14.0

#17
4.0

Tuři uzónovali a ušestkovali Opavu!

Pro ty dva to musela být neskutečná šichta – Nicchaeus Doaks a Jahmal Jones seděli na lavičce jen během timeoutů, na hřišti nevynechali jedinou vteřinu. Když ale na konci vzhlédli směrem ke světelné tabuli, museli si říct, že to stálo za to. Sedmičlenná svitavská eskadra ze sebe po 30 vyrovnaných minutách vyždímala to nejlepší v poslední čtvrtině, kterou doma ovládla 26-16, a dost nečekaně složila druhou Opavu 80-73. Tuři nejenže tak utnuli sérii už pěti porážek, ale ještě nebývale zarovnali úspěšnost hned 4 celků (Nymburk, Opava, Pardubice, Prostějov) za Děčínem na necelých 67 procentech.

Králem vítězů a MVP utkání byl s 28 body a 14 doskoky Doaks, který z pole minul jen pětkrát ze 17 pokusů. 16 bodů přidal Jones, tucet (za 16 minut) autor dvou životodárných závěrečných trojek Špaček a 10 body se o úspěch zasloužil Barker.

Svitavy soupeře zničily jeho obvykle silnou zbraní – zónovou obranou. Slezané do ní odpálili spoustu ze svých 35 trojek a celkových 7 tref znamenalo jen 20procentní úspěšnost. A protože oba celky měly při téměř 60procentní úspěšnosti po 23 dvojkách, v útoku rozhodlo 16 svitavských šestek, a to jich Tuři ještě 11 zahodili.

Pro domácí bylo zásadní, že v opavském dresu se téměř neprosadili power forward Blažek a zejména rozehrávač Šiřina, který sice rozdal 8 asistencí, ale stihl jen 5 bodů při střelbě 13/2, z čehož trojky byly 11/1.

V urputné bitvě se to nejpodstatnější událo v závěrečné čtvrtině. Domácí nejdřív několikrát zamazali pěti až šestibodové manko, aby z 62-68 Jones, Doaks a Špaček otočili na 69-68. Křídelník Špaček navíc poté 5 body posunul skore až na 74-71 a pro daleké střely hostů, kteří za posledních 6 minut vsítili jen 5 bodů, byla v tu dobu obroučka menší a menší. A nic nepomáhalo ani úsilí na útočném doskoku.

Ani Tuři už v koncovce neměli sil na přesné střely, ale Špaček a Barker 4 šestky v poslední minutě ještě zvládli. Z trestné linie měli domácí ve čtvrté čtvrtině bilanci 20/12. Hosté za stejných 10 minut házeli šestku jedinou.

Petr Czudek (kouč BK Opava): "To, co domácím nepadlo ve středu s Lions, tak jim padlo proti nám a odehráli skvělý zápas. My jsme trošičku doufali, že jim odejdou fyzické síly, ale bohužel jsme neodskočili, když jsme ke konci vedli o 5 bodů. Tam stačilo ubránit a víc odskočit, to by možná soupeře zlomilo, ale nestalo se. Nakonec se dostal přes nás a už to zkušeně dohrál. Nám se nepodařilo zastavit Doakse, který dominoval pod oběma koši, také dával koše s fauly a to byl nejdůležitější moment. Trochu jsme se trápili do zóny. Sice jsme pozice měli, ale naši střelci je přecházeli. Našich 73 bodů venku bylo na to, abychom si odsud odvezli vítězství, ale dostat 26 ve čtvrté čtvrtině je špatné. Jsem z toho zklamaný. Byli jsme na vítězné vlně, ale teď nás Svitavy setřepaly z hrušky, což je dobře. Pro televizní diváky to byl pěkný basket."

Stanislav Petr (kouč Bohemilk Tuři Svitavy): "Jsem rád, že jsme zápas zvládli, protože série pěti porážek nás srážela dolů. Byly to hlavně zápasy, kde jsme měli vyhrát. Je na nás vidět, že nám vyhovuje herní čas ve 20 hodin večer. Minule jsme porazili Pardubice, teď Opavu, takže bychom měli přemýšlet, jestli to všechno nepřesunout. Klobouk dolů před Doaksem, ale vítězství nebylo jen jeho - bylo celého týmu, který se na tom podílel. Dokonce i hráči z lavičky, kteří přišli, dali nějaké body a přidali i energii, jako třeba Vaňák nebo Bašta. Ve většině zápasů nám toto chybělo, jelikož bodovalo jen čtyři pět hráčů, a to bylo málo. Dneska jsme podali týmovější výkon."

Vzájemný zápas: 0-1

Opava (stále bez rozehrávače Klečky, koleno) přijíždí do Svitav jako favorit, ovšem musí počítat s mnohem větším odporem, než zažila v domácím utkání. Tuři navíc po už pěti porážkách v řadě stojí zády ke zdi a je jisté, že před televizními kamerami nevypustí žádný souboj. Otázkou ale bude, jak se jejich užší rotace vyrovná s rychlými opavskými přechody a vířením v postupném útoku.

Proti centrovi hostů Kramnému možná Turům přijde vhod obr Jaroš, který však bude mí plné ruce a zejména nohy práce s bleskurychlými pick and rolly Šiřiny. Za tím bude muset létat především Jones, jemuž to nejspíš ubere energii na obvyklé manévry v útoku. A zajímavé budou i souboje domácího power forwarda a střelecké jedničky ligy Doakse s Gniadkem a Blažkem.

Tuři se musí připravit na tuhou opavskou podkošovou obranu, do níž se nesmí dopouštět mnoha ztrát. Naopak se jim bude hodit každý útočný doskok, kterých oba celky sbírají nezávratných 9. Svitavy by také potřebovaly výraznější výkon power forwarda Barkera, který ve třech z posledních 4 utkání právě nevynikal, když měl na ruce minimum pokusů z pole.

Dušan Štěnička (GM BK Opava): "Do Svitav jedeme v roli favorita. Je to televizní utkání, navíc v nezvyklou dobu. Snad to s námi nezamává."

Atrakce utkání: nové barevnější klubové vstupenky s QR kódem, skrývajícím po načtení chytrým telefonem nápěv tuří hymny, poločasové soutěže o zapůjčení vozu Hyundai od T-CAR Boskovice, voucher v hodnotě 1000 korun na služby poskytované společností bowling/Squash Svitavy a pizzu z Pizzerie Art.