13.0

#11
14.0

Opava bez rozehry. Řádil Bruinsma

Stejně jako Válečníci poznávají život bez Tomáše Vyorala, nazřeli Slezané, jak těžko se protlouká zápasem bez ústředního ředitele Jakuba Šiřiny. Ba co víc - Opavě chyběla ve Svitavách prakticky celá četa s rozehrávačskými geny (dále i Klečka a Dragoun) a nejméně zkušený Lyčka za všechny najednou zaskočit nemohl. Tým, který i bez Šiřiny nedávno zvládl ve Svitavách pohárové utkání, nakupil 20 ztrát a nezachránilo jej ani astronomické číslo na útočném doskoku (rovněž 20).

Tuři, tentokrát už s rozehrávačem Jonesem, rozvrátili slezskou defenzivu spoustou získaných faulů (30 ku 18) a z šestek (38/28) založili na vítězství 83-75. 34 body (trojky 6/4, TH 12/10) se o něj nejvíc zasloužil křídelník Bruinsma (MVP utkání). 15 body mu sekundoval Doaks a 10 Barker. Opavskou jednotku, namnoze zatíženou 4 i 5 fauly jednotlivých hráčů, vedli Blažek (13), Zbránek (11) a Vlček (11).

Slezané ale v zápase sledovaném 826 diváky nebyli bez šance. V úvodní čtvrtině využili 4 trojky a hlušší sekvenci domácích k odskoku na 13-22. Drobné vedení si i díky 3 dalším trojkám udržovali až do poločasu, jenže pak zahřál motory v druhé půli 23bodový Bruinsma (ze 43 bodů týmu), který tuctem za třetí čtvrtinu otočil na 62-60.

A v poslední části s 8 opavskými ztrátami zkázu hostů (marně vyvažovanou 7 útočnými doskoky) dokonal, když v její střední fázi utrhl Bohemilk na rozdíl 5-7 bodů, s nímž domácí vyžili i v koncovce.

Vítězství Turů znamená, že se už 14 výhrami vyrovnali osmé Ostravě, jež opět padla. A na Opavu už se na rozdíl výhry dotáhly Pardubice.

Petr Czudek (kouč BK Opava): „Svitavský tým plně využil domácí palubovky. V prvním poločase jsme hráli velice chytře. První čtvrtina byla z naší strany velmi dobrá. Škoda, že jsme nezastavili Bruinsmu, protože dnes mu to sedlo, dostal se do pohody, dával těžké střely a byl hlavní tahoun Svitav. Druhý poločas jsme prohráli o 11 bodů, tam už trochu chyběla organizace hry v útoku. Soupeř hrál trpělivě. Šňůra 7 bodů, když šel přes nás v úseku s technickou chybou, nás trošičku zabrzdila, soupeř odskočil a trochu se uklidnil. Já jsem hrdý na svůj tým, bojoval, přeskákali jsme soupeře, což je pro mě takové menší vítězství. Bylo ale hodně ztrát, zbytečných, které  možná pramenily z únavy některých hráčů, kteří tam byli trošku déle, ale jsem rád za tenhle odvedený výkon, byť porážka mrzí.“

Stanislav Petr (kouč Bohemilk Tuři Svitavy): „My jsme hráče upozorňovali, že všichni hráči soupeře na pozici 4 a 5 dokážou vystřelit za tři. Že jim nemůžeme na začátku dovolit volné střely, což jsme ale nesplnili. Byly tam tři nebo čtyři střely, které hosté proměnili. Pak samozřejmě vázl náš obranný doskok. Opava tam byla víc aktivní. Šla tam ve třech, což jsem u ní v jiných zápasech neviděl. Samozřejmě se ale takhle má hrát a my tam ztráceli, protože hosté získávali druhé střely a tím pádem se první poločas odehrával v jejich režii. Ale ve druhém jsme nasazení, bojovnost, touhu po vítězství a některé věci v obraně zlepšili. Hra byla oboustranně velmi tvrdá, ale to už tak musíme hrát, když to rozhodčí nechají. Evan Bruinsma dnes zahrál životní zápas, ostatní přidali svůj standard.“

Vzájemné zápasy v sezoně NBL: 1-2

Klíčovou otázkou bude, zda domácí již budou mít k dispozici ústředního rozehrávače Jonese (pro nemoc chyběl už ve třech posledních zápasech). Byť u Vajgaru naposledy uspěli bez obou tvůrců hry, když zranění postihlo Andrese, na Opavu by nově sestavené rozehrávačské duo Špaček – Bruinsma nebylo tou největší zbraní, navíc by pak oba hráči chyběli na svých křídelních pozicích.

U hostů pak není jasné, zda bude uschopněn někdo z tria Gniadek, Klečka, Kvapil, jež kompletně nezasáhlo do minulého duelu s Pardubicemi. I bez něj však Slezané otočili zápas z -22 k vítězství, proto nemusí mít velké obavy ani ve Svitavách. Musí se ale dobře nachystat na domácí zónu, již tu při střelecké marnosti naposledy nedokázali překonat. A pak si ještě musí pohlídat svou Achillovu patu – doskok, který je nyní silnou tuří disciplínou.

Martin Vaňák (křídlo Bohemilk Tuři Svitavy): „Čeká nás velmi těžký zápas. Myslím, že to bude utkání nahoru - dolů. Opava je velmi běhavý soupeř, který sází na trojky a rychlé protiútoky, také je to velmi bojovný tým, který teď otočil zápas s Pardubicemi. Doufám, že nás přijde podpořit plná hala.“

Dušan Štěnička (GM BK Opava): „Už jsme v této sezoně ve Svitavách prohráli, což samozřejmě nechceme zopakovat. Pokud zůstaneme u výkonu z druhého poločasu proti Pardubicím, není se čeho obávat. Pokud ne, bude to boj.“

Viktor Cvek (podkošový hráč BK Opava): „Ve Svitavách jsme prohráli, takže jim máme co vracet. Musíme si pohlídat začátek a hlavně se chytit v obraně.“

Atrakce utkání: soutěž v šestkách o dárkový balíček od Bohemilku, poukázky na bowling, klubové triko a míč podepsaný všemi hráči.