25.0

#33
9.0

Trojan tleskal za obrat Czudkovi

Držitel šesti Českých lvů a bývalý rozehrávač Ivan Trojan aplaudoval v Kolíně, tentokrát v roli diváka v první řadě, vítězství (85-96) svého kamaráda Petra Czudka, který se svojí Opavou oplatil Medvědům porážku z vlastního kurtu, a odpoutal se jim na jednu výhru. Ani Středočeši však nemusí příliš smutnit - padli sice podruhé v řadě doma a potřetí za sebou celkově, když se jim opět nepodařilo zápas zavřít, ale díky výhře USK v Ústí mají už jistotu A1.

V zápase byli po většinu první půle pozadu, ale během jejích posledních pěti minut se dostali až do osmibodového trháku. Rozehrávač Šiřina - jako herec slezského souboru v hlavní úloze - však udržel hosty v závěsu a tak to zůstalo i po celou třetí čtvrtku. Na přelomu posledních dvou dějství však šestkami tažená šňůra 8-0 znamenala odskok GEOSANu až na 76-66.

Domácí však soupeře nedokázali uzemnit docela a tak opět Šiřina vrátil Opavu do hry a zahájil famózní 30bodovou poslední osmiminutovku svého týmu, jež překlopila děj utkání zcela na stranu Slezanů. Ti jako nejhůř doskakující tým NBL vyhráli boj o odražené míče ve 4. čtvrtině 7-12. Doskoky jim celkově patřily 23-34, na body z druhých šancí to pak bylo 7-20!

Slezané byli lepší v bodech zpod koše (30-42) i v trojkách (4-10), domácí soupeře předčili jen v šestkách (30/27 – 19/18). Vítěze táhli Gniadek (21), Šiřina (20+9 asistencí, trojky 7/4), Bujnoch (18) a Jurečka (13). U domácích byli nejlepší Machač (26), Bakič (18) a Kerr (12+9 doskoků).

Predrag Benáček (trenér BC GEOSAN Kolín): „Hosté byli lepší prvních a posledních pět minut zápasu. My jsme se s tím nedokázali vypořádat. Byli jsme velmi špatní na doskoku. Měli jsme jenom 23 doskoků a to je na nás velmi málo. A na konci Jakub Šiřina, velmi zkušený a kvalitní hráč, to vzal do svých rukou a rozhodl. Zejména jeden jeho koš, ze vzdálenosti asi 8 metrů přes ruku vysokého hráče, to dokáže opravdu jenom kvalitní hráč.“

Michal Vocetka (křídlo BC GEOSAN Kolín): „My už druhý zápas po sobě hrajeme se zataženou ruční brzdou a nehrajeme tak, jak bychom hrát měli. Nechápu to. Opava nás přeskákala a dala spoustu jednoduchých košů a nám absolutně nefungovala obrana. Říkali jsme si, jak budeme bránit, ale absolutně jsme to neplnili. Samozřejmě, když jsme byli plus 10 sedm minut do konce, tak jsme si to měli ohlídat a ne prohrát poslední úsek hry o 20.“

Petr Czudek (trenér BK Opava): „Je to pro nás cenné vítězství na palubovce Kolína, který je velmi útočný tým, který si věří a má hodně zkušených hráčů. Měli jsme výborný vstup do zápasu, zejména Václav Bujnoch. Škoda jen, že jej limitovaly fauly a musel po třetím faulu střídat. Ve druhé čtvrtině jsme udělali několik laciných chyb a Kolín šel přes nás. Poločas byl minus tři, útok dobrý, ale v obraně jsme byli málo aktivní. Jenom 10 faulů za poločas je málo. Navíc tam byly tři koše s faulem. Takové fauly nechceme. Třetí čtvrtina byla vyrovnaná. Rozhodla 11bodová šňůra na 80-88, kde to měl v režii Jakub Šiřina, který využil, že nás soupeř přebíral. Dal důležitou dvojku a trojku a v ten okamžik jsme si věřili na vítězství. Víme, že jsme prohráli doma o 8 bodů a tady jsme vyhráli o 11. Věřím, že Kolín bude v A1 a že se bude počítat každý koš. Je to hodně vyrovnané. Vezeme si tedy vítězství o 11 bodů a navíc jako bonus jsme plus 3 ve vzájemných zápasech a za to jsem hodně rád.“

Rostislav Dragoun (rozehrávač BK Opava): „Věděli jsme, že Kolín je útočný tým. První poločas se musel divákům určitě líbit, byl to útočný basketbal. Padlo 50 bodů na obou stranách. I třetí čtvrtina pokračovala v útočné režii. V poslední čtvrtině jsme zabrali v obraně a přeskákali soupeře, což se nám často nestává a určitě nám to pomohlo k vítězství. Největší zásluhu na tom má Jakub Šiřina, který v posledních třech minutách na sebe vzal těžké střely a v podstatě rozhodl.“

13 21 34 2 19 9 14 19 24 108 96

Absence Kolína: křídlo Ličartovský (výron kotníku).

Velký souboj o čtvrtou příčku, ale stále i o udržení v první šestici proběhne v Kolíně, kam přijede Opava s na chlup stejnou bilancí jako domácí Medvědi. Hosté však mají před utkáním více klidu, protože postup do A1 jim po výhře nad Prostějovem v minulém kole už nemůže uniknout. Mají totiž lepší vzájemné zápasy s Ústím (+14), a i pokud by oba poslední zápasy prohráli (končí doma s Pardubicemi), v případné minitabulce tří s USK a Ústím budou mít vždy postupové skore (aktuálně 2-2 a +3 ze 4 zápasů s oběma soky).

To domácí v minulém kole padli po bitvě v Děčíně a k jistotě udržení první šestice potřebují ještě aspoň jednu výhru. Pokud ji nezvládnou získat s Opavou, mají šanci v posledním kole na hřišti Svitav. Když by ani tam neuspěli, musí fandit v sobotu USK v Ústí nebo proti vysokoškolákům nebo Pandám v posledním kole. Medvědi totiž mají horší vzájemné skore s Ústím (-10) a jen o bod lepší s USK a při případné minitabulce tří jsou aktuálně 2-2 a -9, kdežto USK 2-1 a +14 a Ústí 1-2 s -5, a v případě i vyšší sobotní výhry Ústí s USK budou mít ze všech tří nejhorší skore. A pokud by v posledním dějství padli u Turů a oba protivníci uspěli, jde GEOSAN z A1 ven.

První vzájemný zápas se Slezany vyšel Kolínu, který urval na hřišti Opavy výhru 89-81 a hosté určitě budou chtít odvetu.

Predrag Benáček (trenér BC GEOSAN Kolín): „Opava je velmi silný soupeř s nepříjemnou zónovou obranou. Její obrovskou výhodou je, že má kádr dlouho pohromadě, včetně trenéra. Není náhoda, že se opakovaně drží v tabulce nahoře. Takže Opavu respektujeme, ale nebojíme se jí. Samozřejmě ji doma budeme chtít porazit. Marodi se nám dávají dohromady, byl to zase týden tréninků, navíc i pro Láďu Horáka, Bojana Bakiće i Adama Číže. Opticky nebo na papíře vypadáme velmi dobře (úsměv). Situace je zamotaná, jde nám o hodně, ale já tvrdím, že je to takové ve všech zápasech. Můžeme potvrdit čtvrté místo, ale také se může stát i to, že dvakrát prohrajeme a stejně v šestce zůstaneme.

Atrakce utkání: divácká soutěž o pizzu a šanci hrát o tablet, dětská soutěž o stavebnice Lego.