18.0

#10
24.0

Sovy jako druhé dobyly Děčín!

Pryč jsou doby, kdy Válečníci ze severu ve své pevnosti soupeře drtili hromovou silou, létali do brejků a doskoky i trojky zapisovali hráběmi. V této sezoně zvítězili doma naposledy vyšším rozdílem 22. října, nad Prostějovem 90-76. I pak dokázali svou pevnost hájit, ale už jen těsnými výhrami – s Pardubicemi o 6, s Brnem o 10, se Svitavami o 4, s USK o 3, s Kolínem o 9, s Ústím o 2 a s Opavou po dvou prodlouženích. Za posledního dva a půl měsíce už navíc přišly i čtyři domácí porážky – s Nymburkem jedna smolná v prodloužení a druhá o 10, s Pardubicemi v poháru o 8 a nyní čerstvě i s USK, v rámci předehry 4. kola skupiny A1: 61-69.

Aktuálně útok vicemistra kopíruje jeho obranu, oboje je na 77 bodech. Trojky jsou na 32 procentech a dvojciferný počet jich tým v ligovém zápase bez prodloužení vysázel naposledy před téměř třemi měsíci. Na doskoku je Děčín s aktuálním průměrem necelých 35 míčů až sedmý v lize a s USK, který je v této statistice třetí od konce, jej Válečníci na domácí půdě prohráli na hlavu: 25-43 (v útoku 7-13), když už v poločase nabrali manko 10-26.

Sovy prakticky celý zápas ve skore naháněli. Při potížích na obranném doskoku měli minimum brejkových možností a z 19 ztrát USK bylo rovněž málo těch, jež by rovnou nabíjely do snadných protiútoků.

V ofenzivě, kde byl jedinou oporou 18bodový Pavel Houška, pak Děčínu fatálně chyběl rozehrávač Vyoral, který by hru 5 na 5 víc rozpohyboval. Statičtí Válečníci se tak při postupném útoku dostávali ke spoustě střel z dálky a k „izolacím“ 1 na 1, jež nahrávaly málo chybující obraně Pražanů.

Ty nevykolejily ani 3 poločasové fauly forwarda Madsena, protože k lídrovi Jaromíru Bohačíkovi (18+13 doskoků), Madsenovi (12) a Michalu Marešovi (11) se výrazně přidával stále platnější pivot Grunt (11+11 doskoků). Sebevědomí USK demonstrovalo i 5 poločasových bloků (celkem 7), stejně jako velká četnost vynucených trestných hodů (30/22, Děčín 20/13).

USK si tak i ve druhém poločase udržoval mírný náskok a i v závěru se k němu domácí přiblížili maximálně na 3 body. Sovy se tak staly druhým týmem, který v této ligové sezoně dokázal vyloupit Děčín. Porazily ho už podruhé ze tří vzájemných utkání a v lize celkově uspěly už posedmé z posledních osmi utkání. A pokud by se jim za týden podařilo urvat i těžkou dohrávku 1. kola A1 v Pardubicích, byly by za třetími Válečníky už o jedinou výhru zpět.

BK Děčín fanoušky i přes porážku potěšil jednou velkou premiérou, a to komentovaným přenosem na portálu TVCOM.cz. Pokud by se to stalo pravidlem, byli by Válečníci po Pardubicích teprve druhým klubem NBL, který by tuto službu fanouškům nabídl.

Mirsad Alilovič (trenér USK Praha): „Zápas byl bojem o každý milimetr na hřišti, ale nejdůležitější bylo, že jsme byli celou dobu konzistentní v obraně. V útoku to bylo nahoru - dolů, tam jsme nebyli tak dobří, ale obrana nás podržela. Na konci střetnutí jsme byli i trochu šťastnějším týmem. Celkově to však byl boj až do konce.“

Pavel Budínský (trenér BK ARMEX Děčín): „Před zápasem jsme řešili, jak bude náš tým vypadat při absenci Tomáše Vyorala, což je náš klíčový rozehrávač. Bylo jasné, že větší část zápasu bude muset hrát Ondra Šiška a k němu pak přijde někdo hrající na pozici dva, například Filip Kroutil. Že zápasy s USK jsou náročné a fyzické, se opět potvrdilo a obrany se snažily eliminovat několik málo slabin, které týmy mají. V prvním poločase jsem byl naštvaný na to, že když jsme zastavili soupeře, ten si doskokem vybojoval druhou šanci. USK měl v poločase deset útočných doskoků, a to i z pozic menších hráčů, pro což nemám pochopení. V dnešním basketbalu musí dělat všichni všechno a neexistuje, že by dva hráči doskakovali a tři nemuseli. USK ukázal, že chce chodit na útočný doskok, my mu to dovolili a to byl náš první problém na obranné polovině. Ve druhém poločase jsme se už na to víc soustředili, ale zase se stávalo, že soupeř dokázal načasovat v závěru útoků míč do seběhů za naše záda, a pak ti hráči buď sami skórují, nebo to vyhodí na slabou stranu a tam Feštr dává trojku. Také se několikrát stalo, že zdánlivě námi získaný míč nakonec vybojuje soupeř a vynutí si šestky anebo si Pavel Houška dá vlastní koš. Tohle bylo velmi hořké. Navíc se nám poslední dobou opravdu nedaří v útoku, někteří hráči spolu špatně spolupracují a střelci nedávají volné střely. A pod košem nás pak Madsen stokrát zablokuje, protože tam jdeme naivně. Našich šedesát jedna bodů je málo, v útoku to drhne. USK si dnes zasloužil vyhrát, byl aktivní a hladový po výhře.“

Michal Mareš (křídlo USK Praha): „Čekal se fyzický basketbal, a to se vyplnilo. První polovina se nám povedla, ve druhém poločase jsme náskok udrželi, i když nějaké výkyvy jsme měli. Nedovolili jsme ale Děčínu jít přes nás a koncovku jsme vybojovali.“

Šimon Ježek (křídlo BK ARMEX Děčín): „Dnes jsme byli přeskákáni a měli jsme malou úspěšnost střelby. Chyběl nám důraz pod košem, naopak kluci z USK byli tvrdí a šli do toho po hlavě. Nic nevypustili, naopak my v tomhle máme ještě velikou rezervu.“

13 30 43 7 15 6 19 23 21 85 69
Absence USK: rozehrávač Michal Mareš (třísla).

Válečníci sice prohráli v nadstavbové skupině A1 dva ze tří zápasů, ale také už mají z krku jedno utkání jak s Nymburkem, tak na palubovce druhých Pardubic. Hlavně Beksa hraje v posledních týdnech ve velké pohodě a s Děčínem si poradila bez větších potíží. Teď se však Severočeši potřebují vrátit na vítěznou notu, aby týmy za nimi nezačaly dorážet na jejich třetí pozici.

Vysokoškoláci odehráli v A1 zatím pouze dva zápasy, a to s padesátiprocentní úspěšností. Po prohře v Opavě minulé pondělí celkem lehce zdolali doma Kolín, znovu díky skvělé obraně, kterou budou potřebovat i v ARMEX Sportcentru. Oba letošní vzájemné zápasy s Děčínem byly velmi vyrovnané, oba skončily o tři body a v obou se radoval domácí tým, je tedy na co se těšit.

Michal Šob (vedoucí družstva USK Praha): „Oba týmy se velmi dobře znají, hrají fyzicky a aktivně v obraně. Je to více než tři roky, kdy jsme v "Maroldovce" vyhráli naposledy, a to rozdílem jediného bodu. V A1 není lehkého soupeře a pokud chceme v tabulce ještě poskočit směrem vzhůru a bojovat o čtvrté místo, musíme přivést nějakou tu výhru i z palubovek soupeřů.“

Jan Pospíšil (asistent trenéra USK Praha): „Děčín v nadstavbové skupině nejprve ve druhém prodloužení zdolal Opavu a v jeho posledním představení padl na půdě Pardubic. Letošní sezona potvrzuje, že je mnohem silnější před vlastními fanoušky, kteří vytvářejí vždy bouřlivou atmosféru. My se s loňskými finalisty budeme snažit držet krok a potvrdit zlepšující se momentální formu. Každé utkání je v současnosti klíčové pro postavení v play-off a do Děčína se jedeme rvát o každý bod.“

Pavel Budínský (trenér BK ARMEX Děčín): "Pro mě není překvapením, že USK Praha je v A1, vždyť je to tým, jehož hráči jsou dlouhodobě spolu a mnozí již dostali možnost nakouknout do širšího reprezentačního výběru. Trenérský rukopis Mirsada Aliloviče je hmatatelný a vůdce Jaromír Bohačík prokazuje svoje schopnosti mít zásadní vliv na hru celého týmu. Zápasy s USK bývají velmi bojovné, o agresivní hře a velkém úsilí na obou polovinách hřiště netřeba mluvit, takže jsem moc rád, že máme možnost další dobré konfrontace."

Tomáš Vyoral (rozehrávač BK ARMEX Děčín): "USK je mladý tým, který se opírá o disciplinovanou hru v útoku, kde vyčnívá hlavně Jarda Bohačík, a k tomu i velmi dobrou obranu. My jsme doma favorité a budeme to chtít určitě předvést i na hřišti."