6.0
#3
6.0

Bohačík a Mareš vystříleli výhru!

Náročný program zřejmě dostihl druhý tým tabulky z Pardubic, který v utkání, kde nehrál o tolik jako soupeř, nestačil na nadšený a bojovný výkon USK (74-62). Zápas měl být soubojem prvního a třetího střelce ligy a oba se ukazovali od samého začátku. Jak domácí Bohačík, tak hostující Burnett dali v první čtvrtině po sedmi bodech a USK vedl 19-17.

Druhá desetiminutovka pokračovaní střeleckého souboje nepřinesla, ale zase se chytili ostatní hráči, jako třeba domácí Michal Mareš, nebo power forward Pardubic Kohout. Těsné poločasové vedení (33-35) pro sebe nakonec urvali hosté.

O přestávce jako by jim však zvlhnul střelecký prach, za třetí období dali jen tři koše z pole a vysokoškoláci taženi mladou dvojicí Mareš – Bohačík převzali otěže zápasu. Do poslední čtvrtky si nesli osmibodový náskok.

Vše se tak rozhodovalo v závěru. Sedm minut před koncem snížil Burnett z jumpu na rozdíl čtyř bodů, ale domácí zareagovali nejlepším možným způsobem – šesti body v řadě. Když se pak hosté znovu přiblížili na kontakt, měli Pražané odpověď znovu. Sváteční distanční střelec Primorac se trefil za tři body a do té doby neviditelný Madsen dal pět bodů v řadě, čímž už zlomil odpor Pardubic.

Velký rozdíl mezi oběma týmy byl v úspěšnosti střelby. Domácí se blýskli úspěšností 51 procent (62 z dvojek) zato hosté se protrápili k 36, navíc zahodili devět trestných hodů. USK měl dva jasné tahouny v Bohačíkovi a Michalu Marešovi. Ligový lídr v bodech přidal dalších dvacet na své konto a doskočil i osm míčů, Mareš dal 17 bodů, oba navíc pálili s velmi dobrou úspěšností. Viditelně unavená Beksa měla oporu v úřadujícím MVP měsíce Burnettovi, který dal 21 bodů a byl za svých 32,5 minuty +2, rozehrávač Autrey přidal 12 bodů.

Tomáš Bartošek (trenér BK JIP Pardubice): „Domácí hráli s ohromnou energií, hladem po vítězství a s chutí rvát se o každý míč. V tom nás přehrávali pod oběma koši jak v obraně, tak v útoku. My jsme se v prvním poločase drželi v zápase díky střelbě z větší vzdálenosti. Dobře jsme hráli připravené akce, kdy jsme si dobře vytvořili pozice, které jsme proměnili. Bohužel pro nás se nám nevydařil vstup do druhého poločasu, kdy domácí tým šel do toho ještě s daleko větší energií, než v prvním poločase. My jsme dali první koš ze hry až v 8. minutě. Tím domácí získali náskok 10 až 12 bodů a chytili lauf. Když jsme se přiblížili na 10 bodů, trefili důležité trojky. Ať už to byl Madsen, nebo Bohačík, a tím zase odskočili na víc.“

Mirsad Alilovič (trenér USK Praha): „Souhlasím, že vyhrál ten, kdo více chtěl a kdo byl více zapálený. My měli více energie. Dnes jsme ukázali dvě tváře. V prvním poločase to nebyla naše hra a naše tempo. Vše bylo zbytečně pomalé a z toho pramenila i špatná rozhodnutí. V poločase jsme řekl hráčům, že takto nelze pokračovat a musíme zlepšit obranu a začít běhat. A v útoku stejně jako v obraně musíme hrát jako tým. Nechci, aby jednotlivci měli pocit, že je to postavené na nich. To se podařilo změnit a také téměř všichni skórovali. Když jsme z vedení o 12 klesli na 6, a Pardubice dotahovaly, nezačali jsme panikařit a to bylo klíčové. Již jsem řekl hráčům, že tohle utkání je minulost a nás čeká další práce a to je Ústí.“

13 20 33 1 7 8 12 20 14 55 62

Absence USK: rozehrávač Marek Mareš (třísla), forward Chaloupka (koleno).

Absence Pardubic: křídla Příhonský a Potoček (zranění), rozehrávač Půlpán (zranění, start nejistý).

Velmi zajímavý souboj se dá čekat na Folimance. Pardubice zvítězily v posledních šesti duelech NBL a jsou tak jasným favoritem duelu. Na druhou stranu mají v nohách velmi náročný program posledních dní včetně středečního neúspěšného duelu v Europe Cupu, v němž padli až po prodloužení.

USK naopak potřebuje každou výhru jako sůl, aby si zajistil pozici v první šestce tabulky. Na dálku bojuje hlavně s Ústím a výhra nad Beksou by mu dala velkou výhodu. Dojde na souboj prvního a třetího střelce celé ligy, když domácí reprezentuje střelecký lídr soutěže Jaromír Bohačík a hosty MVP posledního měsíce v NBL Dominez Burnett. První vzájemný duel patřil poměrem 82-72 Pardubicím.

Michal Šob (vedoucí družstva USK Praha): „Myslím, že pro fanoušky je to skvělá příležitost jak se přijít podívat na účastníka Europe Cupu. Pro nás to má dvě roviny. Chceme uhájit Folimanku, získat třetí výhru v řadě a mít tak více klidu do koncovky základní části soutěže pro boj o skupinu A1. Druhou pak v tom, že pro mladší hráče to bude velká šance hrát a měřit se s kvalitními zkušenými hráči, hrajícími Europe Cup. Škoda jen, že takovýchto utkání pro nás není v sezoně více.“

Jan Pospíšil (asistent USK Praha): „V sobotu přivítáme na Folimance aktuálně druhý nejlepší celek Kooperativa NBL a účastníka Europe Cupu BK Pardubice. Beksa má v letošní sezoně dobře vyvážený kádr a její současné umístění je odpovídající. V posledních dvou kolech ukázala svoji dominanci při 34bodovém vítězství v Brně a následným domácím deklasováním Jindřichova Hradce 112-73. O sobotním favoritovi zřejmě není pochyb, nicméně boj o A1 vrcholí a my musíme jít do každého utkání na 120 procent, s maximálním odhodláním a snahou udržet dva body na Folimance.“

Tomáš Bartošek (kouč BK JIP Pardubice): „USK se i v letošní sezoně hodně opírá o obranu, bojovnost a zarputilost. Na Folimance většinou padá málo bodů, domácí na ní dokážou vyhrát i na 60 nastřílených bodů. Na útočné polovině mají svoji hru založenou na vnikání do vnitřního prostoru a vytváření střeleckých pozic na perimetru, také dobře řeší kombinaci pick-and-roll. Z individualit si musíme dát velký pozor především na všestranného Jaromíra Bohačíka, jenž má skvělou střeleckou formu, ale není to jen o něm, například pod košem má USK výborného atleta Madsena a poslední zápas dobře vyšel Pavlovi Gruntovi. My se budeme snažit o co nejrychlejší přechod na útočnou polovinu hřiště. V posledních zápasech jsme předváděli kvalitní basketbal a rádi bychom v tom pokračovali.“

Atrakce utkání: poločasová soutěž o věcné ceny od Celozrnné a bezlepkové pekárny Dvorník, vystoupení Wildcheerleaders.