatní. Na doskoku jsme neměli parametry a výšku na to, abychom odstavili dopichující hráče jako Doakse a Barkera.“

Stanislav Petr (kouč BOHEMILK Tuři Svitavy): „Děčínu chyběli podkošoví hráči, my jsme na to zareagovali a chtěli jsme to využít. My jsme chtěli na to osmé místo jít, ale víme, že nás čeká Nymburk. Děčín je tým bojovníků, a i když to bylo o 17 až 18 bodů, tak jsem věděl, že to nevypustí. My jsme lehkovážně ztráceli míče a najednou se náskok ztenčoval. My jsme ale byli celý zápas ve vedení, tak si myslím, že jsme si vítězství zasloužili.”

Vzájemné zápasy v sezoně: 0-3

Tuři, kteří naposledy proti Brnu přerušili sérii 4 porážek, stojí před závěrečným utkáním v unikátní situaci. Zvítězí-li, postoupí bez ohledu na výsledky NH i Ústí do prvního play-off svých krátkých dějin v NBL. Týmu navíc nahrává sestava Válečníků, oslabená o klíčové dlouhé Houšku a Landu a neméně důležitá křídla Striu (pata, na play-off by měl být připraven) s Pomikálkem, který si ze středečního utkání odnesl zranění pravého kolena. Navíc o stavu power forwarda Jelínka se rozhodne až těsně před duelem ve Svitavách.

Děčín nicméně od doby, co se mu sype sestava, má bilanci 3-1 a poslední výhra nad Pardubicemi v šestičlenné rotaci musí být pro Tury obrovskou výstrahou. Ti tak stejně jako Beksa musí co nejvíc ovládnout doskok, ale k tomu musí přidat i kvalitní střelbu, jež se z většiny nesmí odbývat z perimetru.

Tomáš Teplý (kapitán BOHEMILK Tuři Svitavy): „Máme před sebou jedinečnou šanci postoupit. Jednalo by se o první play-off v historii svitavského basketbalu v NBL. Je to pro nás obrovská výzva a chceme a uděláme pro její naplnění všechno! Doufám, že nás přijde podpořit plná hala. Chceme, aby naši fanoušci byli naším šestým hráčem!“

Pavel Budínský (kouč BK ARMEX Děčín): „Čeká nás nažhavený soupeř, který cítí svoji šanci proklouznout na poslední chvíli do play-off. Nás nejvíce zajímá, s jakou sestavou vůbec k tomuto utkání odcestujeme, neboť marodka se stále rozšiřuje. Přesto chceme i toto utkání odehrát se ctí a vítěznou mentalitou.“

Tomáš Vyoral (rozehrávač BK ARMEX Děčín): „Sice nás trápí velká marodka, ale v minulém zápase s Pardubicemi jsme ukázali, že jsme schopní hrát výborně i v malé sestavě. Zápas ve Svitavách budeme chtít určitě vyhrát a připravit se dobře na play-off.“

Atrakce utkání: soutěž o míč podepsaný všemi Tury a jejich realizačním týmem, dále o poukaz od T-CAR Boskovice na víkendové zapůjčení vozu Hyundai, o triko s podpisy hráčů či o pizzu z pizzerie ART ve Svitavách.