USK Praha

#3
3.0

Sovy doma opět zdolaly Pardubice!

Vysokoškoláci potvrdili, že na domácí palubovce jsou jen těžko k poražení, když na Folimance porazili silné Pardubice i podruhé a po výsledku 74:67 uštědřili druhému týmu tabulky jeho šestou porážku v sezoně.

Domácí dobře zareagovali na nepovedený vstup do zápasu, začali střílet dobře ze střední vzdálenosti a po první desetiminutovce drželi mírný náskok. V druhé čtvrtině se ale Sovy trápily, daly jen jedenáct bodů a hosté překlopili skore na svou stranu. Ve vedení se drželi hlavně díky minimálnímu počtu faulů, ve čtrnácté minutě zápasu se dopustili teprve druhé osobní chyby.

Po změně stran se domácí ještě chvíli trápili se střelbou, Beksa utekla na osm bodů a měla několik šancí zápas utrhnout. USK se více otáčel po rozhodčích, než soustředil na hru, a nevypadalo to s ním dobře. Pak se ale trefili Michal Mareš s Bohačíkem za tři body, a to jako by srovnalo domácí koncentraci. Sovy najednou hrály s větším nasazením a díky skvělému Bohačíkovi měly před poslední čtvrtinou nejtěsnější náskok.

Závěrečná desetiminutovka byla pravým dramatem připomínajícím souboj play-off. Skore se přelévalo ze strany na stranu a oba týmy byly blízko výhře. Tři minuty před koncem bylo naposledy srovnáno, když na Křivánkův koš z rychlého protiútoku odpověděli hosté oddechovým časem a košem Autreyho na 65:65. Pak už rozhodovaly trestné hody. Nejprve skóroval znovu Křivánek, pak domácí ubránili a dvakrát se trefil Bohačík. V důležité chvíli se nechal pod košem domácích zblokovat Pandula, Feštr na sebe získal faul a dvakrát se nemýlil. Beksa znovu neuspěla a domácí uzavřeli zápas dalšími šestkami. Poslední tři minuty skončily 9:2 pro domácí, když USK trefil devět z deseti trestných hodů.

Extrémně vyrovnané utkání rozhodovaly maličkosti. USK předvedl mírně lepší trojky, kterých trefil sedm oproti třem hostujícím, a také Sovy zachránily výborné šestky, když minuly pouhé dva pokusy ze sedmnácti.

Tradiční hvězdou USK byl Jaromír Bohačík. Nejlepší ligový střelec přidal na své konto dalších 24 bodů, když se desetkrát dostal na čáru trestného hodu. Skvělý výkon podal hlavně ve čtvrté čtvrtině point guard Feštr, jenž nastřílel sedmnáct bodů a dával klíčové střely ve vyrovnaném závěru. Na jedenáct bodů se dostal Michal Mareš, jenž měl ale celý zápas problémy s fauly, stejně jako desetibodový Madsen, jenž koncovku pro vyfaulování nedohrál. První pivot Primorac dal sice jen šest bodů, ale doskočil jedenáct míčů. Hostům se střelecky příliš nedařilo, přes deset bodů se dostali jen Burnett se 14 a Wall se 13 body.

Levell Sanders (asistent BK JIP Pardubice): „Pokud hrajete s USK, musíte být připraveni na bitvu a musíte hrát celých 40 minut. Domácí hrají hodně nájezdů z driblinku a to nutí obranu být ve střehu třeba i 20 sekund. Špatně jsme doskakovali na začátku utkání a tím se domácí dostali do hry. Pokud jim dáte další pozice a šance v útoku, pak jste v obraně třeba 40 sekund. Na začátku jsme je tak nechali dostat se do utkání a dali jsme jim sebedůvěru a pak to byl efekt valící se sněhové koule. To, co si musíme dnes odnést, je to, že musíme hrát celých 40 minut. Nesmíme mít výkyvy, pak je to těžké vyhrát. Další věc je, že bychom měli být více soutěživí. Proti USK musíte hrát naplno a ještě s větší intenzitou než soupeř. Pokud se to nestane, je těžké proti němu uspět. Není to konec sezony a čeká nás spousta práce, abychom se zlepšili. Doufám, že se z dnešního utkání poučíme.“

Jan Pospíšil (asistent USK Praha): „Hráči se chtěli prezentovat jiným výkonem, než tomu bylo v Pardubicích. Toho jsme docílili. Snažili jsme se soustředit na naši hru, přestože to utkání bylo jako na kolotoči. To znamená, bylo tam hodně propadů, ať už bodových, či výkonnostních. Nejdůležitějším faktorem utkání bylo, že jsme se v druhé půlce probrali a řekli si, že je potřeba hrát a bojovat do konce. To se taky v druhé půli stalo. Hráči zaslouží pochvalu.“

12 25 37 4 8 5 10 20 17 70 67

Absence USK: rozehrávač Marek Mareš (tříslo), centr Grunt (holeň).

Absence Pardubic: křídlo Příhonský (dlouhodobé zranění).

Zajímavý souboj se očekává na Folimance, kam přijedou druhé Pardubice. Oba týmy se setkaly před deseti dny v Pardubicích, vysokoškoláci předvedli nejhorší výkon sezony a jasně prohráli. Před tím však předváděli skvělou formu, na kterou navázali i ve velké bitvě v minulém kole s Nymburkem a dál bojují o výhodu domácího prostředí pro pravděpodobné čtvrtfinále play-off s Opavou. Navíc si na Beksu můžou věřit, když ji v jediném letošním domácím zápase zdolali 74:62.

Pardubice už mají jistou (nejhůře) druhé příčky v tabulce a předvádějí letos výborné výkony. Ty potvrdily i v posledních dvou zápasech, kdy nejdříve hravě zdolaly USK a poté i Opavu. V obou utkáních se celkový rozdíl blížil třiceti bodům, teď se ukáže, jak si Beksa poradí ve vyrovnanějším duelu.

Tomáš Bartošek (trenér BK JIP Pardubice): „USK Praha je tým, který často využívá způsob hry nájezd - výhoz, nájezd - výhoz, na což jsme se v nedávném domácím utkání dobře připravili a nepropadali jsme v těchto situacích. Díky tomu hráči USK často museli zakončovat přes nás, což jim dělalo problémy. Když se jim tento způsob hry zastaví, jejich útočná produkce klesá. Naším cílem bude navázat na výkon z tohoto zápasu, byť očekáváme, že hráči USK budou mít v domácím prostředí větší útočné sebevědomí. Do utkání půjdeme s respektem k soupeři, jako vždy, ale zároveň víme o vlastních kvalitách. Musíme se plně soustředit na naše pravidla v obraně i v útoku a zmínil bych ještě jednu věc: USK se prezentuje velkou bojovností a na nás bude, abychom domácím hráčům nedovolili útočné doskoky a získání neutrálních míčů.“

Lukáš Feštr (rozehrávač USK Praha): „Chceme navázat na výkon, který jsme předvedli proti Nymburku, a pokusit se toto utkání zvládnout výsledkově. Máme Pardubicím co vracet z předešlého utkání, které se nám vůbec nepovedlo. Nezbývá nám nic jiného než bojovat a posbírat co nejvíce výher, abychom dosáhli na 4. místo po konci nadstavby.“