6.0

#21
4.0

Opavský obrat z říše snů

Opavě se na domácí půdě povedl husarský kousek. I bez Gniadka, Kvapila a Klečky složila i počtvrté v sezoně Pardubice (95-86), když ji k obratu z minus 22 vedl fantastický MVP utkání Jakub Šiřina 26 body a 8 asistencemi. Stejně jako minule s Ústím se hodně zviditelnili i pivot Kramný (14), křídelník Zbránek (13) a rozehrávač Lyčka (12), které 11 body doplnil podkošový hráč Blažek.

Slezané se po šestém úspěchu z 8 posledních zápasů sousedovi v tabulce vzdálili na 2 výhry a při lepších vzájemných utkáních i významně nakročili ke čtvrtému místu, jež by nebylo pro předpokládané čtvrtfinále právě s Beksou kvůli výhodě domácího prostředí vůbec k zahození.

Statisticky velmi vyrovnané utkání rozhodli domácí v kulise 950 diváků lepší úspěšností trojek (18/9 – 18/6) i dvojek, což jim dovolilo ustát i 14 útočných doskoků hostů.

Start duelu i díky šesti ztrátám domácích (3 Šiřina) vyšel mnohem lépe Bekse, jež tažena 14 body Švrdlíka vystoupala až k trháku 13-27. V 18. minutě vedli hosté dokonce 29-51, ale pak – nastal jejich totální kolaps. Ve třetí čtvrtině 6krát přišli o míč a Opava se zpod koše dostala už po 30 minutách na remízu 68-68. Za stavu 72-73 se pak o rozhodující obrat na 80-73 postaral body i asistencemi Šiřina, když soupeři tu nic nepomohly ani útočné doskoky.

Po prohraném poločase 38-55 domácí tým ovládl ten druhý 57-31!

Besku vedli Švrdlík (19), Autrey (16+7 doskoků a 6 asistencí), Nečas (15) a Pandula (11).

Petr Czudek (kouč BK Opava): „Jsem strašně rád za toto vítězství. Nevstoupili jsme do utkání dobře, špatně jsme bránili a to se přenášelo i do útoku. V poločase jsme si řekli, že nemáme co ztratit, a že to ještě zkusíme. Začali jsme dobře bránit a hned to šlo i v útoku.“

Tomáš Bartošek (kouč BK JIP Pardubice): „Neskutečný obrat ve druhém poločase přinesl Opavě zasloužené vítězství. My jsme byli, bohužel, silní jen v prvních dvaceti minutách.“

David Škranc (křídlo BK JIP Pardubice): „Na Opavu letos neumíme, už jsme s ní počtvrté prohráli. Pokud se potkáme v play-off, tak jí to ale určitě vrátíme.“

Jakub Šiřina (rozehrávač BK Opava): „Začátek nám utekl, ale nepřestávali jsme věřit v obrat. Dnes jsme porazili Pardubice zónovou obranou, na kterou jim to ve druhé půli nešlo.“

Vzájemné zápasy v sezoně: 3-0

Vzájemná sezonní bilance je hlavním magnetem „Utkání kola“, neboť Beksa na Opavu už delší dobu nedokáže vyzrát, což potvrdilo i loňské play-off. Slezané teď navíc vyhráli 5 zápasů z posledních 7, na druhé straně Pardubice vysázely stovku ve třech z posledních pěti ligových utkání.

Opavu musí i bez nadále absentujícího Kohouta (zraněná noha) dostat do úzkých doskokem, důraznou hrou přes podkošové muže a atakováním vymezeného prostoru včetně útočného doskoku. Jen tak může uspět, pokud na druhé straně soupeře nenechá příliš rozstřílet z trojek.

Opava už ale bude mít zpět podkošového lídra a zkušeného „streetballera“ Gniadka, a to není dobrá zpráva pro žádného soupeře. Kvůli vracejícím se potížím s kolenem ale týmu bude chybět rozehrávač Klečka a nadále i kolega ze stejné pozice Dragoun (koleno), tíha hry tak bude ležet především na Šiřinovi, případně na trojkovém fantomovi minulého kola Lyčkovi.

Petr Czudek (kouč BK Opava): „V prvním zápase čtvrté čtvrtiny ligy nás čeká soupeř z nejtěžších, který usiluje o postavení na čtvrtém místě. V dosavadním průběhu ligy jsme Pardubice třikrát porazili. Nechceme prohrát ani počtvrté. Výsledek utkání hodně napoví o šancích obou týmů na čtvrté místo po základní části NBL.“

Tomáš Bartošek (kouč BK JIP Pardubice): „V Opavě nás nečeká nic jednoduchého. Letošní bilance s tímto týmem je pro nás hodně nepříznivá, ale máme o to větší motivaci uspět. Opavský tým je dlouho pospolu a je velmi dobře sehraný, každý ví o tom druhém, co udělá.  My si musíme dát pozor na velké nebezpečí z perimetru, protože nikdo z opavských hráčů se nebojí vystřelit za tři body a mají i vysokou úspěšnost. Na obranné polovině často střídají osobní obranu se zónovou. V minulém kole v Jindřichově Hradci se nám dařilo na útočné polovině hřiště a na to musíme navázat. Důležité bude nedovolit domácím více střel v jednom útoku, musíme si dobře pohlídat obranný doskok a vybojovat pro nás neutrální míče.“