20.0

#8
10.0

Konec v režii slezských dirigentů

Rozhodnou fázi zápasu v Opavě, který se 35 minut hrál prsa na prsa, a po dvou slepených trojkách hostů z USK byl srovnaný na 51 bodech, si vzal na starosti rozehrávač Radovan Koučil, který z kapitánského můstku – s pobočníkem Šiřinou na křídle – odřídil klíčové útoky. Dvěma koši a asistencí zajistil odskok na 58-51, hostům se vzápětí vyfauloval klíčový křídelník Michal Mareš, a když domácí Blažek proměnil i šestku za technickou chybu Pražanů (pravděpodobně za protesty po situaci, kdy se dožadovali faulu na smečujícího Jaromíra Bohačíka), měli Slezané v kapce 8bodový náskok, z nějž v koncovce už vyžili.

USK se díky útočným doskokům ještě dostal na 4 body, ale Šiřina v samém závěru dvojkou i asistencí na Gniadka ze zdvojení až pod koš zápas definitivně uzavřel. Opava však i přes vítězství 65-59 má s Pražany stále záporné skore a o to bude zajímavější poslední vzájemný duel v hlavním městě.

Domácí se dostali jen ke 12 trojkovým pokusům, z nichž proměnili 2, a také zaostali o 12 míčů na doskoku, ale pomohli si nízkým počtem ztrát (6-19) a navíc využili i 10 zahozených šestek soupeře. Vítěze vedli Gniadek (17), Šiřina a Blažek (po 14), u USK čněl jen Primorac (13). Top skórera základní části Bohačíka domácí obrana zavřela na 9 bodů při střelbě 12/3.

Mirsad Alilovič (trenér USK Praha): „Gratuluji trenérovi Opavy, kterého respektuji za jeho práci. Zápas byl dobrý pro fanoušky, po celou dobu bylo skore vyrovnané, až do chvíle, kdy Primorac neproměnil zpod koše, a na druhé straně byla odpískaná nesportovní chyba Michala Mareše (z čehož vznikl 7bodový náskok domácích). Následně už jsme se nedokázali vrátit do utkání. Už jsem řekl svým hráčům, že jsme se každý pokoušeli hrát něco jiného a nehráli jsme týmově, jak já bych chtěl. A i když jsme v útoku měli otevřené střely i trestné hody, docházelo k situacím, kdy jsme začali váhat. A pak v útoku neuděláte nic. Když Opava změnila systém obrany, nutila nás při tomhle váhání k chybám a my udělali celkem devatenáct ztrát. V závěru už si Opava pohlídala zápas, zklidnila se a vítězství si zasloužila“.

Petr Czudek (trenér BK Opava): „Když se navzájem chválíme, je potřeba říci, že už nepřijel mladý USK, který jsme dříve znali, ale tým ze čtvrtého místa, hrající o co nejlepší umístění pro play-off. Toto umístění je zasloužené a nejednalo se tak o předem jasný zápas. Odborník si v utkání zajisté našel množství zajímavých momentů, byla tam spousta energie a obrany obou týmů se překonávaly. Nám chyběla kreativita v útoku, byli jsme hodně čitelní. Soupeř dokázal pokrýt naši trojkovou střelbu. Dovolil nám jen 12 pokusů, což normálně míváme už za poločas. My jsme tomu museli přizpůsobit svou hru. Tu nám táhli pouze tři hráči, což také není naším zvykem. Zápas rozhodla osmibodová šňůra v závěru zápasu, díky níž jsme odskočili. Původmě jsem věřil, že pokud nám to půjde jako v Děčíně, vyhrajeme větším rozdílem a překlopíme na svou stranu vzájemné skore. Možná se na nás projevil těžký prodlužovaný sobotní zápas v Děčíně.“

Petr Šafarčík (guard USK Praha): „Začali jsme relativně dobře, s taktikou, kterou jsme si řekli před zápasem, tedy vycházet z obrany a ubránit Kubu Šiřinu. Pokyny trenéra jsme plnili celkem dobře, navíc se nám dařilo vyrážet rychle do protiútoků. Bohužel tam bylo hodně odražených míčů, které doskakovala Opava, která se tím dostávala na koně. I tak se skore tahalo o čtyři pět bodů. Před koncem jsme propadli v obraně, domácí nám dali dva koše s faulem, pak přišla technická chyba lavičky a Opava utekla o osm bodů. S takovým soupeřem, navíc na jeho domácí palubovce, je pak hodně těžké nepříznivý stav zvrátit. Navíc jsme nepředvedli v závěru stoprocentní úsilí k tomu, aby se to povedlo.“

Jakub Blažek (power forward BK Opava): „Velice bojovný zápas, USK hrál disciplinovaně, dlouho jsme se nemohli lehce prosadit. Naopak soupeř měl ze začátku samé koše z velké blízkosti. První trojka padla až po poločase. Byl to boj o každý centimetr. Ve druhém poločase jsme to překlopili díky tomu, že se do hry zapojilo více hráčů.“

11 34 45 6 12 4 19 23 21 64 59

Absnece Opavy: křídlo Vlček (po operaci lokte).

Absence USK: rozehrávač Marek Mareš (třísla).

Do zápasu o čtvrtou příčku tabulky jdou oba celky v úplně jiném rozpoložení. Opavu čekala po těsné prohře v druhém prodloužení v Děčíně náročná cesta a hned za dva dny další zápas, zato USK v A1 ještě nehrál, když byl jeho zápas s Pardubicemi přesunut na březen. Opavští navíc v posledním kole základní části padli s Pardubicemi, takže chtějí přerušit sérii dvou proher, doma však ztrácejí jen málokdy.

Vysokoškoláci jsou naopak i přes delší pauzu v herní pohodě, zvítězili už pětkrát za sebou a skvělým finišem základní části si zajistili účast v nadstavbové skupině A1. Teď budou chtít ukázat, že do ní nepostoupili náhodou a že v ní můžou i vítězit. Navíc budou chtít odvetu za minulý vzájemný zápas, když v Opavě padli po nervózní koncovce o jediný bod.

Michal Šob (vedoucí družstva USK Praha): „Jsme rádi, že opět vyběhneme na palubovky. To čekání je zbytečně dlouhé. V Opavě to není nic jednoduchého a nejenom my jsme se o tom mnohokrát přesvědčili. Minule nám utkání proklouzlo mezi prsty v koncovce z mnoha důvodů. Já pevně doufám, že už se to opakovat nebude a my po letech z Opavy přivezeme výhru. Zastavit její rychlý přechod, zajistit doskok a adaptovat se hned v úvodu - to jsou naše cíle.“

Jan Pospíšil (asistent USK Praha): „V posledních týdnech se herní projev Opavy zlepšuje a stejně tak se zvedá sebevědomí hráčů. V sobotu padli v Děčíně až po druhém prodloužení a touha po vítězství a uhájení vlastní palubovky pro ně bude dozajista velkou motivací. Pro nás bude v utkání klíčové se zkoncentrovat po dlouhé cestě a držet se herní strategie, kterou trenér definoval.“