9

#4
4.0

Lup oslabeného mistra

Obhájce titulu přijel do Děčína nachystán, a pokud Válečníci věřili, že při řadě soupeřových absencí (power forwardi Simpson a Meier, rozehrávač Sant-Roos a dlouhodobě absentující Pumprla) mají zvlášť doma solidní šanci, museli odcházet po porážce 82-92 zklamáni.

Nymburk minimálně chyboval (15-9), k tomu přidal výrazně lepší útočný doskok (7-14), měl tak o 15 střel z pole víc a to mu i při nevalné úspěšnosti (47) stačilo, zejména když dostal od domácích dárek v podobě 12 minutých šestek z 28 pokusů.

Válečníci se ještě dokázali udržet ve hře do poločasu (44-46) s trojkami 8/6. Za hosty vzaly šanci za pačesy mladší ročníky, když Kříž s Peterkou se postarali o 14 z 20 bodů v první čtvrtině. Ve druhé části už po nich převzali štafetu veteráni a další opory, Welsch byl trvalou hrozbou na útočném doskoku a rozhodná fáze nastala v poslední tříminutovce třetí čtvrtiny, v níž vytáhl střelecké i asistenční kolty křídelník Holt, a odpoutal mistra z 58-64 na 62-76.

Domácí rozehrávači pak ještě vymohli snížení na 71-76, ale následné více než tříminutové sucho jejich týmu srazilo vaz definitivně. Vítězové se opřeli o duo 18bodových Lawrencea (7 doskoků, 6 asistencí) a Kříže. Domácí, jimž 50 body přispěla lavička, měli lídry v Šiškovi (22+7 asistencí) s Vyoralem (14), naopak opory Pavel Houška (3) a Pomikálek (0) zůstaly zcela tiché.

Děčínu po této porážce odskočila o další výhru pardubická Beksa, která je tak opět o krok blíž druhému místu před play-off.

Ronen Ginzburg (trenér ČEZ Basketball Nymburk): „Možná to bylo atraktivní utkání pro fanoušky, ale z trenérského pohledu si myslím, že ani jeden z týmů dobře nebránil. Obrana se mi nelíbila, bylo tam příliš otevřených střel.“

Pavel Budínský (trenér BK ARMEX Děčín): „Náš výkon nebyl na můj vkus nic moc, protože na to, abyste mohli pomýšlet na úspěch s Nymburkem, musíte hrát nad svůj průměr. Jenže na některých našich hráčích bylo znát těch padesát minut s Opavou a chyběla jim šťáva. Také si myslím, že některým chyběla odvaha a víc kuráže v některých situacích. Je těžké čelit Nymburku, jehož hru dnes dělali perimetroví hráči, a to především Lawrence, který byl skvělý ve hře jeden na jednoho, obcházel nás, napichoval obranu a sám zakončoval nebo nacházel spoluhráče v dobrých pozicích. Nymburk měl také čtrnáct útočných doskoků a své druhé, třetí šance využíval. Navíc když soupeř získal dvojciferný náskok, bylo na nás vidět, že máme svěšené hlavy. Snažil jsem se tým vyburcovat, dokázali jsme se pak přiblížit, ale soupeř vždy odpověděl. Čekal jsem z naší strany více entuziazmu a pozitivních emocí po výhře nad Opavou, že do toho půjdeme víc střemhlav.“

Martin Kříž (forward ČEZ Basketball Nymburk): „Chyběli nám tři klíčoví hráči, přesto jsme většinu zápasu kontrolovali a dovedli ho do vítězného konce. Inkasovaných osmdesát dva bodů je však na naši obranu poměrně dost, takže to musíme do dalších zápasů zlepšit.“

Ondřej Šiška (rozehrávač BK ARMEX Děčín): „Soupeř se dokázal vypořádat s absencí tří klíčových hráčů. My jsme inkasovali devadesát dva bodů, což je doma, když hrajeme s Nymburkem, moc a nemůžeme pomýšlet na vítězství. Dokud jsme se drželi našeho taktického plánu, což bylo hrát rychle dopředu, tak naše hra vypadala vcelku pěkně, dávali jsme koše a pramenily z toho fauly soupeře. Ale když se tohle zaseklo, měli jsme hloupé ztráty nebo jsme chodili do plných.“

14 25 39 1 19 9 9 25 26 104 92

Absence Děčína: centr Jakub Houška (koleno, start nejistý).

Absence Nymburka: křídlo Pumprla (koleno).

Další bitvu s potenciálem nádherného zápasu uvidí diváci v ARMEX Sportcentru. Po neskutečné nervy drásající podívané v sobotu s Opavou dostali fanoušci i samotní Válečníci jen dva dny oddechu a už je čeká nejtěžší možný soupeř. Do Děčína zajíždí jediný tým, který tam v této sezoně dokázal v ligovém zápase vyhrát, a i mistrovský Nymburk na to v prosinci potřeboval prodloužení. V Děčíně mívají hosté tradičně problémy, ale v minulém vzájemném utkání jim chyběl Sant-Roos, který patří k hlavním oporám týmu.

Ronen Ginzburg (trenér ČEZ Basketball Nymburk): „Před každým zápasem s tímto soupeřem říkám, že nás na jejich palubovce čeká opravdu těžké utkání. To není žádné alibi, ale skutečnost. Všechny týmy ligy vědí, jak těžké je hrát na válečnické palubovce. Děčín je doma a venku hodně odlišný tým. Družstvo soupeře má silný týmový duch, podporovaný vždy plnou halou, hráči hodně agresivně brání. Pokud budeme hrát rychle dopředu, budeme schopni trochu jejich nejsilnější zbraň eliminovat. Pro nás bude úterní zápas náročnější ještě v tom, že nás čeká na konci týdne FINAL 4 Českého poháru a také tím, že tři čtyři hráči nejsou stoprocentně zdraví a nad jejich startem ještě visí otazník.“

Pavel Budínský (trenér BK ARMEX Děčín): „Po epické bitvě s Opavou nás čeká Nymburk, a že to bude těžká písemka, je nad slunce jasné. Ale my jsme si už jednou letos dokázali, že můžeme mistrům konkurovat, a proto musíme všichni věřit, že to lze zvládnout znovu. Jistě, Nymburk bude nažhavenější a odhodlanější prokázat svoje nesporné kvality, které jsou na obou polovinách hřiště oříškem pro všechny týmy. Navíc se předpokládá, že nastoupí Howard Sant-Roos, který v předvánočním utkání v Děčíně chyběl, a jenž je dle mého názoru nejdůležitějším hráčem soupeře. Proto se máme na co těšit a já pevně věřím, že donutíme naším výkonem hrát Nymburk basketbal nejvyšší kvality.“

Lukáš Bažant (křídlo BK ARMEX Děčín): „V úterý přivítáme na naší palubovce nejsilnější tým soutěže. Pokud budeme chtít s Nymburkem držet krok jako v minulém domácím zápase, budeme muset předvést nadstandardní výkon na obou koncích palubovky. Klíčem bude zabránit rychlé hře Nymburka a naopak prosadit se v útoku proti dobré nátlakové obraně. Očekávám fyzicky velmi náročné utkání před skvělou domácí kulisou.“