28.0

#21
6.0

Beksa 35 minut trápila mistra

Pardubice ukázaly, že patří k nejlepším celkům této sezony a znovu Nymburk dlouho trápily, ale závěrečných pět minut se 4 ztrátami jim nevyšlo a mistr zvítězil 100:94.

Beksa výborně zvládla první poločas, když nejprve zachytila tradičně silný začátek Nymburka, a ve druhé čtvrtině se dokázala vyhrabat z dvouciferného manka, takže v půli ztrácela jen bod. Oba celky si držely velmi dobrou úspěšnost střelby, která výbornému zápasu jen dodával náboj.

Třetí desetiminutovka patřila hostům, kteří se dokázali znovu dostat ze sedmibodové ztráty a díky výbornému finiši dokonce před poslední čtvrtinou vedli o dva body. Beksa bojovala, ale Nymburk přeci jen utáhl šrouby v obraně a začal postupně zápas otáčet. Naposledy vedli hosté šest a půl minuty před koncem 84:87, pak přišla šňůra domácích 12:2, zakončená trojkou Sant-Roose, která zlomila zápas.

Nymburk dovedlo k výhře hlavně výborné doskakování, na které před zápasem poukazoval hostující kouč Sanders jako na klíčový faktor utkání. Nymburští si doskočili 14 mčů v útoku a přeskákali soupeře 41:37. Oba týmy daly deset trojek, a i když na to hosté spotřebovali o deset pokusů méně, Středočeši zase kralovali ve střelbě dvojek, a měli i méně ztrát.

Mistra dotáhl k vítězství hlavně velký výkon Sant-Roose, který 24 body dvojnásobně překročil svůj průměr na zápas, navíc přidal 11 doskoků. Hruban přihodil 15 bodů a navrátilec do sestavy Lawrence zvládl za pětadvacet minut sedm bodů a jedenáct asistencí. Beksa měla hlavní tahouny v tradičních oporách Burnettovi (26 bodů a 10 získaných faulů) a Autreym (24 bodů). Do dvouciferných čísel se dostal dál už jen desetibodový Wall.

Tomáš Bartošek (trenér BK JIP Pardubice): "I když utkání bylo hodně útočné, obrany nebyly špatné. Oba týmy jsou kvalitní a své pozice proměňovaly. Nás držela v zápase vysoká úspěšnost střelby za tři body a to, že jsme byli schopni zareagovat, i když jme byli dole a prohrávali jsme o pět šest bodů. Je hrozně cenné, že jsme se dokázali vrátit do zápasu i na palubovce Nymburka. Donutili jsme domácí hrát až úplně do konce. Ještě pět minut před koncem zápasu jsme vedli o dva body. Bohužel v rozhodujících fázích zápasu domácí ukázali svoji kvalitu a my jsme nějaké střely neproměnili. Nymburk odskočil na šest sedm bodů a už byl v klidu. My se nemáme za co stydět, podali jsme dobrý výkon, a když budeme takto pokračovat dál, bude to jenom dobře."

Kamil Švrdlík (pivot BK JIP Pardubice): „Dneska jsem doufal, že tady vyhraju. Ještě jsem na palubovce Nymburka nevyhrál ani s Prostějovem, ani s Pardubicemi. Cítil jsem dnes, že to bylo hodně blízko, a tak jsem trochu z konečného výsledku zklamaný. Škoda posledních tří nebo čtyř minut, kdy nám skore uteklo na těch sedm bodů, a tam už si to Nymburk ohlídal. Náš výkon byl dobrý, až na ty posledních čtyři minuty.“

Ronen Ginzburg (trenér ČEZ Basketball Nymburk): „Byl to výborný zápas pro fanoušky, ale špatný pro nás trenéry. Co se týče obrany, trochu mi to připomínalo Summer League NBA. Stále říkám, že Pardubice mají výborný tým a je těžké proti nim hrát. Kdybyste mně před zápasem řekli, že bude skore na konci 100:94, tak bych tomu nevěřil. Procento úspěšnosti střelby však bylo poměrně vysoké a jsem v tuhle chvíli rád, že jsme vyhráli.“

Martin Kříž (forward ČEZ Basketball Nymburk): „Podle výsledku nebyly obrany zase tak dobré. Oba týmy ale mají kvalitní střelce, kteří dokážou proměnit spoustu pozic a dneska byly Pardubice opět velmi důstojným soupeřem. Hrálo se vyrovnané utkání a ještě na začátku čtvrté čtvrtiny jsme byli dole. Dokázali jsme se ale zvednout a překlopit výsledek na naši stranu. Sto bodů je naše plus, ale dostal devadesát čtyři, to by se nemělo stávat.“

7 27 34 18 5 16 19 17 100 94

Absence Nymburka: křídlo Pavel Pumprla (koleno).

Absence Pardubic: křídla Pandula (kotník), Příhonský (dlouhodobé zranění) a Potoček (nemoc, start nejistý).

Souboj prvního s druhým ozdobí čtvrté kolo nadstavbové skupiny A1. Beksa je jediným týmem, který letos v lize Nymburk zaskočil a pokoušet se o to bude i tentokrát. Čeká ji však těžký úkol, když tentokrát nebudou hrát Východočeši doma, ale musí do Nymburka, kde je to vždy těžší. Do domácí sestavy se navíc vrací point guard Lawrence, hosté se budou muset v repríze semifinále poháru obejít bez důležitého křídla Panduly.

Levell Sanders (trenér BK JIP Pardubice): „Ve všech zápasech proti Nymburku musíme být maximálně připraveni zejména na dvě věci: neztrácet míče a výborně doskakovat. Už jsme letos s Nymburkem hráli tři utkání a dobře víme, co musíme udělat - teď je otázka, jestli budeme na tyto věci natolik soustředění, abychom je dělali tak, jak máme. Po semifinále Českého poháru jsem hráčům říkal, že jsem rád za další dva zápasy, které máme v nadstavbové části proti Nymburku. Čím víc takových zápasů hrajeme, je to dobré hlavně tady (ukazuje na hlavu). Každé takové utkání a zápasy v evropském poháru, které jsme letos odehráli, nám pomáhají, abychom ztratili přehnaný respekt a šli do zápasu s čistou hlavou.“

Ronen Ginzburg (trenér ČEZ Basketball Nymburk): „Pardubice jsou jedním z nejlepších týmů v lize, hrály dobře v evropských pohárech, odkud si přivezly řadu zkušeností a podávají dobré výkony i v lize. Letos to bude už třetí vzájemný zápas. My známe je, oni znají nás. Nejsem si jistý, zda se můžeme ještě nějak výrazně překvapit, proto my musíme hlavně co nejlépe dodržovat to, co nám v minulých zápasech přinášelo úspěch, a vyvarovat se toho, co nám nedovolilo vyhrát zápas v Pardubicích. Musíme zastavit jejich útočný doskok, rychlý protiútok a hlavně musíme být koncentrováni na svou hru. Příkladem by nám měl být zápas v semifinále Českého poháru.“

Eugene Lawrence (rozehrávač ČEZ Basketball Nymburk): „Postavení v tabulce a kvalita obou týmů slibuje dobrý zápas. Poslední utkání v lize jsme s Pardubicemi prohráli, proto musíme soupeře přivítat v plném soustředění. Důležité bude být od začátku hodně agresivní. Pardubice mají dobrý tým, všichni chodí výborně pro útočný doskok a dobře posouvají míč. Hráči mají zkušenosti, jejich trenér byl výborný rozehrávač a dokáže jim hodně pomoci. Podle mého názoru mají, tedy kromě nás (smích), nejlepší mix podkošových hráčů a hráčů na perimetru. Dva jejich guardi Burnett a Autrey jsou velice kvalitní, stejně tak jako zkušený Radek Nečas, výborný obránce i nahrávač nebo střelec Wall či Kamil Švrdlík. My víme, že nejvíc práce musíme udělat v obraně, ze které se dá pak vyrážet k rychlým protiútokům a vytváření přesilových situací. Myslím si, že se diváci dočkají kvalitního basketbalu a jen skutečnost, že se jedná o souboj prvních dvou týmů tabulky, by je mělo do hlediště nalákat. A vyzývám všechny, aby si s sebou vzali švestkový perník (smích).“

Atrakce utkání: vystoupení nymburských Queennies, soutěž pro děti a v přestávce před čtvrtou čtvrtinou tradiční soutěž ve střelbě z půlky, jackpot věnovaný do této soutěže firmou Barton dosáhl už 5500 korun, na prvních 200 příchozích bude opět čekat energetický nápoj.